Styl militarny: kurtka pilotka

Kurtki pilotki, bojówki, okulary Aviatory i zegarki, które kiedyś służyły w samolotach bojowych – mocny trend dla dużych chłopców.  

kurtka pilotka fot. Wojtek Małkowicz
fot. Wojtek Małkowicz

Kurtka pilotka

Wymyślona na początku lat 30. XX wieku na potrzeby amerykańskiej armii stała się ikoną mody w cywilu. 

Odkąd samoloty zaczęły latać coraz wyżej, wełniane mundury przestały wystarczać pilotom. Wtedy, a był to rok 1931, na wyposażenie amerykańskich sił lotniczych trafiła skórzana kurtka. Początkowo była szyta ze skóry końskiej, miała ściągacze u dołu i przy rękawach oraz koszulowy kołnierz.

Dopiero w roku 1947 wprowadzono następny model, z kołnierzem wykończonym futrem. Z czasem skórę końską zastąpiono bydlęcą, ale renoma kurtki wcale nie zmalała. Dostawali ją tylko lotnicy, nosili ją z dumą i wzbudzali zawiść żołnierzy innych formacji. Nosiła ją również Marylin Monroe podczas swojego tournée po jednostkach stacjonujących w Korei, które miało podnieść morale amerykańskich żołnierzy. Kurtka przeszła do cywila w latach 80., a została wypromowana przez film "Top Gun".

Każdy facet chciał wyglądać jak Maverick, więc pilotka weszła na stałe do męskiej mody. Od tamtej pory miała wiele różnych wcieleń – skórę zastępowano technicznymi materiałami, zmieniał się kształt nakładanych kieszeni, fason się skracał i stawał się mniej obszerny, a naturalne futro zastępowano ekologicznym, sztucznym. Niektórzy projektanci nadawali jej charakter niemal futurystyczny. Okazało się jednak, że mężczyźni wolą bardziej klasyczne wersje. Pilotka, w przeciwieństwie do kurtki motocyklowej, nie ma rockowego charakteru, jest w swoim stylu bardziej dojrzała.

Pasują do niej proste dżinsy, sztruksy i wełniane spodnie, grubo plecione swetry i kardigany, buty za kostkę i derby. Prezentowany model pochodzi co prawda z kolekcji zimowej, ale doskonale nadaje się na tzw. okresy przejściowe. Kurtka jest w 100% wykonana z bydlęcej skóry nappa i ma wszystko to, co klasyczna pilotka powinna mieć: koszulowy kołnierz (ten futrzany można odpiąć), nakładane kieszenie i ściągacze przy rękawach i w pasie. A teraz, na wyprzedażach, możesz ją kupić po naprawdę okazyjnej cenie. 

Co warto dodać?

Styl militarny trzyma się mocno, a nagłówki codziennych gazet upewniają trendsetterów, że jeszcze długo nie zniknie z wybiegów. Wręcz przeciwnie: wojskowe inspiracje stają się w nowych kolekcjach coraz bardziej dosłowne. Widać to również w zegarkach, które wyglądają jakby zostały zdjęte z nadgarstków wojskowych pilotów. Aviator to rosyjska marka wykorzystująca w swoich czasomierzach szwajcarskie mechanizmy. Początkowo zegarki tej marki były produkowane tylko dla lotnictwa wojskowego, dzisiaj trafiły do cywila. Model MIG-25 Foxbat ma dużą, masywną 42-mm kopertę wykonaną ze stali szlachetnej, a w środku kryje się szwajcarski mechanizm kwarcowy. Tarcza, jak w każdym zegarku lotniczym, jest prosta i bardzo czytelna, a indeksy zostały dodatkowo pokryte warstwą fluorescencyjną. Parciany pasek podkreśla jego militarny styl. 

MH 03/2015

REKLAMA