Piłka nożna - jak grać, żeby wygrywać? [Badania]

Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował 240 meczów chińskiej Super League, by wyodrębnić elementy gry, które mają największy wpływ na wynik piłkarskiego meczu. 

piłka nożna, badania shutterstock.com

„Przyjrzeliśmy się 10 wskaźnikom fizycznym i 18 wskaźnikom technicznym w 16 zespołach, a następnie powiązaliśmy je z ich pozycjami w ligowej tabeli na koniec sezonu. W większości innych badań przeanalizowano wskaźniki fizyczne lub techniczne i żadne nie uwzględniało obu tych kategorii razem” – powiedział profesor Anthony Leicht z James Cook University, jeden z naukowców nadzorujących badania.

No i co wyszło z tych różnych wskaźników? Okazało się, że drużyny plasujące się na najwyższych lokatach w ligowej tabeli (miejsca 1-4) mogły poszczycić się dłuższym dystansem wykonanych sprintów, niż zespoły zajmujące nieco niższe miejsca (5-8).

ZOBACZ TEŻ: Nowe przepisy gry w piłkę

„Ta obserwacja podkreśliła znaczenie sprintu dla taktycznej pracy zespołowej, która generuje otwarte przestrzenie, penetrujące podania i potencjalne sytuacje jeden na jednego” - twierdzi prof. Leicht.

Natomiast po stronie wskaźników technicznych zespoły, które plasowały się na najwyższych lokatach, wykazywały się znacznie wyższym łącznym czasem posiadania piłki oraz wyższym czasem posiadania piłki na połowie przeciwnika. Najlepsze drużyny wykonywały tez więcej podań na połowie przeciwnika oraz w okolicy pola karnego rywali. Czyżby ofensywna gra popłacała?

Wyniki podkreśliły posiadanie piłki jako kluczowy czynnik sukcesu. Najlepsze w tym elemencie piłkarskiego rzemiosła drużyny mogą odpowiednio kierować meczami, ograniczając wpływ przeciwnika na wynik. Te drużyny stwarzają sobie też statystycznie więcej okazji do oddawania strzałów na bramkę przeciwnika.

„Patrząc na te wyniki, trenerów należy zachęcać do koncentrowania się na strategiach utrzymania posiadania piłki, które generują więcej działań ofensywnych” – twierdzi prof. Leicht. 

To wszystko zgadza się z naszymi kibicowskimi obserwacjami i sympatiami. Bo czy nie przyjemniej ogląda się zespoły, które wychodzą na boisko nastawione na granie w piłkę, strzelanie bramek, a nie tylko przeszkadzanie i czekanie na jedna jedyną szansę, by ukąsić? 

REKLAMA