Kite’owe BHP: kitsurfingowe prawo drogi w pigułce

W lecie kiedy powieje pierwszy wiatr, nad wodą wyrasta las desek i latawców. Razem z wielokrotnym mistrzem Polski Ford Kite Cup - Victorem Borsukiem odkrywamy, jakimi zasadami należy kierować się na wodzie, by pływanie na kite'cie było bezpieczne i przyjemne.

kitesurfing Łukasz Nazdraczew
fot. Łukasz Nazdraczew

2. Prawy do lewego

REKLAMA

Kitesurfer, który płynie na prawym halsie (prawa ręka z przodu), ma pierwszeństwo przed płynącym na lewym halsie. Kiedy się mijają, płynący lewym halsem powinien opuścić swój latawiec, a kiter na prawym unosi latawiec w górę.

kitesurfing bhp Mirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

3. Wejście do wody

W strefie brzegowej pierwszeństwo ma kitesurfer, który wchodzi do wody albo przebywa na plaży, a jego latawiec jest w powietrzu. Podpływający do brzegu powinien wpuścić go do wody, a nie opóźniać jego wejście.

Ta zasada jest szczególnie istotna, ponieważ według statystyk aż 90 % wszystkich wypadków zdarzających się podczas uprawiania kitesurfingu zdarza się przy brzegu.

kitesurfing bhp Mirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

4. Start z wody

To dość skomplikowany manewr, zwłaszcza dla początkujących. Wykonujący go mają pierwszeństwo przed kiterami płynącymi i mającymi pełną kontrolę nad swoim sprzętem.

W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w głębokiej wodzie w strefie przyboju, od prędkości wystartowania może zależeć zdrowie, a nawet życie kitera. Zawsze go przepuszczaj!

kitesurfing bhp Mirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

Sprzęt do kitesurfingu

To nieprawda, że sprzęt nie ma znaczenia. Wystarczy go wypróbować, żeby przekonać się, że jest inaczej. Bez kitu.

1. North Evo

Niezwykle uniwersalny latawiec, który nadaje się po prostu do wszystkiego – od freeride’u i szkoleń, po pływanie na fali. Dobry nie tylko dla zaawansowanych – poradzą z nim sobie łatwo również początkujący. Może być używany w wersji cztero- lub pięciolinkowej.

Cena: 2995-4880 zł (w zależności od rozmiaru), vento.pl

2. Billabong Vandal

Wygodne i nie krępujące ruchów boardshorty z elastycznego materiału z domieszką spandexu. Szybko wysychają po wyjściu z wody.

Cena: 299 zł, yukon.pl

3. North Jaime Pro

Udoskonalany od wielu lat model o średnim fleksie, który świetnie sprawdza się w różnych warunkach. Specjalny kształt dna i elastyczne zapewniają miękkie lądowania.

Cena: 2720 zł (z wiązaniami NTT), vento.pl

MH 07/12 

STRONA 2 z 2
Zobacz również:
REKLAMA