Problemy z nadmiernym poceniem: 7 sposobów na walkę z potem

Latem reklamy bombardują nas różnymi produktami przeciw poceniu. Sprawdź, jaki warto wybrać, w zależności od tego, jak duży masz problem.

nadmierna potliwość fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1. Dezodorant

Pierwsza i najsłabsza linia ochrony przed potem. Silnie perfumowany, w ten sposób maskuje przykrą woń. Zazwyczaj – przez działanie takich składników, jak talk, ekstrakt glikolowy z rozmarynu, ekstrakt z szałwii lekarskiej, rumianku i tymianku – również dezynfekuje oraz hamuje rozwój drobnoustrojów.

Skuteczność dezodorantu jest krótkotrwała i ogranicza się do kilku godzin. Jeśli nie masz problemów z intensywnym poceniem, możesz użyć go kilka razy dziennie.

2. Antyperspirant

Działa skutecznie, ale miejscowo. W połączeniu z wilgocią skóry i pod wpływem temperatury przekształca się w żel, który zwęża ujścia gruczołów potowych, ograniczając wydostawanie się potu na zewnątrz. W składzie ma sole glinu, kwas stearynowy, talk, garbniki, preparaty ziołowe. Stosuj rano na umytą i osuszoną skórę.

3. Bloker

Działa na podobnej zasadzie, jak zwykłe antyperspiranty, tyle że wytwarzany żel blokuje gruczoły łojowe głębiej w skórze. Wystarczy zastosować go 1-2 razy w tygodniu na noc, a będzie działał przez kilka dni (mimo codziennego prysznica). Lepiej jednak nie stosować go zbyt często. Rozwój bakterii, które w warunkach fizjologicznych są likwidowane przez pot, może przyczynić się do podrażnienia skóry.

4. Tabletki

Mogą przydać się w przypadku nadpotliwości całego ciała, z którą nie radzą sobie blokery. Dzięki nim pot nie wydostaje się w nadmiarze na powierzchnię skóry. Nie zostaje jednak uwięziony w gruczołach potowych, lecz wydalony wraz z moczem. Dlatego efektem ubocznym stosowania tabletek są częste wizyty w toalecie. Lepiej skonsultuj ich skład z lekarzem – mogą spowodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Sylwetka shutterstock.com

A na ciężkie przypadki:

Jonofreza

Proces, w którym za pomocą wody i prądu używa się leczniczych jonów, które przepuszczane przez ręce lub stopy pacjenta zapewniają krótkotrwałą ulgę od pocenia. Zabieg można wykonać w gabinecie kosmetycznym.

Zastrzyki z toksyną botulinową

Botoks czasowo "wyłącza" pocenie w okolicy miejsca zastrzyku przez interakcje z układem nerwowym tego miejsca. Zabieg powinien wykonać kosmetolog.

Leczenie chirurgiczne

Stosowane jest jako ostateczne rozwiązanie w ciężkich przypadkach nadmiernej potliwości. Polega zazwyczaj na usunięciu gruczołów potowych w sposób nieodwracalny. Konieczna wizyta u chirurga.

Zobacz również:
REKLAMA