Kariera a sport - co dają Ci poszczególne dyscypliny?

Oto portret psychologiczny sportowca w zależności od dyscypliny przez niego uprawianej. Trenujesz piłkę nożną? Jesteś biegaczem? A może grasz w golfa? Sprawdź, jaki będzie z Ciebie pracownik.

Wiesiek Jurewicz / Motor Presse Polska
fot. Wiesiek Jurewicz

Psychologiczne wnioski po przyjrzeniu się miłośnikom piłki nożnej, biegania i golfa.

Golfiści

Opanowanie, cierpliwość, precyzja. Golf wymaga pewności siebie. Ważna jest kontrola emocji - jedno drgnięcie ręki czy przyspieszający rytm serca mogą zepsuć uderzenie. To nie tylko sam "akt sportowy", ale też kultura bycia, dress-code. Osoby preferujące ten sport dbają o to, jak są postrzegane. Powinny mieć łatwość w dopasowywaniu się do różnego towarzystwa, z preferencją osób o wysokim statusie społecznym.

Przeczytaj też: Wypompuj awans

Biegacze

Systematyczność i długotrwałe, choć wolne podnoszenie swoich zdolności i wydolności. Mogą to być konie pociągowe organizacji, będą najprawdopodobniej potrafili długo i wytrwale pracować. Raczej nie będą potrzebowali szybkiej gratyfikacji w postaci nagród czy natychmiastowych wyników. Wydaje się, że osoby o takich preferencjach mają wewnętrzną motywację, a nie motywują się zewnętrznymi czynnikami.

Piłkarze

Współpraca. Ważnym czynnikiem jest to, że jest to sport zespołowy - świadczyć to może o dobrych relacjach takiej osoby z innymi, łatwości nawiązywania kontaktów i przyjemności odczuwanej z przebywania w towarzystwie. Może też świadczyć o tym, że taka osoba preferuje działania zespołowe nad indywidualne. Powinna rozumieć role zespołowe, zasady współpracy w teamie i z większą łatwością je akceptować.

Men's Health 10/2008

Zobacz również:
REKLAMA