Podróże MH: luksus w dobrej cenie

Cote d'Azur - Lazurowe wybrzeże. Pobyt tam po sezonie to świetny pomysł. Pogoda nadal trzyma, ceny nareszcie stają się przystępne dla normalnego człowieka, dywizje turystów rozjechały się do domów, a piękno pozostało bez zmian.

Lazurowe wybrzeże, jacht zacumowany w porcie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nic lepiej nie opisuje Lazurowego Wybrzeża niż, lekko zmienione, francuskie powiedzenie: „Gdyby nie istniało, należałoby je wymyślić”. Prawie 130-kilometrowy odcinek linii brzegowej francuskiej Riwiery, to, obok Paryża, kwintesencja Francji – jej stylu, piękna, wyrafinowanej kuchni i kultury. Tak, właśnie kultury: od tej masowej, popularnej, po dzieła najwyższej artystycznej próby. Dość powiedzieć, że tylko od 2000 roku na Cote d'Azur nakręcono prawie 140 filmów pełnometrażowych, ponad 200 odcinków TV i około 2000 reklamówek.

REKLAMA

Nieźle, co? Film to oczywiście Cannes i słynna nadmorska promenada La Croisette z Pałacem Filmowym i czerwonym dywanem podczas festiwalu, ale w zasadzie w każdym miasteczku natkniecie się na sztukę przez duże S. Matisse, Renoir, Picasso, Miro, Braque to tylko niektórzy z wielkich, których twórczość związana była z tą częścią Prowansji i wszędzie traficie na ich ślady. Nie zwlekajcie - piękno na Was czeka.

Zobacz koniecznie:

1. Grasse

Światowa stolica perfum, która z rzemiosła zrobiła sztukę. W Muzeum Perfumerii rozbudzicie zmysły, a perfumy, które własnoręcznie dla niej przygotujesz, zrobią wrażenie na jej przyjaciółkach. www.grasse.fr

2. Cagnes-Sur-Mer

Tu w średniowiecznym miasteczku rządzi Renoir, który spędził w nim ostatnie 12 lat życia. Oglądanie pejzaży w miejscach, gdzie były malowane, pozwala zrozumieć, czym różni się sztuka od zdjęcia smartfonem.

3. Nicea

Drugie miejsce we Francji w ilości muzeów i galerii sztuki. W dodatku w większości z bezpłatnym wejściem. Ci, którzy kochają sztukę życia, ucieszą się, że Nicea posiada własny znak AOC i jej kuchnia jest niepowtarzalna.

Jak tam dojechać?

Z Warszawy latają tanie loty do Marsylii (tam bez problemu znajdziesz pociąg lub autobus na Lazurowe Wybrzeże), a z Berlina do Nicei. Z wielu dużych miast w Polsce są też tanie loty do Paryża. Jeżeli zrobisz wcześniej rezerwację na szybki pociąg TGV - takie nasze Pendolino, tyle że jeżdżące - to w 3,5 godziny przejedziesz prawie 900 kilometrów, i to w bardzo przystępnej cenie. Bilety na TGV możesz sprawdzić na www.voyages-sncf.com.

Zabierz to ze sobą

Dobry przewodnik po Prowansji i Lazurowym Wybrzeżu - nawet w najmniejszych miasteczkach są atrakcje, które łatwo przegapić. Aparat fotograficzny, choć żaden nie odda tego słonecznego światła i zapachu lawendy z rozmarynem, z których Prowansja słynie. Weź też kartę kredytową, bo w wielu hotelach traktują ją jako zabezpieczenie przy zameldowaniu się.

Tego nie bierz

Nie zabieraj ulubionych oliwek do podgryzania, owoców morza, ryb, różowego wina, tapenad do kanapek, melonów, pomidorów i co tam jeszcze zabierasz w podróż. Tam wszystko znajdziesz.

MH 10/2014

Zobacz również:
Sportowcy włączają w swoje treningi interwały, bo HIIT prowadzi do wzrostu VO2max. A co, jeśli poprzestaniemy na samych interwałach? Czy kilkuminutowe treningi o bardzo dużej intensywności mogą być tak samo skuteczne, jak te klasyczne, trwające kilkadziesiąt minut?
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA