Zegarkowy leksykon (A-P): wszystko o zegarkach

Ręczymy, że słysząc "koperta" miłośnicy zegarków nie pomyślą o wysłaniu kilku kartek z okazji nadchodzących świąt. Sprawdź, czym jest chronograf, koronka, co oznacza GMT i rozwiej inne zegarkowe wątpliwości.

zegarki fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Naciąg – urządzenie służące do pobierania z zewnątrz i gromadzenia energii potrzebnej do napędu mechanizmu zegarkowego. Zegarki mechaniczne mają naciąg ręczny lub automatyczny.

REKLAMA

Naciąg automatyczny – mechanizm z takim naciągiem pobiera energię z ruchów wahnika, który go nakręca. Natomiast wahnik porusza się dzięki ruchom ręki, na której noszony jest zegarek. Zegarka z automatycznym naciągiem (zwanym w skrócie automatycznym zegarkiem) nie trzeba nakręcać za pomocą koronki – wystarczy nosić zegarek codziennie lub co kilka dni (w zależności od tego, jaką ma rezerwę chodu).

Naciąg ręczny – najprościej mówiąc: urządzenie służące do nakręcania zegarka za pomocą koronki.

Perłowanie – (także perlage) to dekoracja niektórych elementów mechanizmu w postaci kolistego wzoru.

Pierścień – (także: luneta lub bezel) część koperty przytrzymująca szkło. Często stosowany jest obrotowy pierścień, na którym umieszczona jest podziałka tachometru lub ta umożliwiająca pomiar czasu nurkowania.

Przycisk koperty – element znajdujący się z boku koperty, służący najczęściej do uruchamiania i zatrzymywania funkcji dodatkowych (na przykład stopera) lub do korygowania wskazań.

PVD – skrót od Physical Vapour Deposition, czyli procesu pokrywania powierzchni metalowych cząsteczkami (odbywa się to w próżni), na przykład ze złota lub powłoką dekorującą powierzchnię. W ostatnich kilku latach modne jest pokrywanie stalowych kopert czarną powłoką PVD. 

MH 24 Godziny

1 ... 4 5 6
STRONA 6 z 6
REKLAMA