To warto kupić: sztruksy

Grubsze i cięższe niż chinosy, lżejsze niż dżinsy, gwarantują wygodę i dojrzalszy wygląd. Na dodatek łatwo zmieniają swój charakter – od stylu sportowego po smart casual. Sztruksowe spodnie - jeden z nieodłącznych elementów szafy nowoczesnego mężczyzny.

Sztruksy - jak nosić i jak o nie dbać? Wiesiek Jurewicz
fot.Wiesiek Jurewicz

Jak dbać o sztruksy?

REKLAMA

1. Sztruksowe podnie zwykle pierzesz na lewej stronie w niskiej temperaturze (30-40 stopni – sprawdź na wewnętrznej metce), strzepujesz, wywracasz, wygładzasz włókna i rozwieszasz.

2. Jeżeli koniecznie chcesz je prasować, to rób to na lewej stronie, najlepiej przez wilgotną ściereczkę i zawsze w kierunku z włosem.

3. Przechowuj je na drewnianym wieszaku, a nie upchnięte w róg szafy, wtedy posłużą Ci przez wiele lat. 

Sztruksy na mecz

(zestaw z lewej) Sztruks najczęściej wykonany jest z bawełny lub mieszanki bawełny z poliestrem. Jest bardzo praktyczny – przyjemny w noszeniu, ciepły, trudno się gniecie, dlatego uważa się go za idealny na spodnie w stylu casualowym. Sztruks bardzo łatwo zmienia swój charakter. Z wełnianą marynarką i brougsami nadaje się do biura. Ze swetrem i welurowymi butami zapewni Ci udany weekend. Ze sportowymi butami i skórzaną kurtką nadaje się na męski wypad do pubu lub na mecz.

Sztruksy na weekend

(zestaw w środku) Sztruksy, dzięki swej miękkości i wadze, są lepsze niż dżinsy do weekendowego włóczenia się po mieście i spędzania wieczoru na kanapie z pilotem w ręku. Kupując sztruksy, musisz zwrócić uwagę na ich skład – im mniej sztucznych włókien, tym lepiej. Kiepskiej jakości materiał lubi się elektryzować i przyciągać kłaczki. Sztruks lubi ulegać wyświeceniu, dlatego powinieneś wiedzieć, jak się z nim obchodzić. Pamiętaj o zasadach o których przeczytałeś na samym początku.

Sztruksy na randkę

(zestaw z prawej) Kiedyś sztruksy nosili jedynie angielscy, zubożali studenci; potem pokochały je dzieci-kwiaty, a teraz, w czasach królowania dżinsu, sztruksowe spodnie awansowały do półki z napisem: „codzienna elegancja”. Bordowe sztruksy i aksamitna marynarka to klasyczny zestaw uświęcony przez reguły dress-code'u i nadaje się nawet na kolację. Szare sztruksy, noszone do miękkich, zamszowych mokasynów i sportowej marynarki, doskonale nadają się na randkę.

MH 03/2013

REKLAMA