Kite’owe BHP: kitsurfingowe prawo drogi w pigułce

W lecie kiedy powieje pierwszy wiatr, nad wodą wyrasta las desek i latawców. Razem z wielokrotnym mistrzem Polski Ford Kite Cup - Victorem Borsukiem odkrywamy, jakimi zasadami należy kierować się na wodzie, by pływanie na kite'cie było bezpieczne i przyjemne.

kitesurfing Łukasz Nazdraczew
fot. Łukasz Nazdraczew

Victor Borsuk to Wielokrotny mistrz Polski Ford Kite Cup. Ma dopiero 23 lata, ale na desce z latawcem pływa już od prawie dziesięciu. Jego ulubione spoty to Półwysep Helski i Taiba w Brazylii.

Współpracuje z centrum sportów wodnych KitePark na Helu (kitepark.pl), gdzie prowadzi szkolenia z freestyle’u.

Jasne zasady

Parasole krążących latawców mogą wydawać się bezładnym kłębowiskiem, ale ich ruchem rządzą, a przynajmniej powinny, jasne zasady. Chodzi o kitesurfingowe prawo drogi, którego najważniejsze reguły wyjaśniamy na kolejnej stronie.

Ich stosowanie nie powinno wyłączać jednak najważniejszej reguły: na wodzie wszyscy powinni czuć się komfortowo i bezpiecznie. „Dlatego zawsze miej oczy dookoła głowy i staraj się przewidzieć, czy to, co zamierzasz zrobić, nie przeszkodzi lub zagrozi innym kiterom” - mówi Victor Borsuk, mistrz Polski w kiteboardingu.

Kiedy widzi, że ktoś ma problemy z opanowaniem latawca na plaży, często podchodzi i pomaga go okiełznać. „Miejsca na polskich plażach i akwenach nie ma zbyt wiele, a im mniej na nich nonszalancji, tym łatwiej wszystkim się pomieścić i czerpać radość z pływania” – mówi Victor.

Patenty Victora Borsuka na bezpieczne ślizgi

1. Uważaj na początkujących

Dość łatwo ich rozpoznać po sylwetce, czy braku pewności w wykonywaniu manewrów. Nie do końca panują nad sprzętem, dlatego zawsze zostawiaj im tyle miejsca, ile możesz.

Wyprzedzaj opływając z daleka, bo mogą poczuć się zaskoczeni i zareagować nieprzewidywalnie, kiedy nagle pojawisz się tuż koło nich, płynąc z dużą prędkością.

2. Nie napinaj się

Kiedy widzisz, że ktoś się przed Ciebie wpycha, wpuść go, nawet jeśli teoretycznie masz pierwszeństwo. Łatwo jest kogoś zablokować, ale nie ma sensu marnować czasu na wodzie na nerwy i przepychanki, zwłaszcza, że mogą one prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Zmień kurs i znajdź dla siebie wolne miejsce nieco dalej. Będziesz miał więcej przyjemności z pływania, niż z „ukarania” tego złego, a być może tylko niedoświadczonego kitera.

3. Skacz z głową

Siła wiatru jest ogromna i doświadczeni zawodnicy mogą oddawać naprawdę długie skoki. Dlatego zawsze przed wybiciem sprawdź, czy masz przed sobą wystarczającą ilość wolnego miejsca. W przypadku bardzo doświadczonych zawodników powinna ona wynosić minimum 20-30 metrów. Pozostali powinni mieć dwa razy więcej.

4. Obserwuj pogodę

Kiedy widzisz ciemne chmury i podejrzewasz szkwał, nie przedłużaj pływania i wcześniej zejdź z wody. Kiedy naprawdę dmuchnie, może być za późno.

Mistrzowie w akcji

1. Ford Kite Cup (fordcup.pl)

22 lipca w Łebie. 17-19 sierpnia w Jastarni.

2. Mistrzostwa Polski w slalomie

24-26 sierpnia w Międzyzdrojach.

Kodeks wodny

Oto najważniejsze zasady bezpieczeństwa i higieny kite’owania. Stosuj je, a wszystkim będzie pływało się przyjemniej i bezpieczniej. Szczegółowe reguły znajdziesz w internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło: kitesurfingowe prawo drogi.

1. Na fali

Płynący na fali często zmienia hals i zawsze ma pierwszeństwo – obojętnie, jakim halsem płynie. Musi się skupić na walce z falą, a nie rozglądać dookoła, kogo przepuścić. Pamiętaj o tym, kiedy jedziesz surfować za granicę, gdzie fale zdarzają się częściej niż na Helu.

kitesurfing bhp Mirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś
STRONA 1 z 2
Zobacz również:
REKLAMA