Zegarki do nurkowania – 6 świetnych modeli

Mimo, że niewielu z nas nurkuje, większość chciałaby mieć fajny zegarek do nurkowania. Nasze pasje nie mają tu bowiem większego znaczenia: stylowe zegarki do nurkowania radzą sobie równie dobrze nad, jak i pod wodą. 

Zegarki do nurkowania FOT. DAN MCALISTER

Gdy w 1969 roku Neil Armstrong stawiał pierwszy krok na Księżycu, nikt (a przynajmniej nikt racjonalnie myślący) nie sądził, że zaledwie 50 lat później loty w kosmos staną się rozrywką oferowaną bogaczom. Każdego roku setki ludzi wspinają się na najwyższą górę świata, rekord Guinnessa w najgłębszym zanurzeniu w dziejach ludzkości (10 925 m) pobił amerykański bankier inwestycyjny, a polski nurek dokonał zanurzenia w zbiorniku wodnym, położonym na wysokości 6395 m n.p.m. Najprawdopodobniej wyżej już się nie da, choć nie przesądzajmy, bo śmiałkowie już kombinują.

Wszystkie te niesamowite osiągnięcia sprawiają, że łatwo nie docenić, jak trudne do wykonania są w rzeczywistości. A już zwłaszcza, gdy mowa o nurkowaniu. Człowiek jest bowiem istotą wyjątkowo nieprzystosowaną do życia pod wodą i w zamyśle był tworzony jako ssak lądowy. Być może chodzi również o to, że w powszechnym wyobrażeniu 100 m pod wodą nie różni się zbytnio od 300 m – i tu, i tam jest ciemno i zimno. Tymczasem pod powierzchnią każdy metr głębokości ma znaczenie. Przy 100 m – podstawowej głębokości dla zegarków do nurkowania – ciśnienie jest 10 razy większe niż to odczuwalne na poziomie morza.

Zegarki, podobnie jak większość ludzkości, też nie są wodolubne, choć tu bardziej ze względu na delikatność mechanizmu i ryzyko korozji. A raczej nie były, zanim podczas II wojny światowej komandosi nie stwierdzili, że naprawdę przyda im się orientacja, jak długo przebywają pod wodą. Dziś bez problemu można kupić zegarki, które wytrzymują zanurzenia do pół kilometra, a nawet i więcej. Przez tę łatwość dostępu zapominamy o tym, jaką imponującą drogę musiały przejść, by działać tak, jak działają i wyglądać tak, jak wyglądają. A dzisiejsze divery nie tylko zachowują godne podziwu specyfikacje techniczne, ale i zachwycają stylem.

1. Zegarki do nurkowania – Tissot Seastar 1000

cena: 1950 zł, tissotwatches.com

Stworzony w szwajcarskich górach z myślą o morzu, Tissot Seastar 1000 to stylowy towarzysz na różne okazje: od nurkowania po eleganckie spotkania.

2. Zegarki do nurkowania – Oris Sun Wukong Limited Edition

cena: 11 590 zł, zegarki.pl

Najnowszy, limitowany diver marki Oris upamiętnia Sun Wukonga – legendarną postać z chińskie - go folkloru. Wskazówka sekundowa przypomina kostur króla, a na wewnętrznej części koperty widnieje jego podobizna.

3. Zegarki do nurkowania – TAG Heuer Aquaracer Professional 200

cena: 14 850 zł, tagheuer.com

Model dostępny z 40- lub 30-milimetrową obudową ze stali nierdzewnej, jednokierunkowym obrotowym pierścieniem z 12 fasetami, wodoodpornością do 200 m to udany powrót do odnowionej serii Aquaracer Professional.

4. Zegarki do nurkowania – Orient Star RE-AU0306L00B

cena: 4190 zł, poljot.com.pl

Tradycyjne wzornictwo i klasyczny kształt kopert to jeden z wyróżników wprowadzonej na rynek w 1951 roku linii Orient Star. Kolejnymi są mechanizmy zapewniające trwałość, niezawodność i dokładny pomiar czasu.

5. Zegarki do nurkowania – Tudor Pelagos FXD

cena: ok. 18 000 zł, wkruk.pl

Zaprojektowany wspólnie z Francuską Marynarką Wojenną model Pelagos FXD wyróżnia koperta zrobiona z tytanu o 42-mm średnicy. Obracany bezel pełni funkcję narzędzia do podwodnej nawigacji.

6. Zegarki do nurkowania – Certina DS Action Diver

cena: 4290 zł, certina.com/pl

Nurek o średnicy 43 mm imponuje ponadczasowym, eleganckim designem, wodoszczelnością do 300 m i nowoczesnym mechanizmem automatycznym, wyposażonym w antymagnetyczną sprężynę włosową.

REKLAMA