Podróże MH: ekscytujący posiłek

Gdyby ludzie mogli jadać w tych restauracjach na co dzień, nikt nie myślałby o strajku głodowym. Zgłodniałeś? Odwiedź te niecodzienne restauracje na Malediwach, w Finlandii, Holandii oraz... Polsce. Z wrażenia zapomnisz, co jadłeś, ale samych restauracji nie zapomnisz nigdy.

Restauracja pod wodą, przeszklone ściany Alexey Potov
fot. Alexey Potov

Kiedyś dreszczyk emocji wywoływała restauracja meksykańska, później wszyscy gnali do sushi jak do opery. Dziś niezłe sushi można zjeść w Dzierżoniowie, na meksykańskie żarcie chodzą dzieciaki i żeby zrobić na niej wrażenie, musisz ruszyć głową. Bo choćby znalezienie się na szczycie najbardziej ekscytujących restauracji wymaga zejścia pod wodę. 5 metrów pod poziomem morza, na Malediwach – pod szklaną taflą, która oddziela stoliki od pływających rekinów i raf koralowych – możesz zjeść lunch w restauracji Ithaa Undersea hotelu Conrad.

Menu nie jest powalające, w przeciwieństwie do Oceanu Indyjskiego, ale wyrafinowane jak kolory milionów żyjątek zaglądających Ci do talerza. Tu dań się nie wybiera: do głównego dania obiadowego przygotuj portfel na dodatkowego szampana – bąbelki śmigające ku powierzchni bardzo dobrze się tu komponują. Wielu gości przeciąga siedmiodaniowy obiad aż do zmroku, więc pamiętaj, że o wolny stolik musisz powalczyć 2 tygodnie wcześniej.

Odwiedź koniecznie:

1. Dzień restauracji

W 200 fińskich miastach na jeden dzień powstaje ponad 1500 restauracji. To prawdziwy karnawał smaków, a knajpki na godziny otwierają zapaleni amatorzy i artyści sztuki kulinarnej. Najbliższy termin to 17 maja.

2. Dinner In The Sky

Niebo w gębie - dosłownie, bo dania czekają na specjalnej platformie zawieszonej 50 m nad ziemią. 24 i 25 maja możesz poszybować kulinarnie w Łodzi, a 5 i 6 lipca w stolicy, rezerwując e-mailem: [email protected].

3. De Kas

W amsterdamskiej szklarni panują smaki śródziemnomorskie i warzywa Niderlandów. Dla ryzykantów przewidziano wizytę na zapleczu restauracji i zdanie się na łaskę szefa. Spokojnie, zdobył chyba wszystkie nagrody...

Jak tam dojechać?

Do Amsterdamu z łatwością dojedziesz samochodem, ale jeśli ma to być wypad tylko na obiad, poszukaj tanich lotów do kilku okolicznych miast. Najlepszy dojazd jest z Eindhoven. Do Finlandii dolecisz Finnairem lub LOT-em; na Malediwy, jeśli to nie cel wczasów, szukaj czarterów. Unikaj wtedy dużych hoteli: jest tam mnóstwo tanich domów na plaży lub domków na palach zawieszonych nad wodą, jak choćby urocze Reethi Beach Resort.

Zabierz to ze sobą

Maj jest ciepły u nas, do Finlandii weź ciepłe ubranie. Na Malediwy obowiązkowo weź kamerę – tamtejsze plaże to kopia plaż w raju. Na imprezę z Dinner in the Sky do aparatu lub kamery kup specjalny pasek – nic nie przeżyje upadku z 50 m.

Tego nie bierz

Odradź partnerce szpilki na Dinner in the Sky: lepiej nie myśleć, co zrobią, spadając. Nie zabieraj zbyt wielu ubrań na Malediwy, bo wrócisz w tanich koszulach i T-shirtach we wszystkich kolorach tęczy. Cooo? To już niemodne? Aha, suchy prowiant zostaw w domu.

MH 05/2014

Zobacz również:
WYBRANE DLA CIEBIE

WYZWANIA

Kraj Ustecki – Brama do Czech

Z pewnością wiedziałeś, że nasi południowi sąsiedzi mają pyszne piwo, wspaniałą kuchnię i pięknie zachowane miasta jak Praga, Pilzno czy Brno. Stawiamy jednak dolary przeciw orzechom, że wiedziałeś dużo mniej o Litomierzycach, Kadaniu, Cieplicach i całym Kraju Usteckim. A szkoda, bo to niezwykle piękny rejon Czech, bardzo blisko granic z Polską, który po prostu czeka na odkrycie. 

FITNESS

Kajakiem po Wiśle - Pętla Żuławska

W trzy dni przepłynąłem kajakiem 160 km. A dokładnie 161 kilometrów i 180 metrów. Na wodzie spędziłem łącznie 23 godziny 41 minut i 38 sekund. Spaliłem w tym czasie 12 tysięcy 619 kcal, płynąc z maksymalną prędkością 14,8 km/h oraz ze średnią z trzech dni 6,9 km/h. Nie wiem, ile razy zanurzyłem wiosło w wodzie. Wiem natomiast, że Wisła jest piękna, jej ujście do morza bywa zdradliwe, fala na Bałtyku to nie przelewki, a wiosłowanie pod prąd... cóż, na niecenzuralne słowa pozwolę sobie później.

WYPRAWY I PODRÓŻE

6 miejsc na aktywny wypoczynek w Polsce

Gdy pracujesz, ciagle goni Cię czas i często trudno znaleźć wolną godzinkę lub dwie na dobrą zabawę, przy której się porządnie spocisz. Ale urlop czy choćby wolny weekend to taki moment, kiedy znów możesz się bawić bez ograniczeń. Zobaczysz, wrócisz do pracy niby zmęczony, a jednak bardziej wypoczęty. 

CZAS WOLNY

Urlop z adrenaliną w Polsce - 4 świetne miejsca

Urlop wtedy będzie urlopem, gdy będzie przerwaniem ciągu rutynowych, podobnych do siebie dni. Wtedy umysł (i ciało) odpoczywają najbardziej. Zobacz, gdzie w Polsce można pojechać, żeby było zupełnie inaczej niż na co dzień. No chyba że pracujesz jako ratownik medyczny, wspinasz się na kominy albo jesteś kontrterrorystą.

REKLAMA