Zegarkowy leksykon (A-P): wszystko o zegarkach

Ręczymy, że słysząc "koperta" miłośnicy zegarków nie pomyślą o wysłaniu kilku kartek z okazji nadchodzących świąt. Sprawdź, czym jest chronograf, koronka, co oznacza GMT i rozwiej inne zegarkowe wątpliwości.

zegarki fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Balans – podstawowy element regulatora chodu, który pod działaniem sprężyny wykonuje ruch obrotowy zwrotny wokół osi przechodzącej przez swój środek ciężkości. Zliczając drgania balansu, mechanizm odmierza czas. 

REKLAMA

Chronometr – zegarek mechaniczny, który wyróżnia się dużą dokładnością chodu. Przyjmuje się, że średnie wahania dzienne takiego zegarka muszą mieścić się w przedziale od minus 5 do plus 8 sekund dziennie (mechanizmy o średnicy ponad 20 mm). Certyfikaty chronometru wydaje między innymi niezależny szwajcarski Instytut Testów Chronometrycznych COSC. Wtedy taki zegarek ma na tarczy umieszczoną informację o tym, że jest chronometrem.

Ceramika – a właściwie spiek ceramiczny, czyli materiał uzyskany przez spiekanie proszków ceramicznych (tlenków, węglików niektórych pierwiastków – np. glinu, żelaza, cyrkonu). Ceramika jest bardzo odporna na zarysowania, a pionierem w wykorzystaniu i obróbce tego materiału jest firma Rado.

CO-AXIAL – inaczej wychwyt współosiowy, stworzony przez angielskiego konstruktora George’a Danielsa. Gdy Daniels zaprezentował swój pomysł kilku znanym producentom, każdy z nich odmówił realizacji tego projektu, obawiając się zbyt wielu komplikacji przy wprowadzaniu go do produkcji. Jedyną osobą, która podjęła wyzwanie, był Nicolas G. Hayek, prezes Swatch Group.

Prezentacja seryjnie produkowanego zegarka firmy Omega z tym wychwytem, która odbyła się w 1999 roku, uznana została za przełom we współczesnym zegarmistrzostwie. W przeciwieństwie do stosowanego powszechnie, klasycznego wychwytu kotwicowego, który pracuje niemal we wszystkich zegarkach szwajcarskich, wychwyt współosiowy właściwie nie wymaga smarowania, czyli zegarek rzadziej trafi a do serwisu.

COSC – skrót od nazwy szwajcarskiego instytutu Contrôle Officiel Suisse des Chronometres, który zajmuje się sprawdzaniem dokładności chodu mechanizmów. Przez 15 dni mechanizmy sprawdzane są pod kątem dokładności chodu w pięciu różnych pozycjach i trzech różnych temperaturach. Te, które spełnią kryteria stawiane chronometrom, otrzymują certyfikat COSC. 

1 2 3 ... 6
STRONA 2 z 6
REKLAMA