Cuda natury: Islandia, Włochy, Afryka

Gdy u nas szaro i buro, trudno uwierzyć, że na świecie dzieje się coś atrakcyjnego. A dzieje się! Jedź tam, gdzie natura wprawi Cię w zachwyt, gdzie zapomnisz o chandrze i kryzysie. Islandia, Włochy lub Afryka. Do wyboru, do koloru.

zorza, Islandia fot. solarseven 2015/shutterstock
fot. solarseven 2015/shutterstock
Nigdy nie wiadomo, kiedy się pojawi. Szukanie jej, czekanie na nią to sztuka cierpliwości i pokory. Zorza polarna wygląda niezwykle poetycko, ale jej istnienie zawdzięczamy fizyce i słońcu. To z wybuchów słonecznych pochodzą cząstki elementarne, których strumienie opasują biegun północny i układają się w fantastyczne wzory wzdłuż pola magnetycznego Ziemi.

REKLAMA

Brzmi poważnie, wygląda baśniowo. Nigdy nie ma takiego samego wzoru: czasami wygląda jak rozdarta kurtyna, czasami jak dym z ogniska, sukienka na wietrze, trzepoczący szalik; zawsze tak, że chciałbyś przenieść ją na tapetę iPada. W Tromsø, norweskim mieście położonym na wybrzeżu, spotkacie najwięcej jej poszukiwaczy, błędnych rycerzy z całej Europy, lepiących z nudów nocami tysiące bałwanów.

Przebycie tysięcy kilometrów, żeby popatrzeć w niebo w kilka nocy, to nie wszystko, co oferuje Norwegia. W dzień czekają psie zaprzęgi, skutery śnieżne i rejsy po fiordach. Nocą – głowy w górę.

Wulkany na Islandii

Przez środek kraju biegnie granica płyt tektonicznych Europy i Ameryki. Nic dziwnego, że 30 czynnych wulkanów (ze 130) sprawia wrażenie, jakby Bóg wciąż tworzył tu Ziemię. Niesamowity spektakl i przeżycie.

Zachody w Dolomitach

Enrosadira jest zjawiskiem, w którym szczyty Dolomitów nabierają czerwonego koloru, stopniowo zmieniającego się na fioletowy. Najlepiej widoczne w Val di Fassa zjawisko jest wpisane do Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Migracje zwierząt w Afryce

Co roku 1,5 miliona antylop gnu i pół miliona zebr pędzi z Serengeti w Tanzanii do parku Masai Mara w Kenii. Ćwierć miliona z nich nie przeżyje tej wędrówki. Możesz zobaczyć wielkie stada i postępujące za nimi drapieżniki. 

Bliżej niż myślisz

W Dolomity bez problemu dojedziesz samochodem. Pozostałe cele wypraw raczej lotem. Na północne klify Norwegii latają SAS i Lufthansa, SAS lata także w dobrych cenach na Islandię; tu jego konkurentem jest Iceland Express. Do Afryki najlepiej lecieć czarterem lub z wycieczką na safari. W Dolomitach noclegów jest bez liku, w każdej cenie. My polecamy tradycyjny hotel rodzinny Sport Hotel Enrosadira w małej wioseczce Campitello di Fassa. Nie za drogi, nostalgiczny, z pysznym włoskim jedzeniem.

Zabierz to

W kierunku północnym i w Dolomity wiadomo: wszystko, co nie pozwoli nam zamarznąć. Na Islandii przydadzą się dobre i wytrzymałe buty trekkingowe. Do fotografowania zórz polarnych niezbędny będzie statyw. Do Afryki wciąż potrzebny będzie krem z filtrem słonecznym, teleobiektyw oraz lornetka.

Nie to

W Afryce unikaj kolorowych, drażniących oczy zwierząt strojów i ostrych perfum. Do Włoch nie warto pakować jedzenia i zapasu butelek. Tamtejsza kuchnia i wyborne włoskie likiery dodadzą kolorów zachodom słońca. 

MH 11/2012 

Zobacz również:
Klasyczne zginanie ramion z hantlami może zbudować bicepsy, ale niekoniecznie siłę, której potrzebujesz w codziennym życiu. Oto funkcjonalny trening, który da Ci i masę, i siłę funkcjonalną, a w którym klasyczne ćwiczenia robisz w pozycji, w której pracują wszystkie mięśnie. Trenuj trzy razy w tygodniu.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA