Podróże MH: luksus w dobrej cenie

Cote d'Azur - Lazurowe wybrzeże. Pobyt tam po sezonie to świetny pomysł. Pogoda nadal trzyma, ceny nareszcie stają się przystępne dla normalnego człowieka, dywizje turystów rozjechały się do domów, a piękno pozostało bez zmian.

Lazurowe wybrzeże, jacht zacumowany w porcie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nic lepiej nie opisuje Lazurowego Wybrzeża niż, lekko zmienione, francuskie powiedzenie: „Gdyby nie istniało, należałoby je wymyślić”. Prawie 130-kilometrowy odcinek linii brzegowej francuskiej Riwiery, to, obok Paryża, kwintesencja Francji – jej stylu, piękna, wyrafinowanej kuchni i kultury. Tak, właśnie kultury: od tej masowej, popularnej, po dzieła najwyższej artystycznej próby. Dość powiedzieć, że tylko od 2000 roku na Cote d'Azur nakręcono prawie 140 filmów pełnometrażowych, ponad 200 odcinków TV i około 2000 reklamówek.

Nieźle, co? Film to oczywiście Cannes i słynna nadmorska promenada La Croisette z Pałacem Filmowym i czerwonym dywanem podczas festiwalu, ale w zasadzie w każdym miasteczku natkniecie się na sztukę przez duże S. Matisse, Renoir, Picasso, Miro, Braque to tylko niektórzy z wielkich, których twórczość związana była z tą częścią Prowansji i wszędzie traficie na ich ślady. Nie zwlekajcie - piękno na Was czeka.

Zobacz koniecznie:

1. Grasse

Światowa stolica perfum, która z rzemiosła zrobiła sztukę. W Muzeum Perfumerii rozbudzicie zmysły, a perfumy, które własnoręcznie dla niej przygotujesz, zrobią wrażenie na jej przyjaciółkach. www.grasse.fr

2. Cagnes-Sur-Mer

Tu w średniowiecznym miasteczku rządzi Renoir, który spędził w nim ostatnie 12 lat życia. Oglądanie pejzaży w miejscach, gdzie były malowane, pozwala zrozumieć, czym różni się sztuka od zdjęcia smartfonem.

3. Nicea

Drugie miejsce we Francji w ilości muzeów i galerii sztuki. W dodatku w większości z bezpłatnym wejściem. Ci, którzy kochają sztukę życia, ucieszą się, że Nicea posiada własny znak AOC i jej kuchnia jest niepowtarzalna.

Jak tam dojechać?

Z Warszawy latają tanie loty do Marsylii (tam bez problemu znajdziesz pociąg lub autobus na Lazurowe Wybrzeże), a z Berlina do Nicei. Z wielu dużych miast w Polsce są też tanie loty do Paryża. Jeżeli zrobisz wcześniej rezerwację na szybki pociąg TGV - takie nasze Pendolino, tyle że jeżdżące - to w 3,5 godziny przejedziesz prawie 900 kilometrów, i to w bardzo przystępnej cenie. Bilety na TGV możesz sprawdzić na www.voyages-sncf.com.

Zabierz to ze sobą

Dobry przewodnik po Prowansji i Lazurowym Wybrzeżu - nawet w najmniejszych miasteczkach są atrakcje, które łatwo przegapić. Aparat fotograficzny, choć żaden nie odda tego słonecznego światła i zapachu lawendy z rozmarynem, z których Prowansja słynie. Weź też kartę kredytową, bo w wielu hotelach traktują ją jako zabezpieczenie przy zameldowaniu się.

Tego nie bierz

Nie zabieraj ulubionych oliwek do podgryzania, owoców morza, ryb, różowego wina, tapenad do kanapek, melonów, pomidorów i co tam jeszcze zabierasz w podróż. Tam wszystko znajdziesz.

MH 10/2014

Zobacz również:
WYBRANE DLA CIEBIE

WYZWANIA

Kraj Ustecki – Brama do Czech

Z pewnością wiedziałeś, że nasi południowi sąsiedzi mają pyszne piwo, wspaniałą kuchnię i pięknie zachowane miasta jak Praga, Pilzno czy Brno. Stawiamy jednak dolary przeciw orzechom, że wiedziałeś dużo mniej o Litomierzycach, Kadaniu, Cieplicach i całym Kraju Usteckim. A szkoda, bo to niezwykle piękny rejon Czech, bardzo blisko granic z Polską, który po prostu czeka na odkrycie. 

FITNESS

Kajakiem po Wiśle - Pętla Żuławska

W trzy dni przepłynąłem kajakiem 160 km. A dokładnie 161 kilometrów i 180 metrów. Na wodzie spędziłem łącznie 23 godziny 41 minut i 38 sekund. Spaliłem w tym czasie 12 tysięcy 619 kcal, płynąc z maksymalną prędkością 14,8 km/h oraz ze średnią z trzech dni 6,9 km/h. Nie wiem, ile razy zanurzyłem wiosło w wodzie. Wiem natomiast, że Wisła jest piękna, jej ujście do morza bywa zdradliwe, fala na Bałtyku to nie przelewki, a wiosłowanie pod prąd... cóż, na niecenzuralne słowa pozwolę sobie później.

WYPRAWY I PODRÓŻE

6 miejsc na aktywny wypoczynek w Polsce

Gdy pracujesz, ciagle goni Cię czas i często trudno znaleźć wolną godzinkę lub dwie na dobrą zabawę, przy której się porządnie spocisz. Ale urlop czy choćby wolny weekend to taki moment, kiedy znów możesz się bawić bez ograniczeń. Zobaczysz, wrócisz do pracy niby zmęczony, a jednak bardziej wypoczęty. 

CZAS WOLNY

Urlop z adrenaliną w Polsce - 4 świetne miejsca

Urlop wtedy będzie urlopem, gdy będzie przerwaniem ciągu rutynowych, podobnych do siebie dni. Wtedy umysł (i ciało) odpoczywają najbardziej. Zobacz, gdzie w Polsce można pojechać, żeby było zupełnie inaczej niż na co dzień. No chyba że pracujesz jako ratownik medyczny, wspinasz się na kominy albo jesteś kontrterrorystą.

REKLAMA