[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Podróże MH: dzika gonitwa Palio w Sienie

Szukasz planów na wakacje? Na początku lipca i w połowie sierpnia w toskańskiej Sienie możesz uczestniczyć w wyścigu koni, który niezmienne od setek lat rozpala głowy mieszkańców i porusza serca widzów. Ekstremalna dawka adrenaliny gwarantowana!

gonitwa Palio w Sienie fot. Maciej Dudzik
Spokojna, 60-tysięczna Siena przypomina o swojej dawnej świetności w ekscytujących wyścigach konnych. W wąskich uliczkach miasta tysiące turystów chłoną gorącą atmosferę jednego z najstarszych świąt w Europie. Być może pochodzi ono jeszcze z czasów Etrusków, którzy mieszkali tu przed Rzymianami.

Dzisiejsze obchody dwóch świąt Madonny (2 lipca i 16 sierpnia) od setek lat nie zmieniły zasad. W Palio walczą ze sobą contrady, dzielnice Sieny, a przynależność do nich jest powodem do dumy. Każda contrada ma swoją flagę i barwy eksponowane przez chusty luźno wiszące na szyi.

REKLAMA

Po wielu dniach próbnych biegów, parad i pochodów w wyścigu na głównym placu Piazza di Campo bierze udział 10 wylosowanych koni, dosiadanych przez dżokejów gotowych dla zwycięstwa na wszystkie sposoby. Konie trzy razy okrążają plac w dzikiej gonitwie; czasem kończą bez jeźdźca, który w ferworze walki spadł lub został zrzucony.

Co ciekawe, nawet taki „bezpański” koń wygrywa, jeżeli dobiegnie do mety jako pierwszy. Zwycięzca zostanie bohaterem na rok, a jego dzielnica będzie się bawiła wiele dni. Nie można zapomnieć o tych emocjach i z pewnością będziesz chciał wrócić tu za rok.

Zobacz koniecznie:

1. Winnice w Toskanii

Toskańczycy produkują nie tylko najsłynniejsze rubinowo-czerwone Chianti, ale też prestiżowe Brunello di Montalcino, postarzone w beczkach dębowych, czy nie mniej sławne Nobile di Montepulciano.

2. Turnieje rycerskie

W czerwcu i w lipcu wszędzie odbywają się festyny, turnieje rycerskie i dożynki. Najciekawsze to święto iluminacji i regaty w Pizie, dożynki w San Gimignano z turniejem średniowiecznym i takiż turniej w Arezzo.

3. Ucztę na ulicy

Na targu znajdziesz idealnych kompanów do wina: ostry ser owczy – pecorino toscano, szynkę suszoną z czosnkiem – prosciutto toscana, fi nocchionę – salami przyprawione koprem włoskim. Raj na ziemi!

Jak tam dojechać?

Samolotem bezpośrednio dolecisz z Wrocławia i Krakowa do Bolonii, a skąd już tylko niewielki kawałek do Florencji i Sieny; z Krakowa możesz polecieć do Pizy, skąd w kierunku Sieny jest piękna droga wśród winnic i gajów oliwnych.

„Tu byłem szczęśliwy” – napisał Zbigniew Herbert o Sienie i hoteliku Tre Donzelle. Hotelik mieści się w XV-wiecznym pałacu tuż przy Piazza di Campo, jest pięknie odrestaurowany i nieco droższy, jeśli chcesz spać w pokoju poety.

Zabierz to ze sobą  

Kijki do nordic walkingu to wydatek do 100 zł, a dzięki nim łatwiej pokonasz z plecakiem toskańskie wzgórza, szukając wolnego miejsca w gospodarstwach agroturystycznych (jest taniej niż w hotelach).

Przyda się również bezpieczna sakwa na dokumenty i pieniądze: podczas wyścigu stoisz w 40-tysięcznym tłumie, a i poza nim we Włoszech jest więcej kradzieży kieszonkowych niż w Polsce.

Zabierz również czapeczka i krem do opalania, bowiem słońce we Włoszech pali niemiłosiernie. Dobre okulary przeciwsłoneczne też się przydadzą.

Tego nie bierz

Odpuść sobie dużą walizkę, bowiem Siena i wiele miasteczek toskańskich położonych jest na wzgórzach, a chodzenie po ulicach przypomina wspinaczkę. Lepszy będzie plecak.

MH 06/11

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij