Skóra na stoku - jak ją chronić przed mrozem, wiatrem i słońcem?

Z zimowymi warunkami najgorzej radzi sobie skóra sucha oraz ta ze skłonnością do egzemy i trądziku różowatego. Mróz i wiatr nieco lepiej znosi skóra tłusta, ale również ona potrzebuje asekuracji. Wzmocniona bariera wodno-tłuszczowa, solidna dawka nawilżenia i krem ochronny z wysokim filtrem - z tak zabezpieczoną skórą twarzy, bez obaw, możesz ruszać na stok.

Ochrona skóry na stoku fot. shutterstock.com

Nic tak nie relaksuje i nie uwalnia od natłoku myśli, jak aktywność na świeżym powietrzu, prawda? Ale zanim ruszysz na stok pamiętaj o rozgrzewce, aby nie nabawić się kontuzji i zabezpieczeniu skóry twarzy. W przeciwnym razie mróz, wiatr i słońce dadzą się jej we znaki. Przy niskich temperaturach powietrza gruczoły łojowe zaprzestają produkcji sebum, skóra ulega przesuszeniu, a ochronny płaszcz hydrolipidowy zostaje naruszony. Co to oznacza w praktyce? Łuszczącą, się, mocno zaczerwienioną i podrażnioną skórę twarzy.

REKLAMA

Jak zabezpieczyć skórę na stok?

Podstawą zimowej pielęgnacji jest wzmocnienie bariery wodno-tłuszczowej skóry. Przed wyjściem na stok sięgnij więc po produkty bogate w ceramidy, które potocznie nazywane są cementem międzykomórkowym i tworzą tzw. mur, który chroni skórę przed utratą wody z naskórka. W składzie takich kremów warto szukać też niacyniamidu, który koi podrażnienia i zapobiega powstawaniu nowych.
Wypróbuj: CeraVe, Nawilżający krem do twarzy (29,99 zł; cerave.pl)

Przed wyjściem na stok należy też nałożyć krem z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50 +. Promieniowanie słoneczne w ziemie, jest równie mocno i szkodliwe jak latem, więc cały dzień spędzony na stoku – bez odpowiedniej ochrony – może skończyć się bolesnym i przyczyniającym się do starzenia się skóry oparzeniem słonecznym.
Wypróbuj Iwostin, Krem ochronny Solcerin SPF 50+; cena: 45 zł, iwostin.pl/apteki)

Dwa kosmetyki na raz? Tak. Najpierw nałóż jeden, odczekaj chwilę, aż się wchłonie i nałóż drugi. Ubieranie się na cebulkę chroni nas przed zimnem i tak samo jest z kosmetykami – nakładanie ich jeden na drugi solidnie zabezpiecza skórę przed negatywnym działaniem mrozu, wiatru i słońca. I co najważniejsze, przy ostrym słońcu, krem z filtrem należy reaplikować co kilka godzin.
I nie zapomnij o zabezpieczeniu ust. Skóra na wargach pozbawiona jest gruczołów łojowych, więc podatna jest na wysuszenie i łuszczenie się. Możesz temu zapobiec smarując je balsamem do ust, który w składzie ma np. masło shea oraz olej jojoba, które tworzą na ustach ochronną warstwę. Możesz też kupić specjalną pomadkę z filtrem przeciwsłonecznym.

Pielęgnacja skóry po stoku

Po powrocie ze stoku skóra potrzebuje składników nawilżających i regeneracyjnych. Nałóż więc na nią krem nawilżający, najlepiej z kwasem hialuronowym. Dla jeszcze lepszego efektu, po odczekaniu kilku minut aż krem się wchłonie możesz zaaplikować (wklep nie wcieraj) na skórę kilka kropel olejku, który ma działanie odżywcze i okluzyjne, czyli zatrzymuje wilgoć w skórze. W przypadku skór tłustych odpuść olejki – bo mogą powodować powstawanie wyprysków.
Wypróbuj: Oleiq, Olej do twarzy zimnotłoczony, Pestki śliwki (39 zł; sylveco.pl)

Nawilżenie skóry od wewnątrz

W zimowe miesiące powinnyśmy też nawilżać skórę od wewnątrz – nie zapominaj o piciu wody (pij minimum 1,5 l wody dziennie) i herbat ziołowych. Zima to okres, w którym szczególnie łatwo o odwodnienie skóry. Główną są częste i gwałtowne zmiany temperatur – jak np. wchodzenie z mroźnego dworu do ciepłych pomieszczeń i odwrotnie. Wskutek zmiany temperatur bariera wodno - lipidowa skóry ulega zaburzeniu, przez co wierzchnie warstwy nie są w stanie skutecznie chronić warstw głębszych przed czynnikami zewnętrznymi (wiatrem i mrozem).

 

REKLAMA