Buty górskie - testujemy trzy solidne pary

Najważniejsze elementy ubioru turysty górskiego to kurtka, plecak i buty. Dzisiaj skupiamy się na butach, by pomóc Ci wybrać właściwy model na właściwy szlak. 

Buty trekkingowe, górskie Piotr Pflegel/MPP

Górskie, czy może raczej trekkingowe buty, powinny być dopasowane do Twojego stylu wędrówek. Co innego włożysz na nogi, jeśli lubisz długie wędrówki w niewymagającym terenie, a co innego, gdy Twoim konikiem są mocno eksponowane trasy w wysokich górach, choćby w polskich Tatrach. Tutaj chodzi już nie tylko o wygodę i komfort wycieczki, kwestie na pewno bardzo ważne, ale też o bezpieczeństwo, czyli rzecz absolutnie kluczową. Nasz mały przegląd podpowie Ci, na które buty powinieneś postawić i w jakich warunkach je nosić.

Buty Merrell

model: MOAB 3 SMOOTH MID GTX
Cena: 799 zł

Te buty mocno mnie zaskoczyły. Pozytywnie. Są lekkie, bardzo przyjemnie się je nosi i naprawdę dobrze wyglądają na nodze. Wyposażono je w membranę GORE-TEX i podeszwę Vibram TC5+, co samo w sobie jest już zachętą do zakupu. Producent przestawia je jako buty hikingowe, przeznaczone do lżejszych wędrówek, i jako takie sprawdzą się doskonale.

ZOBACZ TEŻ: Wyprawa na Spitsbergen

Buty Salewa

model: Mtn Trainer MID GTX
Cena: 1154 zł

Coś na trudne technicznie trasy. Buty mają membranę GORE-TEX Extended Comfort, która chroni przed wilgocią z zewnątrz i odprowadza wilgość z wnętrza buta, oraz podeszwę Vibram WTC, gwarantującą najwyższy poziom przyczepności. Gumowy otok chroni palce przed uderzeniami, a twarda podeszwa umożliwia zamontowanie raków koszykowych. Najlepsza rekomendacja? W tych butach śmigają nawet GOPR-owcy.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak się przygotować na wycieczkę w góry

Buty Keen

model: MEN TARGHEE III MID WP
Cena: ok. 680 zł

Bardzo wygodne buty, które sprawdzą się idealnie w przypadku mniej wymagających tras. Mają membranę Keen.Dry, która z jednej strony chroni buty przed przemoczeniem, a z drugiej – zapewnia stopom oddychalność. Solidna skórzana cholewa zapewnia dobrą stabilizację. Podeszwa to nie Vibram®, ale całkiem nieźle trzyma się nawet na mokrej skale.

Zobacz również:
WYBRANE DLA CIEBIE

MH-TECH

Nowy Suunto 9 Peak Pro: lepsza bateria i potężny nowy procesor w cieńszej obudowie

Nowy, w pełni rekompensujący ślad węglowy multisportowy zegarek GPS Suunto 9 Peak Pro oferuje nowy, szybszy, łatwy w obsłudze interfejs użytkownika z najlepszą w swojej klasie żywotnością baterii. Wszystko to w ultracienkiej i eleganckiej obudowie, testowanej zgodnie z najwyższymi standardami wytrzymałości.

MĘSKIE SPRAWY

Jak się ubrać w góry?

W dolinach pory roku są dość wyraźnie oddzielone w czasie. W górach jest inaczej. W ciągu jednego dnia możesz mieć i pełnię lata i zimę pełną gębą z opadami śniegu i lodowatym wiatrem. Dlatego wychodząc w góry musisz się ubrać tak, żeby być przygotowanym na każde warunki atmosferyczne.

WYZWANIA

Kraj Ustecki – Brama do Czech

Z pewnością wiedziałeś, że nasi południowi sąsiedzi mają pyszne piwo, wspaniałą kuchnię i pięknie zachowane miasta jak Praga, Pilzno czy Brno. Stawiamy jednak dolary przeciw orzechom, że wiedziałeś dużo mniej o Litomierzycach, Kadaniu, Cieplicach i całym Kraju Usteckim. A szkoda, bo to niezwykle piękny rejon Czech, bardzo blisko granic z Polską, który po prostu czeka na odkrycie. 

WYZWANIA

Zapisałem się do Amatorskiej Ligi Bokserskiej. Ty też jeszcze możesz

Wątpliwości pojawiły się szybko, niemal natychmiast po wypełnieniu formularza, więc pytanie, po co mi to w ogóle było, wisieć będzie nade mną pewnie aż do ostatniego starcia. Mimo to cieszę się jak cholera na myśl, że każdego kolejnego dnia po pracy zrzucać będę koszulę, a na ręce wsuwać będę rękawice. Zapisałem się do Maxligi i jest to moja najlepsza sportowa decyzja w tym roku. Teraz Twoja kolej.

REKLAMA