Bilard - 6 trików, dzięki którym zawsze będziesz górą

Bilard to bardzo trudny technicznie sport, ale jeśli zastosujesz w praktyce nasze rady, odejdziesz zwycięsko od każdego stołu. No i zaimponujesz graczom płci pięknej. Tylko nie przesadź przy barze – wówczas żadne rady nie pomogą.

bilard Shutterstock.com
Shutterstock.com

1. Przygotuj amunicję

Pierwszą sztuczką jest takie przygotowanie kul w trójkącie, by były ze sobą jak najbardziej „sklejone”. Wówczas łatwiej przekażą sobie energię. Ustaw białą bilę około 15 cm na lewo lub prawo od środkowego punktu linii bazy, w zależności od Twojej wygody.

2. Podejdź do stołu

Żeby wykonać potężne rozbicie, musisz się odpowiednio ustawić. Instrukcja dla praworęcznych: lewą nogę ułóż pod linią kija, by ustabilizować ruch. Prawą stopą wykonaj krok w tył i odchyl ją do zewnątrz, aby utworzyła z linią kija kąt 90 stopni.

3. Zbuduj most

Połóż rękę płasko z szeroko rozwartymi palcami. Unieś śródręcze i dociśnij nadgarstek do stołu. Podstawowym błędem żółtodziobów jest ruszenie ręką mostującą (stabilizującą) podczas próby wbicia. Dociśnij kciuk do kłykcia palca wskazującego. Brawo, zbudowałeś mostek.

4. Nadaj rotację

Celuj w część białej bili, która znajduje się tuż nad jej środkowym punktem (patrząc z kierunku uderzenia). Nadasz jej rotacji, dzięki której, po rozbiciu, zatrzyma się w centralnej części stołu. Nie napinaj za bardzo mięśni – to Cię usztywni i tylko utrudni zadanie.

5. Pracuj całym ciałem

Aby rozbicie było płynne, trzymaj kij opuszkami palców. Oprzyj ciężar ciała na „tylnej” nodze i jednym ruchem pochyl się głęboko nad stołem, przenosząc cały ciężar na nogę „przednią”. Łokieć trzymaj blisko ciała i uderz bilę najmocniej jak potrafisz.

6. Kreduj, kreduj

Ciekawostka: są różne kolory kred i wśród miłośników bilardu trwają gorące dyskusje, która i do czego jest najlepsza. Ty skup się na tym, by przed każdym uderzeniem kredować końcówkę kija. Zapobiega to tzw. misce, czyli nieczystym uderzeniom w bile. Duży kiks może oznaczać nawet zarządzenie gry faul.

Zobacz też: Jak kręcić piłką na palcu? Koszykarski trik w 4 krokach

Sprawdź: Czy można nauczyć się surfować w 5 dni? Sprawdziliśmy to

REKLAMA