Kiteboarding, windsurfing: sporty wodne, których musisz spróbować

Możesz oczywiście leżeć na piasku i ze stoickim spokojem sączyć drinka z palemką albo nawet tysięczny raz grać w siatkówkę plażową. Jeśli jednak szukasz adrenaliny, sporty wodne to najlepszy wybór dla Ciebie. Oto lista tych, które mogą pochwalić się znakiem jakości MH. 

Sporty wodne shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Paddleboarding

„Gdy pierwszy raz spróbujesz stanąć na paddle boardzie, szybko poczujesz zarówno frajdę, jak i zmęczenie. Wraz z upływem czasu zaczniesz sobie lepiej radzić nie tylko na desce, ale i w innych sportach. Aby surfować, potrzebujesz fal. Tutaj wystarczą Ci deska, wiosło i woda. Poza tym to przypomina trochę chodzenie po wodzie. A kto nie chciałby tego spróbować?” – mówi Laird Hamilton, legenda surfingu i jeden z popularyzatorów paddleboardingu.

Błąd debiutanta

Pozwalanie, aby całą pracę wykonywały jedynie ręce. „Podczas ruchu musisz wykorzystywać także mięśnie brzucha” – mówi Sean Poynter, profesjonalny paddleboardzista. Uginasz kolana, zanurzasz całe wiosło i ciągniesz do siebie, delikatnie rotując ramiona. To proste!

Twój ruch

Unikaj wiatru. Niektórzy początkujący są przekonani, że gdy wieje w plecy, łatwiej płynąć. „Na początku łatwo spaść z deski przy mocniejszych podmuchach albo silnym prądzie wody” – mówi Connor Baxter, były mistrz świata w paddleboardingu.

Sporty wodne shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Kiteboarding

„Sport ekstremalny, który możesz uprawiać niemal wszędzie i o każdej porze roku: niezależnie, czy wieje mocno, czy słabo. Bez kosztów paliwa, wyciągu czy starania się o członkostwo w jakimś klubu. Po prostu rozwijasz żagiel, zakładasz deskę i lecisz. Możesz skoczyć na kilka metrów albo pędzić przed siebie, łamiąc kolejne rekordy prędkości. Potrzebujesz do tego jedynie wiatru i sił własnych mięśni” – mówi Rob Douglas, żeglarz oraz kitesurfer.

Błąd debiutanta

Siłowanie się z kite’em. Kontrolowanie latawca to nie walka, w wyniku której zostanie tylko jeden zwycięzca. Raczej współpraca. Trzeba przyznać, że momentami twarda, ale jednak współpraca. Dlatego pamiętaj, że gdy kite ciągnie, zamiast trzymać kurczowo bar, odrobinę odpuść i obserwuj, jak latawiec sam się uspokaja.

Twój ruch

Bierz lekcje. Po pierwsze, unikniesz złych nawyków. Twój kumpel może mieć dobre chęci, ale nie zawsze będzie potrafi ł Ci przekazać wszystko tak, jak należy. Po drugie, zminimalizujesz ryzyko kontuzji. Chwila przyjemności nie jest warta długotrwałej rehabilitacji. 

Sporty wodne shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wakeboarding

„Wakeboarding ma swój rytm, jest trochę jak taniec. Różni się od reszty sportów wodnych. Lubię tę magiczną chwilę, gdy słyszysz ryk motorówki. 4,5-tonowy potwór wyciąga Cię z wody, a Ty stajesz na desce i wiesz, że to jest to, o co chodzi!” – mówi Shaun Murray, czterokrotny mistrz świata w wakeboardingu. W dodatku na początku możesz spróbować swoich sił w wakeparku w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Błąd debiutanta

Próbować wstać zbyt wcześnie. „Pozwól, żeby to łódka wyciągnęła Cię z wody – mówi Tarah Mikacich, profesjonalny wakeboardzista. – Zrelaksuj się, wyprostuj ramiona, trzymaj ugięte kolana. To sprzeczne z intuicją, ale pozwól łódce wykonać swoją robotę”. Motorowodniak będzie wiedział, że to Twój pierwszy raz i weźmie to pod uwagę.

Twój ruch

Gdy łódka już Cię wyciągnie, przekręć deskę w jej stronę i pamiętaj, aby tylną nogą dopychać wake. Dzięki temu deska nie zanurzy się pod wodę i nie pociągnie Cię za sobą. Masz ochotę zrobić pierwszy skok? Najedź na falę i wyprostuj nogi. 

Sporty wodne shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Windsurfing

„Pierwszego razu – gdy podniesiesz żagiel – się nie zapomina. Ale niezależnie od tego, jak sprawny jesteś, i tak po chwili wpadniesz do wody. Każdy wpada. Jeszcze wiele razy Ci się to zdarzy, lecz jeśli poświęcisz trochę czasu, w końcu zaczniesz przecinać wodę bez wysiłku. To bardzo przyjemne uczucie” – wyjaśnia Robby Naish, wielokrotny mistrz świata w windsurfingu.

Błąd debiutanta

Trening na starym sprzęcie. I nie chodzi bynajmniej o to, żeby dobrze wypaść przed dziewczynami stojącymi na brzegu. W ciągu ostatnich 5 lat przy produkcji zaczęto wykorzystywać włókno węglowe, przez co sprzęt jest lżejszy i bardziej wytrzymały. „Ludzie cały czas mówili mi, że windsurfi ng jest dla nich za ciężki, bo nie mają wystarczająco siły” – tłumaczy Kevin Pritchard, były mistrz świata w tej dyscyplinie. Teraz to już nie problem.

Twój ruch

Zacznij od weekendowego wypadu na Hel. Tam przekonasz się, czy to sport dla Ciebie. Poza tym przydadzą Ci się mocne ramiona, które trenowałeś przez cały rok. Bo na desce też trzeba będzie trochę popompować, szczególnie gdy zabraknie wiatru. 

Sporty wodne shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Surf kayaking

Spływanie po rzece może być przyjemne, ale gdy jesteś poszukiwaczem adrenaliny, dużo bardziej spodoba Ci się surf kayaking. O co chodzi? O łapanie wielkich fal małym kajakiem. „Trudno opisać uczucie, gdy jesteś na fali. Dla mnie to dążenie do doskonałości. Potrzeba treningu, doświadczenia i zrozumienia oceanu. Jeśli potrafisz połączyć te trzy czynniki, przyjemność jest natychmiastowa” – mówi Tao Berman, kajakarz, trzykrotny rekordzista świata.

Błąd debiutanta

Wstrzymywanie oddechu. „To ostatnia rzecz, którą powinieneś zrobić, a ludzie często popełniają ten błąd, gdy są przestraszeni – mówi Berman. – Będziesz potrzebował tyle tlenu, ile tylko jesteś w stanie zmieścić w płucach”. Najlepiej byłoby, gdybyś oddychał normalnie, ale że może to być trudne, głośno wydmuchuj powietrze. Twój organizm sam zatroszczy się o jego wciąganie.

Twój ruch

Jeśli spodobał Ci się surf kayaking, rozbij świnkę skarbonkę i zabukuj bilet. U nas na Bałtyku nie ma takich fal. Na miejscu zacznij od dobrania odpowiedniego sprzętu. Większe modele kajaków może nie są tak zwrotne, ale dobrze sobie radzą w akcji. 

REKLAMA