Walka jest najbardziej widowiskowym elementem systemu, ale, przynajmniej w założeniu, powinna być ostatecznością i zdarzać się rzadko. "Najważniejszą częścią jest codziennie życie, gdy musisz kontrolować siebie i sytuację bez walki" – tłumaczy Eyal Yanilov.
Opanować instynkt
Organizm reaguje na fizyczne zagrożenie stresem. Dostajesz adrenalinowego kopa, który ma chwilowo zwiększyć Twoje możliwości, żebyś mógł poradzić sobie z niebezpieczeństwem. Jest to jednak niebezpieczna broń, bo towarzyszą jej emocje: napięcie, strach, wściekłość, nienawiść czy gniew. Utrudniają zachowanie przytomności umysłu, niezbędnej do podejmowania właściwych decyzji.
"Jeśli stłumisz instynkt, osłabisz się. Pozbawisz się energii, którą daje atawistyczny mechanizm. Musisz nauczyć się nim sterować, żeby wykorzystać jego moc bez negatywnych konsekwencji" – mówi Jacek Santorski, dyrektor programowy Akademii Psychologii Przywództwa, Studium Podyplomowego Values Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Grupy Firm Doradczych Values.
Takiej umiejętności nie zdobędziesz podczas ćwiczeń teoretycznych. Trudno jednak specjalnie wywoływać konflikty, żeby uczyć się w praktyce, jak w ich czasie panować nad sobą. Rozwiązaniem jest trening krav magi, który zakłada realistyczną symulację pełnej przemocy konfrontacji. Jest opracowany tak, żeby bez powodowania obrażeń fizycznych przygotować Cię do walki na śmierć i życie.
Współczesne pole walki
Takie starcie w fizycznym rozumieniu zdarza się rzadko. Pojmowane nieco szerzej, jest stałym elementem codziennego życia wielu osób. Nie bez powodu biznes, zwłaszcza w czasie kryzysu ekonomicznego, porównuje się z polem walki. Dlatego z metod izraelskiego systemu samoobrony korzystał Jacek Santorski, opracowując program szkoleń dla managerów – corporate krav maga.
"Uczymy na nich zarządzania sobą. Im trudniejsza sytuacja, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz wytrącony z równowagi i nie użyjesz odpowiednich narzędzi. Zapomnisz o strategii, zawęzi Ci się pole widzenia. Dzięki technikom rodem, między innymi, z krav magi, można wytrenować umiejętność patrzenia jakby z zewnątrz. Pozwala ona podjąć optymalną decyzję, biorąc pod uwagę wszystkie wpływające na nią czynniki" - tłumaczy Santorski.
Oddech to podstawa
Ćwiczenie reakcji w warunkach stresu i zagrożenia sprawiło, że szkoleniem zainteresował się Piotr Korek, wiceprezes zarządu Tesco Polska. "Nauczyłem się na nim skupiać na perfekcyjnym wykonaniu czynności, pomimo wielkiego stresu. Na szkoleniu jest on oczywiście symulowany, ale prowadzący zajęcia Eyal Yanilov robi to wyjątkowo realistycznie. Skupienie jest możliwe dzięki odpowiedniej technice oddychania, która pozwala odprężyć się dosłownie w ciągu kilku sekund. Taka zdolność jest konieczna zarówno w walce, jak i w biznesie" – przekonuje Piotr Korek.
Maciej Spinkiewicz, prezes firmy MS Spinex, za najbardziej przydatną w codziennej pracy uważa umiejętność właściwej oceny zagrożeń. "Krav maga, którą trenowałem już wcześniej, uczy, jak radzić sobie z kilkoma przeciwnikami naraz. Żeby to zrobić, muszę ocenić, który stwarza większe zagrożenie, i zająć się nim w pierwszej kolejności, nie tracąc jednocześnie z oczu pozostałych. Podobnie jest ze stresującym nawałem zadań.
Kluczem do opanowania sytuacji jest błyskawiczne ułożenie trafnej hierarchii problemów i zastosowanie do nich właściwych rozwiązań" – tłumaczy Spinkiewicz. To bezpośrednie przeniesienie do biznesu i życia jednej z kluczowych zasad krav magi: reagować w sam raz, adekwatnie do sytuacji. Nigdy nie rób więcej, niż to konieczne, ale rób to natychmiast, z maksymalną siłą i determinacją.
Wojownicy
Nacisk na determinację jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krav magi. Nie ma w niej miejsca na wątpliwości i wahania – działasz w samoobronie i walczysz o zdrowie, a może i życie. Obawiasz się, że nie jesteś gotów na wszystko? Takie wątpliwości ma większość ludzi, bo nie mieli okazji sprawdzić swoich zachowań w ekstremalnej sytuacji. Na szczęście nie ma takiej konieczności, bo determinację, tak jak kondycję czy siłę, możesz wyćwiczyć. Przynajmniej do pewnego stopnia.
"Uważam, że przy odpowiednim treningu właściwie z każdego można zrobić wojownika. Prawda, że jedni będą lepsi, a drudzy gorsi, ale pewien poziom można osiągnąć z każdym" – uważa Eyal Yanilov. Trening krav magi jest opracowany w taki sposób, żeby wojownika rozwijać w 4 kierunkach. Pierwszy to możliwości fizyczne. Jeżeli zadajesz cios, powinien być szybki i mocny. Drugi to technika. Musisz wiedzieć, jak uderzać, jak robić uniki czy uwalniać się z chwytów. Trzeci to mentalność – odwaga, wytrwałość, zdolność do opanowania frustracji czy odporność na ból. Czwarty, ostatni, to taktyka, czyli np. zasady zachowania się w czasie zagrożenia.
Komentarze
~Arek, 2016-10-13 11:38:45
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?