Jak zmieniał się system pomiaru czasu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Głównymi aktorami dużych imprez sportowych są oczywiście sportowcy, jednak cichym bohaterem każdej zaciętej rywalizacji jest technologia, która umożliwia dokładne mierzenie wyników, gdy w grę wchodzą tysięczne części sekundy. A w tym prawdziwe mistrzostwo osiągnęła marka Omega. Zobacz, jak kształtowała się wspólna historia zimowych olimpiad i szwajcarskiego producenta zegarków.

OMEGA, Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Nasze pierwsze zimowe igrzyska

1936: OMEGA oficjalnie po raz pierwszy odmierza czas podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Do Garmisch-Partenkirchen przybył jeden zegarmistrz OMEGA wyposażony w 27 stoperów przeznaczonych do chronometrażu wszystkich dyscyplin. Marka w roli Oficjalnego Chronometrażysty Igrzysk Olimpijskich debiutowała wcześniej - podczas Letnich Igrzysk w Los Angeles, w 1932 roku.

Dzisiaj logo OMEGA wciąż zdobi olimpijskie zegary. Pjongczang będzie dla marki 28. Igrzyskami Olimpijskimi w roli Oficjalnego Chronometrażysty oraz 14. Zimowymi od 1936 roku. Dzięki podpisanemu niedawno aneksowi do umowy o współpracy pomiędzy MKOL i OMEGA, dziedzictwo to będzie trwać przynajmniej do 2032 roku, który wyznaczy jego stulecie.

OMEGA, Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Komórki fotoelektryczne

1948: OMEGA po raz pierwszy wykorzystuje komórki fotoelektryczne (fotokomórki) podczas Igrzysk Olimpijskich. Ta rewolucyjna technologia zastąpiła niedoskonałe ludzkie oko i pozostaje w użyciu do dziś. W St. Moritz sprzęt ustawiony na linii mety wyścigów emitował silnie reaktywny strumień światła. Gdy pierwszy sportowiec przekraczał linię mety, elektroniczne urządzenie do pomiaru czasu natychmiast zatrzymywało pomiar wskazując rezultat odmierzony z dokładnością do tysięcznych części sekundy.

Dzisiaj komórki fotoelektryczne wciąż pozostają w użyciu. W łyżwiarstwie szybkim strumienie światłą są wyświetlane dwa lub trzy centymetry ponad taflą lodu. Dzięki temu pomiar czasu jest zatrzymywany dokładnie w momencie przekroczenia linii mety przez łyżwę zawodnika. System gwarantuje precyzję wychwycenia momentu zwycięstwa i daje chronometrażystom najbardziej dokładny pomiar czasu z możliwych.

OMEGA, Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Bramki startowe

1956: OMEGA po raz pierwszy zaprezentowała bramki startowe podczas konkurencji narciarstwa alpejskiego Igrzysk Olimpijskich. Bramki debiutujące w Cortina d’Ampezzo sygnalizowały początek każdego zjazdu. Gdy narciarz przejeżdżał przez bramkę, pomiar za pośrednictwem OMEGA Quartz Recorder był automatycznie uruchamiany.

Dzisiaj najświeższą innowację stanowi technologia OMEGA „Snowgate”. Wprowadzono ją w Vancouver 2010. Zapewnia ona, że impuls startowy jest generowany przy identycznym kącie wychylenia poprzeczki dla każdego sportowca. Pomiar czasu jest aktywowany automatycznie w momencie, gdy ten przejeżdża przez bramkę.

OMEGA, Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Doświadczenia widzów przed telewizorami

1964: OMEGA po raz pierwszy może wyświetlać zarejestrowane czasy z Igrzysk Olimpijskich w dolnej części ekranów telewizyjnych. Było to możliwe dzięki nowej technologii nazwanej Omegascope. Nigdy wcześniej widzowie spoza aren sportowych nie byli informowani o przebiegu zawodów tak szybko i tak dokładnie.

Dzisiaj informacje OMEGA wyświetlane na ekranach są o wiele bardziej zaawansowane. Nie korzystamy już z technologii Omegascope, a śledząc Igrzyska w Pjongczangu widzowie przekonają się, jak szeroki zakres pomiarów dla wielu dyscyplin OMEGA może zaprezentować graficznie. Dzięki systemom czujników ruchu OMEGA ma dostęp do stałych pomiarów przebiegu zawodów od startu do mety i może pomóc widzom dużo lepiej zrozumieć, co dzieje się na trasie.

OMEGA, Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Dostarczanie statystyk

1968: Na Igrzyskach Olimpijskich debiutuje koncepcja zintegrowanego chronometrażu OMEGA. Podczas zawodów w Grenoble OMEGA była w stanie dostarczać prasie, mediom, kanałom telewizyjnym, sędziom oraz publiczności dodatkowe informacje o przebiegu zawodów oraz pogłębione dane statystyczne. Co więcej, unowocześniony system Omegascope pozawałał na wyśiwetlanie większej ilości danych na ekranach telewizynych, w tym nazwisk zawodników, czasu na żywo, czasy końcowego, międzyczasów i aktualnej prędkości.

Dzisiaj OMEGA rejestruje i przetwarza więcej informacji statystycznych niż kiedykolwiek wcześniej, a jej możliwości stale rosną! W Pjongczangu bardzo szeroki wachlarz pomiarów będzie dostępny w mgnieniu oka dla mediów i dla widzów. Od prędkości skoczków narciarskich, po pozycje graczy hokeja na lodzie. Nigdy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich nie mogliśmy korzystać z tak wielu danych.

 

 

OMEGA, Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Klasyfikacja na żywo

1980: OMEGA prezentuje technologię Game-O-Matic. System był w stanie bez opóźnień obliczać i wyświetlać klasyfikację sportowca tuż po przekroczeniu linii mety w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Był wyposażony w niezależną jednostkę przetwarzania danych, która spełniała wszelkie oczekiwania Komitetu Organizacyjnego Igrzysk w Lake Placid.

Dzisiaj technologia się zmieniła, ale OMEGA wciąż dostarcza najświeższe informacje, z których korzystają wszyscy na arenie. Sportowcy stali się szybsi, a różnice między nimi mniejsze. Potrzeby szybkiej informacji i precyzji nigdy nie były większe. Na szczęście OMEGA udanie stawia czoła temu wyzwaniu.

 

OMEGA, Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Kamera z fotokomórką

1992: OMEGA prezentuje nowy system Scan’O’Vision. Kamery z fotokomórką były wykorzystywane podczas Igrzysk Olimpijskich już wcześniej, ale w Albertville udoskonalona technologia mogła teraz cyfrowo odmierzać czas z dokładnością do tysięcznych części sekundy. Poprawa precyzji była nieprawdopodobna i stanowiła zapowiedź nowej ery w dziejach sportowego chronometrazu.

Dzisiaj kamery Scan’O’Vision OMEGA wciąż są używane podczas Igrzysk Olimpijskich. Przez ostatnie dwie dekady nie przestały ewoluować, a generowane przez nie obrazy są wykorzystywane przez sędziów do oceny oficjalnych rezultatów. Najnowsza Scan’O’Vision MYRIA jest zdolna rejestrować 10000 klatek na sekundę.

OMEGA, Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Współczesny chronometraż

2006: OMEGA prezentuje specjalne nadajniki noszone przez sportowców. Po raz pierwszy wykorzystano je w nowej, drużynowej konkurencji łyżwiarstwa szybkiego w Turynie. Nadajniki umieszczone na kostkach zawodników były zdolne odbierać i wysyłać sygnały radiowe, które umożliwiały OMEGA zarejesrtownie szczególnych pomiarów.

2010: W Vancouver debiutuje nowy Elektroniczny Pistolet Startowy. W miejsce tradycyjnego pistoletu OMEGA zaproponowała opływowe, futurystyczne urządzenie łączące funkcjonalność pistoletu błyskowego i pudełka generującego dźwięk. Gdy sędzia startowy przyciska spust, trzy rzeczy dzieją się jednocześnie: emitowane są sygnał świetlny i dźwiękowy, a do urządzenia pomiarowego przekazywany jest impuls startowy.

2014: w Soczi pojawia się wiele ekscytujących technologii, w tym zaawansowane technologie śledzenia lokalizacji sportowców. W hokeju na lodzie OMEGA wprowadziła system wykrywania gwizdków. Noszą go sędziowie, a zintegrowany mikrofon pozwala im na komunikację z chronometrażystą na ławce. System odpowiada także za zatrzymywanie czasu meczu w momencie wykrycia gwizdka sędziego. Teraz dzieje się to o co najmniej pół sekundy szybciej, niż w przypadku ręcznego zatrzymania czasu przez chronometrażystę.

Zobacz również:
REKLAMA