Cuda natury: Islandia, Włochy, Afryka

Gdy u nas szaro i buro, trudno uwierzyć, że na świecie dzieje się coś atrakcyjnego. A dzieje się! Jedź tam, gdzie natura wprawi Cię w zachwyt, gdzie zapomnisz o chandrze i kryzysie. Islandia, Włochy lub Afryka. Do wyboru, do koloru.

zorza, Islandia fot. solarseven 2015/shutterstock
fot. solarseven 2015/shutterstock

Nigdy nie wiadomo, kiedy się pojawi. Szukanie jej, czekanie na nią to sztuka cierpliwości i pokory. Zorza polarna wygląda niezwykle poetycko, ale jej istnienie zawdzięczamy fizyce i słońcu. To z wybuchów słonecznych pochodzą cząstki elementarne, których strumienie opasują biegun północny i układają się w fantastyczne wzory wzdłuż pola magnetycznego Ziemi.

Brzmi poważnie, wygląda baśniowo. Nigdy nie ma takiego samego wzoru: czasami wygląda jak rozdarta kurtyna, czasami jak dym z ogniska, sukienka na wietrze, trzepoczący szalik; zawsze tak, że chciałbyś przenieść ją na tapetę iPada. W Tromsø, norweskim mieście położonym na wybrzeżu, spotkacie najwięcej jej poszukiwaczy, błędnych rycerzy z całej Europy, lepiących z nudów nocami tysiące bałwanów.

Przebycie tysięcy kilometrów, żeby popatrzeć w niebo w kilka nocy, to nie wszystko, co oferuje Norwegia. W dzień czekają psie zaprzęgi, skutery śnieżne i rejsy po fiordach. Nocą – głowy w górę.

Wulkany na Islandii

Przez środek kraju biegnie granica płyt tektonicznych Europy i Ameryki. Nic dziwnego, że 30 czynnych wulkanów (ze 130) sprawia wrażenie, jakby Bóg wciąż tworzył tu Ziemię. Niesamowity spektakl i przeżycie.

Zachody w Dolomitach

Enrosadira jest zjawiskiem, w którym szczyty Dolomitów nabierają czerwonego koloru, stopniowo zmieniającego się na fioletowy. Najlepiej widoczne w Val di Fassa zjawisko jest wpisane do Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Migracje zwierząt w Afryce

Co roku 1,5 miliona antylop gnu i pół miliona zebr pędzi z Serengeti w Tanzanii do parku Masai Mara w Kenii. Ćwierć miliona z nich nie przeżyje tej wędrówki. Możesz zobaczyć wielkie stada i postępujące za nimi drapieżniki. 

Bliżej niż myślisz

W Dolomity bez problemu dojedziesz samochodem. Pozostałe cele wypraw raczej lotem. Na północne klify Norwegii latają SAS i Lufthansa, SAS lata także w dobrych cenach na Islandię; tu jego konkurentem jest Iceland Express. Do Afryki najlepiej lecieć czarterem lub z wycieczką na safari. W Dolomitach noclegów jest bez liku, w każdej cenie. My polecamy tradycyjny hotel rodzinny Sport Hotel Enrosadira w małej wioseczce Campitello di Fassa. Nie za drogi, nostalgiczny, z pysznym włoskim jedzeniem.

Zabierz to

W kierunku północnym i w Dolomity wiadomo: wszystko, co nie pozwoli nam zamarznąć. Na Islandii przydadzą się dobre i wytrzymałe buty trekkingowe. Do fotografowania zórz polarnych niezbędny będzie statyw. Do Afryki wciąż potrzebny będzie krem z filtrem słonecznym, teleobiektyw oraz lornetka.

Nie to

W Afryce unikaj kolorowych, drażniących oczy zwierząt strojów i ostrych perfum. Do Włoch nie warto pakować jedzenia i zapasu butelek. Tamtejsza kuchnia i wyborne włoskie likiery dodadzą kolorów zachodom słońca. 

MH 11/2012 

WYBRANE DLA CIEBIE

WYZWANIA

Kraj Ustecki – Brama do Czech

Z pewnością wiedziałeś, że nasi południowi sąsiedzi mają pyszne piwo, wspaniałą kuchnię i pięknie zachowane miasta jak Praga, Pilzno czy Brno. Stawiamy jednak dolary przeciw orzechom, że wiedziałeś dużo mniej o Litomierzycach, Kadaniu, Cieplicach i całym Kraju Usteckim. A szkoda, bo to niezwykle piękny rejon Czech, bardzo blisko granic z Polską, który po prostu czeka na odkrycie. 

FITNESS

Kajakiem po Wiśle - Pętla Żuławska

W trzy dni przepłynąłem kajakiem 160 km. A dokładnie 161 kilometrów i 180 metrów. Na wodzie spędziłem łącznie 23 godziny 41 minut i 38 sekund. Spaliłem w tym czasie 12 tysięcy 619 kcal, płynąc z maksymalną prędkością 14,8 km/h oraz ze średnią z trzech dni 6,9 km/h. Nie wiem, ile razy zanurzyłem wiosło w wodzie. Wiem natomiast, że Wisła jest piękna, jej ujście do morza bywa zdradliwe, fala na Bałtyku to nie przelewki, a wiosłowanie pod prąd... cóż, na niecenzuralne słowa pozwolę sobie później.

WYPRAWY I PODRÓŻE

6 miejsc na aktywny wypoczynek w Polsce

Gdy pracujesz, ciagle goni Cię czas i często trudno znaleźć wolną godzinkę lub dwie na dobrą zabawę, przy której się porządnie spocisz. Ale urlop czy choćby wolny weekend to taki moment, kiedy znów możesz się bawić bez ograniczeń. Zobaczysz, wrócisz do pracy niby zmęczony, a jednak bardziej wypoczęty. 

CZAS WOLNY

Urlop z adrenaliną w Polsce - 4 świetne miejsca

Urlop wtedy będzie urlopem, gdy będzie przerwaniem ciągu rutynowych, podobnych do siebie dni. Wtedy umysł (i ciało) odpoczywają najbardziej. Zobacz, gdzie w Polsce można pojechać, żeby było zupełnie inaczej niż na co dzień. No chyba że pracujesz jako ratownik medyczny, wspinasz się na kominy albo jesteś kontrterrorystą.

REKLAMA