Styl MH: sportowy casual w mieście

Styl sportowy w mieście nie oznacza adidasów, frotowych skarpet i T-shirta z logo Nike. Taki strój jest dopuszczalny tylko gdy idziesz do klubu sportowego lub z niego wracasz. Sportowy styl na ulicy to codzienne casualowe rzeczy ze sportowymi akcentami. 

facet, styl miejski Goodluz, shutterstock.com
fot. Goodluz, 2015, shutterstock.com

W ostatnich latach nawet moda jest zorientowana na aktywność. Garnitury blisko ciała, kuse marynarki, taliowane koszule, wąskie spodnie bez zaszewek – to fasony podkreślające wysportowaną sylwetkę męską.

Zdaniem Domenico Dolce i Stefano Gabbany, wyraźna zmiana w modzie męskiej w ciągu ostatnich dwóch dekad jest podyktowana wzrostem świadomości mężczyzn ich własnego ciała.

„Chodzą do siłowni, ćwiczą, dbają o siebie – mówi Gabbana. – W modzie nie chodzi już o ubranie, ale o styl życia. I sposób, w jaki współczesna odzież jest krojona, odzwierciedla ten trend. Jestem pewien, że nie jest to trend jednego sezonu”.

Pierwowzory

Bo w modzie chodzi o przywiązanie do męskich pierwowzorów. Żołnierz, sportowiec, biznesmen zachowują tutaj status ikony.

Kiedy wkładasz smoking, od razu czujesz się jak James Bond. W bojówkach khaki nabierasz odwagi komandosa oddziału Fok, w klasycznym trenczu przepuszczasz przodem kobietę z wdziękiem Humphreya Bogarta, a podarte dżinsy i podkoszulek pozwalają Ci poczuć się jak buntowniczy James Dean.

Dlatego nawet jeśli kontestujesz modę, jesteś przez te romantyczne pierwowzory jej niewolnikiem. Bo czy Ci się to podoba, czy nie, moda jest grą kodów kulturowych. A teraz kod jest taki, że masz być fit, organic, eco i active.

Mieszanka stylów

Wspólnym elementem wszystkich kolekcji, które odegrały rolę w ostatnich latach, jest pomieszanie fasonów i stylów. Marynarkę od garnituru nosimy z dżinsami, spodnie z wełnianym swetrem.

Do garnituru wkładamy sportowe buty i T-shirt, a dziewczyny chodzą na imprezy w spodniach od dresu i szpilkach. Do codziennej mody weszły też materiały techniczne, zarezerwowane kiedyś wyłącznie dla strojów sportowych, i charakterystyczne dla nich neonowe kolory.

Dlatego sportowej mody nie możesz traktować dosłownie. Adidasy, frottowe skarpety i koszulka z wielkim logotypem producenta nadają się do klubu sportowego, a nie na ulicę.

Casual

Sportowy styl oznacza dzisiaj casualowe rzeczy, nawiązujące do ulubionej dyscypliny sportu. Np. wąskie spodnie, kolorowa marynarka i golfowe buty. Albo białe dżinsy i koszulka polo, która kojarzy się z kortami tenisowymi.

Za dyscypliną sportu stoją określone wartości – golfiści są zawsze kojarzeni z nienagannym wizerunkiem i umiłowaniem klasyki. Reguły tenisa spisali Anglicy, a wiele z nich zapożyczyli z krykieta, więc biały kolor, rywalizacja, ale i zasady fair play stały się ich znakiem rozpoznawczym.

Granatowa koszulka w poprzeczne białe paski zawsze będzie kojarzona z żeglarstwem i zamiłowaniem do długich samotnych podróży. Zatem sportowy styl w mieście oznacza określony styl życia. A jaki jest Twój styl?  

Jak się nosić w mieście

1. Białe dżinsy i trampki

Biały kolor jest na topie. Ale w białych spodniach dobrze wyglądają tylko wysocy i szczupli faceci, i to pod warunkiem że zestawią je z odpowiednimi butami.

Do tenisówek i sandałów nie wkładaj skarpet i najlepiej tak wywiń nogawki, aby odkrywały kostkę. Jeżeli trampki, to niedbale zawiązane. Pod żadnym pozorem półbuty.

2. Wiatrówka i sznurówki

Ortalionowa wiatrówka to bardzo rozsądny, nawet jeśli nieprzemyślany zakup. Zwinięta zmieści się w kieszeni, a w kapryśną wiosenną pogodę wybawi Cię z niejednej opresji.

Na dodatek to najprostszy sposób, aby wprowadzić do garderoby trochę koloru. Nie musisz dopasowywać do niej reszty ubrań. Wystarczą kolorowe sznurówki w jednym z występujących na niej kolorów.

3. Bluza pod marynarkę

Wydaje się, że nie ma bardziej oczywistego zestawu niż dżinsy i sportowa marynarka. Jeżeli włożysz do niej zamszowe półbuty i przez ramię przerzucisz skórzaną torbę, otrzymasz zestaw w stylu casualowym.

Ale bluza z kapturem narzucona pod marynarkę, trampki i sportowa torba całkowicie odmieniają charakter zestawu. Oto sportowy look w najlepszym wydaniu.

4. Dres do marynarki

Długie frotowe skarpety to wiocha, a spodnie od dresu są OK? To zależy od towarzystwa. Bo spodnie od dresu ostatnio stały się strojem miejskim, ale tylko pod warunkiem, że nie włożysz do nich adidasów, a do zestawu dorzucisz coś z innej bajki, np. miękką dzianinową marynarkę.

Dziewczyny noszą spodnie od dresu nawet na wieczorne wyjścia, ale wtedy wkładają błyszczące szpilki.

5. Chinosy i tenisówki

Chinosy, czyli nieformalne spodnie bawełniane, zostały wymyślone dla aktywnych facetów na sytuacje, gdy nie można nosić dżinsów. Dzisiaj takich okazji jest niewiele, ale w latach 50. obowiązywały sztywniejsze reguły.

Chinosy zmieniają swój charakter w zależności od towarzystwa. Z pokładowymi butami stają się strojem marynarza, z klasycznymi półbutami i koszulką polo reprezentują styl casual, a z kolorowymi trampkami stają się ikoną sportowego stylu w najlepszym wydaniu.   

MH 04/13

REKLAMA