Zadbaj o zegarek: 4 rzeczy, które musisz wiedzieć

Co powinien wiedzieć każdy właściciel zegarka.

zegarek fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Jak rozpoznać zegarek podróbkę?

Ostatnio coraz trudniej, zwłaszcza w dobie internetu. Jeżeli jednak ktoś proponuje Ci "oryginalnego" Rolexa po okazyjnej cenie na ulicy w Hongkongu lub Marakeszu, możesz być pewien, że to podróba.

Swoją drogą, fałszywego Rolexa najłatwiej poznać po tym, jak obracają się wskazówki – w oryginale płynnie, bez charakterystycznego "tykania". Ten mechanizm chodu trudno podrobić, chociaż dla Chińczyków coraz mniej rzeczy jest niemożliwych. Jeżeli kupujesz zegarek z drugiej ręki w internecie, zawsze zapytaj o opinię specjalistów na portalach dla profesjonalistów, np. zegarki.info.pl.

Producenci zakładają, że skórzane paski będą wymieniane mniej więcej raz do roku, dlatego nie wymyślono jeszcze sposobu, jak prać skórę. Skórzane paski, podobnie jak skórzane buty, powinny oddychać i nie należy ich nosić bez przerwy.

Jak usunąć zapach potu ze skórzanego paska?

Jednak jeśli zakładasz ten sam zegarek codziennie, a Twoje gruczoły potowe pracują intensywnie, wybierz skórzany pasek wyłożony od wewnątrz kauczukową powłoką. Metalową bransoletę czyść raz na 4 tygodnie pałeczką z wacikiem nasączonym wodą z rozpuszczonym mydłem: utleniający się metal nie będzie brudził nadgarstka.

Jak, do czorta, ustawić pierścień upływu czasu, czyli tzw. bezel?

Jeżeli jesteś nurkiem i tego nie wiesz, lepiej więcej nie wchodź do wody. Pierścień upływu czasu ma skalę od 0 do 60, co oznacza, że pozwoli Ci zmierzyć dowolny czas w przedziale jednej godziny.

Jeśli więc np. wiesz, że za 45 minut masz wyjąć ciasto z piekarnika, ustaw bezel tak, żeby "0" znajdowało się dokładnie nad czubkiem wskazówki minutowej. W ten sposób oznaczysz punkt odniesienia i po 37 minutach nie będziesz się musiał zastanawiać, czy wsadziłeś blachę do piekarnika o 19.16, czy o 19.26.

Jak dopasować wielkość koperty do mojego nadgarstka?

Jeżeli jesteś wysokim, dobrze zbudowanym mężczyzną, mały, płaski zegarek będzie wyglądał na Twojej ręce jak zabawka. Z kolei jeśli jesteś chudym dwudziestolatkiem, ciężki "nurek" przygnie Cię do ziemi. Typowe męskie zegarki mają 40-42-milimetrowe koperty.

Faceci z dużymi ramionami i dłońmi dobrze prezentują się z zegarkiem szerszym niż 44 mm. Z kolei małe dłonie i drobnokościste przeguby wyglądają solidniej z zegarkami o 38-mm kopercie.

Zobacz również:
REKLAMA