Wspólna maszynka do golenia może być przyczyną wielu chorób

Opryszczka, grzybica, a nawet wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C - tych chorób możemy się m.in. nabawić używając z partnerką tych samych maszynek do golenia, nożyczek do paznokci czy szczotek do włosów. Są jednak takie kosmetyki, które bez problemu można używać na spółkę.

maszynka do golenia fot. shutterstock.com

Z badań przeprowadzonego na zlecenie marki Bulldog wynika, że 41% badanych pożycza maszynkę do golenia od drugiej połówki. Okazuje się też, że kobiety częściej podbierają ją swoim partnerom, do czego przyznaje się blisko co druga Polka.

„Nawet kiedy jesteśmy przekonani, że druga osoba jest zdrowa, istnieje ryzyko obecności patogenów na skórze, które mogą być przeniesione na akcesoriach do golenia. W czasie golenia na powierzchni skóry powstają mikrouszkodzenia, przez które wniknąć mogą wirusy wywołujące m. in. opryszczkę, brodawki czy mięczaka zakaźnego. Dodatkowo istnieje ryzyko przedostania się ze skóry partnera bakterii (np. gronkowca powodującego zapalenie mieszków włosowych) lub grzybów, nawet jeśli nie doszło do widocznego gołym okiem skaleczenia. Dlatego niektóre przedmioty lepiej zachować wyłącznie dla siebie" – zaleca dermatolog dr n. med. Mariusz Sikora, ekspert współpracujący z marką Bulldog.

Męska skóra

Z badań przeprowadzonych przez markę Bulldog wynika też, że większa część badanych zdaje sobie sprawę, że kobiety i mężczyźni powinni używać osobnych maszynek do golenia i kosmetyków do pielęgnacji. Przeważająca część mężczyzn twierdzi również, że nigdy nie korzysta z kosmetyków swojej partnerki, a częściej niż 1 na 3 mężczyzn w Polsce jest zdania, że damskie kosmetyki nie zawsze przynoszą pożądane efekty. I tutaj mogą mieć rację a wynika to z tego, że skóra mężczyzn jest grubsza, ma niższe pH i większą skłonność do łojotoku. Dzieje się tak za sprawą działania androgenów (tzw. hormonów męskich). Co więcej, skóra mężczyzn notorycznie narażona jest na podrażnienia po goleniu, a tym samym jest bardziej podatna na występowanie stanów zapalnych. Są też plusy męskiej skóry. Przez to, że jest grubsza i ma bardziej wytrzymałe naczynia krwionośne wolniej traci mechanizmy obronne niż skóra kobiet. Oznacza to, że wolniej się starzeje.

Jak się golić ?

Ostrza nie tylko ścinają włoski, ale też uszkadzają naskórek i osłabiają jego warstwę ochronną. Dlatego po goleniu lepiej nie traktować skóry twarzy wodą na bazie alkoholu. Owszem, alkohol odkaża, ale dodatkowo podrażnia i zaburza barierę ochronną skóry. Dlatego w kosmetykach aftershave lepiej szukać roślinnych substancji odkażających, jak np. oczar wirginijski, oraz łagodzących i nawilżających, jak olej rycynowy, alantoina, gliceryna. Aby uniknąć powstawania podrażnień i stanów zapalnych, trzeba też używać maszynek jednorazowych, a ostrza do wielokrotnego użytku trzymać w suchym miejscu i przed każdym użyciem spryskać środkiem do dezynfekcji. Gdy maszynka idzie w ruch, upewnij się, czy jest wystarczająco ostra – wybierz taką, która dopasowuje się do kształtu twarzy; dla odważnych proponujemy klasyczną brzytwę. Ostrza przesuwaj energicznie, jednym ruchem i zawsze zgodnie z kierunkiem, w jakim rośnie zarost.

Kosmetyki dla niej i dla niego

Krem pod oczy czy suchy szampon? Zapewne trzymasz się z daleka od takich specyfików. Akurat te produkty śmiało warto podkradać swojej partnerce. No chyba, że zrobi megawanturę, że krem, który kupiła za niemałe pieniądze, zniknie w tydzień, to postaw na spokój i lepiej kup własny, przetestowany zestaw.

Oto kosmetyki, które warto podkraść z damskiej kosmetyczki. Tylko czytaj etykiety, aby peeling zamiast na ciało nie trafił na twarz. Ten do ciała jest mocniejszy i bardziej ściera: mógłbyś nim mocno podrażnić skórę twarzy.

Krem do rąk

Popołudnie spędzone na generalnym sprzątaniu i myciu samochodu? Dłonie i skórki wokół paznokci na bank zrobiły się szorstkie. Na przesuszoną skórę zaaplikuj krem nawilżający. Ten, który używa Twoja partnerka zapewne nie pozostawia lepkiego filmu.

Suchy szampon

To tajna broń większości kobiet. Ratuje ich fryzurę, gdy zaśpią do pracy lub wychodzą z siłowni srogą zimą a mycie włosów nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli Twoje włosy lubią się przetłuszczać również w ciągu dnia, to ten szampon ma szansę stać się Twoim kumplem.

Krem pod oczy

Skóra pod oczami jest najcieńsza (zarówno u kobiet jak i mężczyzn), dlatego najszybciej się starzeje. Krem z wyciągiem z szarotki dobrze nawilża i zapobiega starzeniu się skóry

Peeling do ciała

Zastanawiałeś się dlaczego Twoja dziewczyna ma megagładką skórę? Bo przynajmniej raz w tygodniu złuszcza martwy naskórek. Idź w jej ślady, a też zyskasz gładsze i jędrniejsze ciała. I mięśnie lepiej będą się prezentować.

REKLAMA