[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Podróże MH: encierros, czyli ucieczka przed bykami

Kiedy cały świat będzie patrzył na Londyn i odbywające się tam Letnie Igrzyska Olimpijskie, Ty wyłącz telewizor i wykorzystaj inne miejsca na bardziej dzikie, bliższe natury igrzyska. Odwiedzając Hiszpanię, Anglię lub Islandię też masz szansę na sławę i zapewnioną adrenalinę.

gonitwa z bykami fot. shutterstock.com
Dystans: nieco ponad 800 metrów, czas biegu: nieco ponad 4 minuty, więc czym tu się podniecać? Każdy, kto był w Pampelunie w czasie fiesty św. Fermina, wie, w czym rzecz. Uliczkami stolicy Nawarry biegną wtedy razem byki i ludzie, znaczy ludzie uciekają przed bykami.

Te wyścigi zwane są encierros, ich tradycja sięga XIII w. i gdyby byki mogły mówić, pewnie przekazywałyby sobie ideę tego wyścigu jako zemstę za korridę. Tu człowiek nie ma szpady, jedyna dopuszczalna broń to zwinięta w rulon gazeta i szybkie nogi, tutaj każde zwierzę ma równe szanse, liczy się zręczność nadziewania na rogi i umiejętność ich unikania.

REKLAMA

Bieg wyzwala nadzwyczajne dawki adrenaliny i emocji, człowiek czuje, jak to bywało, gdy nasi przodkowie musieli zmykać przed mamutami. Jeśli pociąga Cię ryzyko, warto spróbować samego biegu, zwłaszcza że miejsca dla widowni są już zajęte od 6 rano.

Dla tych, którzy dobiegną do kończącej wyścig Plaza de Toros – duma, a dla poturbowanych pocieszenie – te byki wkrótce znów trafią na ten plac. Na wieczorną korridę.

Zobacz koniecznie:

1. Snail Racing Championship

W światowym zmaganiu ślimaków w Norfolk w Anglii czeka Cię zadanie trudniejsze od Smudy – jak zachęcić zawodnika do ruszenia się z miejsca. Trenujcie ten wariant, bo możecie przyjechać z własnym ślimakiem.

2. Warrior Dash

W północnej Anglii weź udział w etapie serii wyścigów dla twardzieli. Do przejścia barykady wojskowe, przeszkody w błocie, wspinaczka po siatce wojskowej, spacer po linie i skoki nad ogniem. Nagrody? Duma.

3. Midnight Run

Na bieg o północy w stolicy Islandii, Reykjaviku, nie zabieraj latarki. Zamiast nocy – dzień, zamiast spania – bieganie na kilku dystansach, nagrody rozdawane w basenie. Czysty absurd!

Jak tam dojechać?

Do Pampeluny najlepiej wybrać się samolotem. Z Polski dolecisz tanimi liniami Ryanair do Girony (z Wrocławia) lub do Barcelony (z Poznania i z Warszawy). Jeśli znajdziesz dolot do Frankfurtu, znajdziesz lot do pobliskiego Santander; dalej pociąg lub wynajęty samochód.

Jeśli chcesz odetchnąć po gonitwie z bykami, wybierz nocleg poza kipiącą nocnym życiem Pampeluną. Polecamy odległy o 80 km pensjonat Bellas Artes w San Sebastian nad Zatoką Biskajską. 15 minut od morza i starego miasta, rodzinna atmosfera – tu z pewnością odpoczniesz.

Zabierz to ze sobą 

Na Pampelunę białe spodnie i biała bluzka to obowiązkowy strój na gonitwę z bykami. Buty, które się nie ślizgają, to kwestia życia. Na Warrior Dash weź potrzebne do zapisania zdjęcie legitymacyjne, zamienne ubranie i buty, bo trudno chodzić w butach z błotem. Na Snail Racing zabierz ślimaka.

Tego nie bierz 

Czerwona chusta na szyi ma przyciągać uwagę byka, ale nie bierz jej wydzierganej przez babcię – idealną pamiątką będzie kupiona w Pampelunie z herbem miasta. Na Warrior Dash nie rób zapasów – organizatorzy fundują piwo i jedzenie.

MH 07/12

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij