Kitesurfing: krótki poradnik dla początkujących

Nazywany także kiteboardem, kitesurfung łączy deskę z latawcem i robi wrażenie zabawki dla dużych chłopców. Tyle że ta zabawka ma na wietrze moc odrzutowca, a zanim się nią pobawisz na wodzie, przyda się szkolenie na sucho – nawet jeśli jesteś supersprawnym gościem.

kitesurfing Łukasz Nazdraczew
fot. Łukasz Nazdraczew
Na własnej skórze przekonał się o tym Andrzej Młynarczyk, aktor filmowy i teatralny, miłośnik wielu sportów, który swoje pierwsze kroki na desce stawiał w szkółce VIP na Ford Kite Cup. „Nawet jak sobie dobrze radzisz, pływając na wake'u czy nartach wodnych za motorówką, to wcale nie oznacza, że łatwo wejdziesz na deskę z latawcem” – mówi.

REKLAMA

Szkolenie pomoże Ci dogadać się z wiatrem. Musisz zacząć jak każdy: na lądzie z małym latawcem, ucząc się od podstaw rozkładania właściwego sprzętu, kontrolowania linek sterujących, teorii okna wiatrowego. Potem, stojąc w wodzie, szlifujesz start, lądowanie i sterowanie dużym latawcem, testujesz systemy bezpieczeństwa i dopiero robisz pierwsze ślizgi na wodzie. Bez deski.

Zobacz, jak sprawnie pójść o krok dalej i zostać prawdziwym kitesurferem.

5 kroków do ślizgu na desce

1. Zobacz, jak robią to inni

Terminy zawodów znajdziesz na fordcup.pl. Odważ się i posmakuj adrenaliny. „Kontrolować wiatr, a raczej siebie i sprzęt, to częściowo oddać się w ręce natury – mówi Andrzej Młynarczyk. –To jak pierwszy skok ze spadochronem: nie wiesz, jak będzie, ale chcesz to zrobić. Na początku możesz ciągle wpadać do wody, ale i tak masz z tego dziecięcą radość”.

2. Nie próbuj pływać na dziko, wybieraj spoty kitesurfingowe

„Gdy wiatr oddala Cię od brzegu, możesz nie wrócić, więc dobrze jest wiedzieć, że ktoś Cię widzi przez lornetkę i w razie czego sprowadzi skuterem na ląd” – mówi aktor i radzi skorzystać z pomocy instruktora. – Bez niego może się okazać, że stracisz czas, wakacje będą się zbliżać ku końcowi, a Ty nadal nie popłyniesz na desce”.

3. Nie spiesz się z wejściem do wody

„Opanuj do perfekcji sterowanie małym latawcem, podpinanie linek i działanie systemów zabezpieczeń na sprzęcie- mówi aktor. –Patrząc, jak inni latają, rwiesz się na wodę, ale zyskaj pewność, że teorię i praktykę na piasku realizujesz w 100%. O wiele trudniej opanować moc dużego latawca, kontrolując wszystkie czynności już w wodzie”.

4. Nie poddawaj się

Gdy wchodzisz do wody, instruktor zostaje na plaży, a Ty usamodzielniasz się i (wciąż bez deski) ćwiczysz tzw. body dragi, dzięki którym możesz wrócić na brzeg lub złapać odpływającą deskę. Zostajesz sam z wiatrem, słoną wodą i sprzętem: robi się serio. Nagle, trenując „na mokro”, może się okazać, że zrobiłeś za mało ćwiczeń „na sucho”.

5. Baw się dobrze

W końcu przychodzi ten moment, gdy stajesz na desce i płyniesz. „Czujesz w końcu tę chłopięcą radość z wiatru, wody i słońca. Chwilę płyniesz i kolejny raz lądujesz w wodzie, próbując dopłynąć do deski, która jest na wyciągnięcie ręki – mówi Młynarczyk. – Znowu płyniesz i teraz już wiesz, dlaczego wybrałeś ten sport”.

Rozwiń skrzydła

Jeśli etap treningu na suchym lądzie masz już za sobą, możesz wreszcie wykorzystać latawiec do tego, do czego został stworzony. Stań na desce i daj się ponieść sile wiatru.

1. Przygotowanie

Kontroluj kajta jedną ręką, a drugą ustaw deskę przed sobą i wsadź jedną stopę w uchwyt (zwany footstrap).

kitesurfing kroki Mirosław Łuckoś
fot. Mirosław Łuckoś

2. Ustawienie

Chwyć bar (drążek sterujący latawcem) obiema rękami i wsuń w footstrap drugą stopę.

kitesurfing kroki Mirosław Łuckoś
fot. Mirosław Łuckoś

3. Start

Siła ciągu wyciągnie Cię z wody, gdy nadasz latawcowi prędkość w kierunku, w którym chcesz płynąć.

kitesurfing kroki Mirosław Łuckoś
fot. Mirosław Łuckoś

MH 07/14

Zobacz również:
Zbuduj mięśnie i zrelaksuj ciało oraz umysł, łącząc trening siłowy z elementami jogi. Tak trenują w Navy SEALs. 
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA