Podróże MH: aż strach się bać

Dziś propozycje podróży szlakiem różnych postaci strachu, które zburzą jej błogie poczucie bezpieczeństwa. Odwiedź Litwę, Islandię, Meksyk i Boliwię, aby zobaczyła, kto tak naprawdę jej to bezpieczeństwo zapewnia. Aby rozwiać wątpliwości, otocz ją swym męskiem ramieniem.

shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Podsuwamy dziś pomysły, jak ją i siebie przerazić Nieznanym. Będziecie świadkami i ofiarami typowych dla grozy podniecenia, skurczów mięśni, napięcia, dreszczy, wzdrygania, mrowienia, znieruchomienia, paraliżu i mimowolnie będziecie chcieli krzyczeć.

W najwyżej na świecie położonej stolicy – La Paz w Boliwii – zapraszamy na Targ Wiedźm, gdzie przenikają się magia, stare wierzenia i wieczne lęki. Oprócz żabich oczu, amuletów ratujących duszę, figurek do zaklęć i mikstur na wszystko (głównie na potencję), dostaniesz tu widoczne na zdjęciu suszone płody lam. Sorry, nie wiemy, do czego.

Wiemy za to, skąd się wzięły mumie z Guanajuato. W tym meksykańskim miasteczku wybuchła w 1833 roku epidemia cholery i ludzi grzebano czasem tak szybko, że wielu było jeszcze żywych. Ciała odkopywano w 1865 i w 1958 r. i okazało się, że gleba część z nich zmumifikowała. Wiem, że wiele mumii w życiu widzieliście, ale te mają nazwiska, choćby ta Ignacia Aguilar, która po zagrzebaniu ugryzła się w rękę. Auuć!

Zobacz także:

1. Muzeum mumii – Guanajuato

Gdy oglądamy dobry horror, realizm monstrum jest tak przytłaczający, że jego istnienie uznajemy za pewne. Tutaj horror mumii jest tak przytłaczający, że tłumaczymy sobie – wszystko to nam się przyśniło.

2. Muzeum penisów – Reykjavik

To może być wizyta grozy bardziej dla Ciebie niż dla niej. Pamiętaj, że emocje nie są zależne od wiary w istnienie rzeczy, które nas poruszają. Tak staraj się tłumaczyć, gdy zbyt długo przystanie przy jakimś eksponacie.

3. Grutas Park – Druskienniki

Wizyta w skansenie komunizmu i modelu gułagu może mieć charakter terapeutyczny, ale także praktyczny. W końcu nie wiadomo jak, kiedy i gdzie skończy się ekspansja Putinowskiego imperium. Zapytaj o drogi ucieczki.

Jak tam dojechać?

Do La Paz z Polski nie tak łatwo dolecieć. Dobre połączenia są dopiero z Berlina, jeszcze lepsze z Amsterdamu (KLM, Air France, Lufthansa), ale z przesiadkami, i to dwiema (Bogota lub Lima). Do Meksyku można lecieć czarterem lub tanimi liniami Jetair z Brukseli, dokąd latają tanie linie. Do Reykjaviku najlepszą bazą też będzie Berlin i częste promocje linii AirBerlin. Z Warszawy lata Finnair (ale przesiadka w Helsinkach) lub SAS (z przerwą w Kopenhadze).

Zabierz to ze sobą

Na Litwę weź duży plecak, żeby powłóczyć się po wsiach i nakupić rzeczy, jakich u nas już prawie nie ma: świetne pieczywo, wędliny, sery, wędzone ryby. W Meksyku i Boliwii przyda się pas ukrywający pieniądze lub bezpieczny portfel.

Tego nie bierz 

Nie szukaj waluty islandzkiej – lepiej wziąć trochę euro i kartę bankomatową, którą zapłacisz wszędzie. Nie warto w Boliwii ani Meksyku szpanować aparatem fotografi cznym; jeśli musisz go wziąć, zainwestuj w bezpieczną torbę.

 MH 04/2014

WYBRANE DLA CIEBIE

WYZWANIA

Kraj Ustecki – Brama do Czech

Z pewnością wiedziałeś, że nasi południowi sąsiedzi mają pyszne piwo, wspaniałą kuchnię i pięknie zachowane miasta jak Praga, Pilzno czy Brno. Stawiamy jednak dolary przeciw orzechom, że wiedziałeś dużo mniej o Litomierzycach, Kadaniu, Cieplicach i całym Kraju Usteckim. A szkoda, bo to niezwykle piękny rejon Czech, bardzo blisko granic z Polską, który po prostu czeka na odkrycie. 

FITNESS

Kajakiem po Wiśle - Pętla Żuławska

W trzy dni przepłynąłem kajakiem 160 km. A dokładnie 161 kilometrów i 180 metrów. Na wodzie spędziłem łącznie 23 godziny 41 minut i 38 sekund. Spaliłem w tym czasie 12 tysięcy 619 kcal, płynąc z maksymalną prędkością 14,8 km/h oraz ze średnią z trzech dni 6,9 km/h. Nie wiem, ile razy zanurzyłem wiosło w wodzie. Wiem natomiast, że Wisła jest piękna, jej ujście do morza bywa zdradliwe, fala na Bałtyku to nie przelewki, a wiosłowanie pod prąd... cóż, na niecenzuralne słowa pozwolę sobie później.

WYPRAWY I PODRÓŻE

6 miejsc na aktywny wypoczynek w Polsce

Gdy pracujesz, ciagle goni Cię czas i często trudno znaleźć wolną godzinkę lub dwie na dobrą zabawę, przy której się porządnie spocisz. Ale urlop czy choćby wolny weekend to taki moment, kiedy znów możesz się bawić bez ograniczeń. Zobaczysz, wrócisz do pracy niby zmęczony, a jednak bardziej wypoczęty. 

CZAS WOLNY

Urlop z adrenaliną w Polsce - 4 świetne miejsca

Urlop wtedy będzie urlopem, gdy będzie przerwaniem ciągu rutynowych, podobnych do siebie dni. Wtedy umysł (i ciało) odpoczywają najbardziej. Zobacz, gdzie w Polsce można pojechać, żeby było zupełnie inaczej niż na co dzień. No chyba że pracujesz jako ratownik medyczny, wspinasz się na kominy albo jesteś kontrterrorystą.

REKLAMA