Podróże MH: gwarantowany zawrót głowy

Szwajcaria, Niemcy, Hiszpania, Włochy. Lęk wysokości? Nie, nie mamy go, a skąd! Dlaczego więc mamy przejść trasy, po których idzie się zawsze parami, bo razem z zawrotem głowy? Żeby sobie coś udowodnić? Aha. Gotowi? Góry, start!

Ludzie idący wąskim przejściem nad przepaścią shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ważne zastrzeżenie: ten szlak nie jest oficjalnie czynny. Jeżeli się tam wybierzecie, nie czytaliście tego tekstu, ani myśmy go nie pisali, OK? Ścieżka Króla, El Camino del Rey, to szlak pieszy wijący się wzdłuż 100-metrowych ścian wąwozu Desfi ladero de los Gaitanes, nieopodal Chorro w Andaluzji. Jeśli ktoś odważy się spojrzeć w dół, pod nogami zobaczy rzekę Guadalhorce. Pierwszy patrzył stąd król Alfons XIII w 1921 r., po 6 latach budowy ścieżki przez więźniów. Król miał nie po kolei w głowie, ale zauważono to długo przed tym spacerem.

Chodzono tą drogą do pobliskiej elektrowni wodnej, później zaczęła przyciągać awanturników i wspinaczy, a gdy kilku z nich runęło w przepaść, droga oficjalnie czeka na renowację. Przez lata odpadła część betonowych platform, ale ocalały liny, do których można się przypiąć. Ta zabawa nie jest dla początkujących wspinaczy, jednak w pobliżu Chorro znajdziesz ponad 1500 ubezpieczonych dróg wspinaczkowych o każdym stopniu trudności.

Zobacz koniecznie:

1. Via Krupp

Idealne miejsce na spacer, który ma się nigdy nie skończyć. Capri wita was przystanią Piccolo, skąd prowadzi w górę serpentyna, po której idzie się i idzie, rozkoszując widokami, nie widząc końca tej przygody.

2. Wildkirchli

W Alpach szwajcarskich wsiądź do kolejki na Ebenalp. Znajdziesz tu system 3 jaskiń z tunelami i ścieżkami na skałach. Kiedyś mieszkały tu niedźwiedzie, później Neandertalczycy, a jeszcze później mnisi. Teraz czas na Ciebie.

3. Via Ferrata w Zittau

Nie wiemy, dlaczego nie mamy via Ferraty w Tatrach, ale tuż przy granicy z Niemcami jest ich kilka. Na piaskowcowych skałach zbudowano ścieżki doskonale bezpieczne z bardzo niebezpiecznymi widokami.

Jak tam dojechać?

El Chorro to miejscowość blisko Malagi, dokąd latają tanie linie Ryanair z Wrocławia i Krakowa. Ten sam przewoźnik zawiezie Cię z kilku miast do Rzymu, skąd już niedaleko na Capri, ale znacznie bliżej będziesz miał z Neapolu, dokąd lata Wizzair z Katowic i Warszawy. Szwajcaria, mimo że bliska, jest trudno dostępna dla miłośników latania. LOT lata do Zurychu, ale drogo. Może więc samochodem? Wildkirchli są tylko 200 km od Monachium.

Zabierz to ze sobą

Na El Camino del Rey weź dokumenty, żeby Cię zidentyfikowano. To, oczywiście, czarny humor – bardzo przepraszamy. Warto tam wziąć kamerę sportową zamocowaną tak, żeby filmowała w dół. Sprawdźcie w internecie, co to za widoki!

Tego nie bierz

Na Capri nie bierz ciężkiego plecaka, bo via Krupp może i romantyczna, ale cholernie długa, a przecież i tak zatrzymasz się w Sorrento lub w Neapolu. Weź za to buty sportowe lub górskie, które przydadzą się głównie podczas schodzenia w dół.

 MH 03/2014

Zobacz również:
WYBRANE DLA CIEBIE

WYZWANIA

Kraj Ustecki – Brama do Czech

Z pewnością wiedziałeś, że nasi południowi sąsiedzi mają pyszne piwo, wspaniałą kuchnię i pięknie zachowane miasta jak Praga, Pilzno czy Brno. Stawiamy jednak dolary przeciw orzechom, że wiedziałeś dużo mniej o Litomierzycach, Kadaniu, Cieplicach i całym Kraju Usteckim. A szkoda, bo to niezwykle piękny rejon Czech, bardzo blisko granic z Polską, który po prostu czeka na odkrycie. 

FITNESS

Kajakiem po Wiśle - Pętla Żuławska

W trzy dni przepłynąłem kajakiem 160 km. A dokładnie 161 kilometrów i 180 metrów. Na wodzie spędziłem łącznie 23 godziny 41 minut i 38 sekund. Spaliłem w tym czasie 12 tysięcy 619 kcal, płynąc z maksymalną prędkością 14,8 km/h oraz ze średnią z trzech dni 6,9 km/h. Nie wiem, ile razy zanurzyłem wiosło w wodzie. Wiem natomiast, że Wisła jest piękna, jej ujście do morza bywa zdradliwe, fala na Bałtyku to nie przelewki, a wiosłowanie pod prąd... cóż, na niecenzuralne słowa pozwolę sobie później.

WYPRAWY I PODRÓŻE

6 miejsc na aktywny wypoczynek w Polsce

Gdy pracujesz, ciagle goni Cię czas i często trudno znaleźć wolną godzinkę lub dwie na dobrą zabawę, przy której się porządnie spocisz. Ale urlop czy choćby wolny weekend to taki moment, kiedy znów możesz się bawić bez ograniczeń. Zobaczysz, wrócisz do pracy niby zmęczony, a jednak bardziej wypoczęty. 

CZAS WOLNY

Urlop z adrenaliną w Polsce - 4 świetne miejsca

Urlop wtedy będzie urlopem, gdy będzie przerwaniem ciągu rutynowych, podobnych do siebie dni. Wtedy umysł (i ciało) odpoczywają najbardziej. Zobacz, gdzie w Polsce można pojechać, żeby było zupełnie inaczej niż na co dzień. No chyba że pracujesz jako ratownik medyczny, wspinasz się na kominy albo jesteś kontrterrorystą.

REKLAMA