Jak pakować plecak

Przestrzegaj tych reguł, a na pieszej wycieczce nie zabraknie Ci ani sprzętu, ani paliwa.

pakowanie plecaka Shutterstock.com
Shutterstock.com

Jak pakować plecak?

Zastosuj zasadę: im mniej, tym lepiej. Minimalizuj jego wagę, wyrzucając wszelkie zbędne rzeczy. Waga plecaka nie może przekraczać 25% masy Twojego ciała.

Sprawdź też: Wycieczka w góry - jak się do niej przygotować?

  • Idealnie zapakowany plecak to taki, którego środek ciężkości znajduje się jak najbliżej Twojego środka ciężkości. To miejsce znajduje się 3 palce pod pępkiem, dlatego plecak powinien mieć środek ciężkości na dole, jak najbliżej pleców.

  • Jedzenie i akcesoria biwakowe są najcięższym z przenoszonych elementów, więc aby nie zakłócać środka ciężkości, powinny powędrować na sam dół plecaka. Potem zapakuj buty.

  • Pakując się, wykorzystaj puste miejsca, np. buty możesz złożyć; nosek do cholewki/cholewka do noska, a wnętrze wypełnij bielizną, skarpetkami czy opakowaniami z jedzeniem. Podobnie zrób z menażką czy kubkiem.

  • Rzeczy zwinięte w rulon zajmują mniej miejsca niż składane w kostkę. W plecaku umieść je nad jedzeniem i butami. Bluzę czy kurtkę przeciwdeszczową daj jak najbliżej klapy, by mieć je pod ręką, gdy zmieni się pogoda.

  • Nie ma nieprzemakalnych plecaków, ale są wodoodporne worki. Noś w nich śpiwór (zwłaszcza puchowy) i ubrania. Jeśli ich nie masz, zapakuj rzeczy w zwykłe reklamówki.

  • Pojemnik z lekarstwami musi znajdować się w miejscu, do którego masz łatwy dostęp, abyś mógł szybko skorzystać z apteczki.

  • Nie trocz rzeczy na zewnątrz – wyjątkiem są kije trekkingowe (choć w sumie powinieneś mieć je w rękach) oraz karimata. Przyczep ją z tyłu: wtedy na wąskiej ścieżce nie porwiesz jej o gałęzie czy skały.

Zobacz: Survivalowy plecak - co spakować do plecaka?

Zobacz również:
REKLAMA