Najpiękniejsze szlaki świata - przygoda w terenie z MH

Chodzenie po górach kojarzy Ci się z niedzielnym spacerem? No to załaduj plecak i rusz na szlak długodystansowy, a dasz sobie wycisk jakich mało.

podróże hiking Shutterstock.com
Shutterstock.com

Kilka miesięcy temu przeszedłem prawie 250 km Izraelskiego Szlaku Narodowego, który łączy północ z południem tego kraju. Samotna wędrówka była fantastycznym doświadczeniem. Telefonu używałem tylko do nawigowania w terenie, dzięki czemu był to pierwszy urlop, na którym w pełni zostawiłem za sobą wszelkie kwestie związane z pracą.

ZOBACZ TEŻ: Czy pieniądze dają szczęście?

Poznałem bliżej życie mieszkających tam ludzi – przez pół nocy dyskutowałem o kabale z ortodoksyjnie religijną rodziną, z kibucu trafiłem na antyrządową demonstrację, jadłem posiłek przygodnie zaproszony do domu w arabskiej wiosce. Po powrocie od razu zabrałem się za planowanie kolejnych eskapad. Zobacz, które długodystansowe szlaki znajdują się na mojej liście.

Izrael - Izraelski Szlak Narodowy

Najczęściej spotykanym planem jest (jeśli chcesz przejść całość) zacząć w lutym na pustyni, gdy da się tam jeszcze wytrzymać, by dotrzeć na północ, gdy wiosna niepodzielnie weźmie ją w swoje władanie. Jest tak ciepło, że zamiast namiotu dobrze sprawdzi się tarp, czyli cienka płachta chroniąca przed ewentualnym deszczem. Gorąco zachęcam Cię, abyś co jakiś czas skorzystał z gościnności Trail Angels, czyli ludzi gotowych ugościć turystów idących szlakiem. Ich listę znajdziesz w internecie. Aha, pamiętaj: bilety lotnicze są tanie, ale musisz wziąć pod uwagę, że ceny żywności są na miejscu bardzo wysokie.

Info

Długość: 1100 km

www: israeltrail.net

Aplikacja: wpisz w sklep Play Israel National Trail – to będzie ta oznaczona kółkiem z kolorami: białym, niebieskim i pomarańczowym.

Bałkany - Via Dinarica

To projekt, dzięki któremu dzikie góry Półwyspu Bałkańskiego mają stać się trochę bardziej dostępne dla turystów. Wszystkie odcinki liczą razem około 2 tys. km, a najdłuższa nitka (White Trail), łącząca Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Albanię, mierzy 1260 km i ponad 51 tysięcy metrów podejść. To gigantyczny dystans, dlatego tę przyjemność lepiej fundować sobie małą łyżeczką i konsumować po kawałku.

Ja zacząłem od położonych w Bośni i Hercegowinie masywów Čvrsnica oraz Prenj. To wyjątkowo piękne tereny, ale trzeba pamiętać, że infrastruktura turystyczna jest tam daleko mniej rozwinięta niż na innych opisywanych szlakach, a droga często biegnie przez dzikie i odludne okolice, co trzeba koniecznie uwzględnić podczas planowania logistyki trasy. Podobnie koniecznie trzeba stosować się do znaków wygradzających pola minowe, pozostałe po wojnie domowej z 90. XX wieku.

Info

Długość: ok. 1260 km

www: viadinarica.com

Aplikacja: Via Dinarica Trail (nie jest bardzo rozbudowana, ale pozwala znaleźć podstawowe informacje).

Polska - Główny Szlak Beskidzki

Ten oznaczony czerwonym kolorem szlak jest najdłuższą trasą w polskich górach: prowadzi od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Suma podejść jest bardzo podobna, więc nie ma większego znaczenia, w którą stronę będziesz go pokonywał. Często schodzi do wiosek, w których znajdziesz sklepy, a także prowadzi obok schronisk czy baz namiotowych, dlatego możesz iść go na lekko, nie zabierając ze sobą dużych zapasów jedzenia, kuchenki oraz namiotu.

ZOBACZ TEŻ: Życie jest piękne! Mamy dowody.

Jasne, że to podnosi koszty, ale jeśli tylko możesz, warto je ponieść, bo wędrówka z lekkim plecakiem jest o wiele przyjemniejsza i zdrowsza niż codzienna walka z wielokilogramowym grzmotem. Polska pogoda bywa czasem nieprzewidywalna, ale na szlak najlepiej ruszyć w okresie od maja do września. Jeśli kusi Cię, by oszczędzić na mapach, bo przecież są znaki, odpuść i zabierz ze sobą odpowiednie arkusze (albo przwodnik wydawnictwa Compass). Są fragmenty kiepsko oznakowane i łatwo zgubić drogę.

W kwestii podróżowania również wykazujesz patriotyczną postawę? Oto 7 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które koniecznie musisz odwiedzić.

Info

Długość: około 500 km

Nie ma własnej strony www, ale znajdziesz sporo relacji ludzi, którzy szlak przeszli.

Aplikacja: brak dedykowanej dla szlaku, ale warto wgrać aplikację Ratunek. Pozwala wezwać pomoc po naciśnięciu przycisku.

Francja - GR 20

Ten szlak bywa określany jako jeden z najtrudniejszych w Europie. W bardziej wymagającej, północnej części często prowadzi przez mocno wyeksponowany teren, a mimo to jest ubezpieczony łańcuchami jedynie na niewielkich odcinkach. W najwyższym punkcie będziesz musiał się wspiąć na wysokość 2225 m n.p.m. szczytu Monte Cinto. Całość trasy, razem z łatwiejszym, południowym odcinkiem, liczy około 10,6 km podejść i jest domyślnie podzielona na 15 etapów. Tę drogę lepiej pokonywać w towarzystwie, bo niezbędne będą namiot i większe zapasy (na niektórych odcinkach można zaopatrzyć się tylko w schroniskach zwanych refuges, w których jest mało miejsc do spania).

Do miasta Calvi, niedaleko którego rozpoczyna się północna część, latają z Berlina linie Eurowings. Oficjalna strona podaje, że najlepszym okresem na przejście szlaku jest późny czerwiec i wczesny wrzesień, bo nie jest wtedy tak gorąco i tłoczno.

Info

Długość: 180 km

www: le-gr20.com

Aplikacja: jest płatna wersja za 26,99 zł. Wobec kosztów całej wycieczki to może być dobry zakup.

Szkocja - West Highland Way

Szlak prowadzi z Glasgow do Fort William u podnóża Ben Nevis – najwyższego szczytu Wielkiej Brytanii (1344 m n.p.m.), który można zdobyć w bonusie. Nisko? Może, ale podejście jest z poziomu morza, więc nie należy go lekceważyć. Drogę podzielono na 8 etapów, ale oczywiście można przejść ją szybciej.

Czemu Szkocja? Bo pustkowia i wrzosowiska. Bo łąki i torfowiska. Bo fiordy i jeziora. Bo kamienna architektura i piwo w lokalnych pubach. Bo tanie loty i w miarę krótka trasa, która umożliwia wpasowanie w jakiś przedłużony weekend. Jeśli chcesz, możesz przy trasie biwakować na dziko, a jeżeli wybierasz opcję noclegów pod dachem, pamiętaj, by wcześniej je zarezerwować. No i pamiętaj o szkockiej pogodzie – bądź gotowy na deszcz i wichurę.

Info

Długość: 154,5 km

www: westhighlandway.org

Aplikacja: jest płatna wersja, która kosztuje 10,38 zł, ale zaledwie 500 pobrań i niska średnia ocen nie zachęcają do inwestycji.

REKLAMA