Jak w wakacje zabezpieczyć się przed kradzieżą?

Pieniądze, karta kredytowa, telefon czy laptop – te rzeczy są równie cenne dla Ciebie, jak i dla złodzieja. Skradziony aparat telefoniczny złodziej może spieniężyć, ale Ty straconych kontaktów i dokumentów już nie odzyskasz. Oto kilka patentów na przezorność w podróży.

wakacje, turyści zeljkodan, shutterstock.com
fot. zeljkodan, shutterstock.com

1. Klipsy

Co to jest. Karabinki, klipsy czy zamknięcia to takie urządzenia, które pozwalają szybko przypiąć torbę lub aparat do czegoś solidnego.

Żadnych obaw. Aby odpiąć karabinek, musisz użyć drugiej ręki, co utrudnia złodziejowi manipulację. Zapinaj swoją torbę do czego chcesz i gdzie chcesz. Może to być np. szlufka od spodni lub inny bagaż.

2. Siatka

Co to jest. To specjalna siatka wykonana ze stali na bagaż o pojemności od 25 do 140 litrów. Możesz ją nałożyć na dowolny bagaż.

Żadnych obaw. Idea jest taka, żeby chronić nie tylko część torby, ale całość. Dlatego zawijasz w siatkę swój plecak albo torbę podróżną – wówczas nie sposób się do niej dostać z żadnej strony.

3. Dodatkowy pas z szyfrem

Co to jest. To bezpieczny pas do walizki z zamkiem szyfrowym. Służy do dodatkowego zabezpieczenia bagażu przed otwarciem bądź do jego połączenia z innym bagażem.

Żadnych obaw. Szyfr daje Ci gwarancję, że zamek się nie otworzy, tak jak może się to zdarzyć w innych pasach wykorzystywanych w tym samym celu. Ponadto nie pomylisz walizki na lotnisku ani też nikt nie zabierze Twojej.

4. Paski

Co to jest. Torba wyposażona jest w paski odporne na przecięcia. Rdzeń takiego paska jest wykonany ze stali nierdzewnej i niewidoczny z zewnątrz.

Żadnych obaw. Złodzieje często atakują w tłumie. Ty również nie jesteś w stanie uniknąć ich podczas podróży: przemieszczasz się po dworcach, lotniskach i hotelach. Złodziej nie przetnie paska ze stali.

5. Panele

Co to jest. To specjalne panele z siatką ochronną, które wszyte są w najbardziej narażone na kradzież miejsca.

Żadnych obaw. Złodzieje rozcinają często front lub dół torby. Taki panel znajduje się właśnie w tych miejscach. Nawet jeśli złodziejowi uda się rozciąć torbę, to ma małe szanse na to, że będzie w stanie cokolwiek z niej wyciągnąć.

Przydatne w podróży

1. Paszportówkę

Można nosić na szyi lub na ramieniu. Złodziej, chcąc ją ukraść, najczęściej próbuje przeciąć pasek nośny. Raczej mu się to nie uda, gdyż w jego środku znajduje się stalowa linka.

2. Portfel

Nowoczesne dokumenty mają chipy RFID z naszymi poufnymi danymi. Ten portfel jest wykonany z materiału, który blokuje dane osobowe przed dostępem tzw. złodziei tożsamości.

3. Etui na telefon

Zmieści się w nim także mała kamera lub odtwarzacz MP3. Zamki zostały zabezpieczone specjalną patką, która utrzymuje je pod klapką. Linka ze stalowym rdzeniem uniemożliwia przecięcie.

MH przypomina: to prawda, że okazja czyni złodzieja. Inna prawda mówi, że przezorny zawsze ubezpieczony. Żadna ubezpieczalnia nie da Ci gwarancji odzyskania utraconych rzeczy. Możesz odzyskać pieniądze, ale będziesz musiał zapomnieć o tym, co bezcenne: zdjęciach, dokumentach i kontaktach.

MH 07/12

REKLAMA