Zakupy w sieci: skorzystaj z wyprzedaży

Jak skorzystać z wyprzedażowych okazji, unikając tłumów w galeriach handlowych? Zrób zakupy bez wstawania z fotela. Sklepy internetowe też oferują sezonowe obniżki, dając Ci przy tym nawet lepsze warunki niż te w realu. 

zakupy online fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Włącz, zaloguj się, kupuj

MH zapytał specjalistów, jak kupować na internetowych wyprzedażach, by dobrze się ubrać, zaoszczędzić pieniądze i nie dać sprzątnąć sobie okazji sprzed nosa. 

1. Rada: Kupuj bezpiecznie

Ekspert: Michał Kisiel, analityk portalu Bankier.pl

"Polecam karty płatnicze, zwłaszcza wtedy gdy kupujesz coś u sprzedawcy, którego nie znasz i nie darzysz zaufaniem. Procedura, nazywana chargeback, pozwala, by bank w imieniu posiadacza karty odzyskał pieniądze w przypadku oszustwa, niezgodności towaru z zamówieniem lub upadłości sklepu. Niewielu polskich klientów wie o tej możliwości, zaś w innych krajach jest ona niezwykle popularna". 

2. Rada: Dodawaj zakładki

Ekspert: Agnieszka Olszewska-Czuma, stylistka Men’s Health

"Przeszukuj sklepy internetowe jeszcze przed rozpoczęciem wyprzedaży. Dodaj do zakładek strony z interesującymi Cię rzeczami, by podczas obniżki nie tracić już czasu na szukanie konkretnego ubrania. W ten sposób zdążysz kupić upatrzoną koszulkę w idealnym kolorze i rozmiarze, zanim inni się na nią rzucą". 

3. Rada: Twórz listy życzeń

Ekspert: Robert Schuetze, country manager z zalando.pl

"Znakomitą opcją w sklepach internetowych jest »lista życzeń«, gdzie możesz w wolnym czasie dodawać rzeczy, które Cię zainteresują. Gdy już zacznie się szaleństwo wyprzedaży, klikasz w ubrania ze swojej listy i kupujesz – zanim reszta chętnych zdąży się zastanowić. W Zalando nawet poza okresem wyprzedaży zostaniesz poinformowany mejlem, jeżeli cena produktu na »liście życzeń« jest obniżona". 

moda męska fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

4. Rada: Nastaw zegar

Ekspert: Marta Teodorowska z showroom.pl

"Każdego dnia do sprzedaży w sklepie internetowym trafi a kolejna pula produktów. Codziennie przeprowadzana jest selekcja i nowe produkty pojawiają się na stronie. Gdybyśmy mieli więc określić, kiedy polować na nowości, to polecam wieczory w ciągu tygodnia. Zawsze możesz też zadzwonić i zapytać o to, czego potrzebujesz". 

5. Rada: Kupuj klasykę

Ekspert: Michał Kędziora, właściciel bloga o modzie męskiej Mr Vintage

"Szukaj rzeczy klasycznych i ponadczasowych, które nie znudzą się po jednym sezonie. Unikaj modeli, które jeszcze kilka tygodni temu były »must have«, a za kilka tygodni te kolory, wzory czy fasony wstyd będzie założyć. Lepiej kupić 2-3 rzeczy dobrych marek, które posłużą nam kilka sezonów, niż 6-8 rzeczy z sieciówek, które już w następnym sezonie nie będą się nadawać do założenia".  

6. Rada: Obserwuj sklepy

Ekspert: Joanna Borowska z answear.com

"Choć kupowanie online wydaje się bezosobowe, sprzedawcy zauważają lojalnych klientów. Za samo zapisanie się do newslettera otrzymujesz zniżkę na zakupy. Stali klienci często dostają informacje o obniżkach wcześniej, niż zostanie to oficjalnie ogłoszone na stronie głównej. Organizowane są również promocje typu secret sale – tylko dla osób zapisanych do newslettera". 

 

Męska moda, męski styl shutterstock.com
fot. shutterstock.com

7. Rada: Zacznij od końca

Ekspert: Ewelina Rydzyńska, stylistka

"Zastosuj prosty trik, żeby wyprzedzić innych chętnych na upolowanie okazji. Przeglądaj strony od dołu do góry. Większość ludzi postępuje automatycznie i robi na odwrót, dlatego ubrania wystawione na początku stron internetowych najszybciej znikają ze sklepów. Zaczynając od końca, nie będziesz mieć konkurencji, więc spokojnie kupisz wybraną rzecz – w odpowiednim rozmiarze i kolorze". 

8. Rada: Znaj swoje prawa

Ekspert: Małgorzata Cieloch, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

"Kupując online, masz więcej praw, niż kupując tradycyjnie. Warto pamiętać przede wszystkim o prawie zwrotu, które uległo zmianie 25 grudnia 2014 roku. Jeśli kupiłeś coś przed tą datą, a otrzymany towar nie bardzo Ci się podoba, masz 10 dni na jego zwrot. Teraz na odstąpienie od umowy masz aż 14 dni. Sprzedający ma obowiązek zwrócić Ci również koszty wysyłki". 

REKLAMA