Pokonaj swoje strachy - jak szybko zrobić zakupy odzieżowe?

Jesteś facetem, który do sklepów z odzieżą i obuwiem wchodzi dopiero, kiedy to, co ma w szafie, nie nadaje się już do noszenia? Oto 5 sposobów na pokonanie typowej dla mężczyzn fobii przed chodzeniem po sklepach i kupowaniem ubrań.

Diego Cervo 2008/shutterstock.com
fot. © Diego Cervo 2008/shutterstock.com

1. Strach przed...

...zatłoczonym centrum handlowym
Przeciętny facet woli raczej skoczyć na bungee niż buszować po sklepach w tłumie innych kupujących. Wybór garnituru, koszuli i pasujących do tego dodatków wydaje się trudniejszy niż ocena przyszłych kursów akcji na giełdzie. Na świecie od dawna problem ten rozwiązują osobiści doradcy do spraw zakupów, czyli specjaliści od wizerunku. W Polsce jest to branża rozwijająca się, ale w większych miastach bez trudu można znaleźć takiego eksperta.

Współpraca zaczyna się od spotkania z klientem, poznania jego upodobań, oczekiwań, a często też od przeglądu szafy. Z osobistym doradcą można wybrać się na zakupy lub wręcz zlecić mu skompletowanie garderoby wraz z dodatkami, co jest doskonałym wyjściem dla faceta zajętego lub zdezorientowanego w sprawach mody. Ceny usługi są uzgadniane indywidualnie. W zależności od miejsca zamieszkania mogą wynosić od 300 do 1000 zł za skompletowanie garderoby i przywiezienie jej do domu klienta. Do tego należy dodać oczywiście koszt ubrań.

Gdzie szukać: magdaes.com.pl, personal-shopper.pl, k-style.pl, stylowamoda.pl, personalstylist.pl

Zawsze sprawdzaj perfumy na skórze. Spryskaj nadgarstki, ale nie pocieraj ich, bo to niszczy zapach.

2. Strach przed...

...wyborem perfum
Wybór nowego zapachu stanowi dla faceta, co tu ukrywać, poważne wyzwanie. Onieśmielają nas ekspedientki, które wyglądają jak modelki, a zresztą i tak nie wiadomo, o co je zapytać. Może: "Przepraszam, chciałbym jakąś wodę toaletową dla mężczyzny zdecydowanego, lubiącego ryzyko, ale w głębi serca romantyka" albo: "Chciałbym rozsiewać wokół siebie taki zapach, żeby wszystkie kobiety na mnie leciały", albo może: "Przepraszam, czy macie jakieś perfumy z feromonami?". Jakoś głupio to brzmi.

 

Trudna sprawa, ale w kwestii zapachu najlepszym doradcą jest Twój nos, ewentualnie nos Twojej partnerki. Przestrzegaj zasady, żeby nie próbować za jednym zamachem więcej niż 3-4 zapachy. Więcej po prostu Twój nos nie będzie w stanie rozróżnić, bo zmysł powonienia szybko się męczy. Spryskaj najpierw kartonowe paski, a dopiero wtedy, gdy jakiś zapach wyda Ci się atrakcyjny, psiknij testerem na wewnętrzną stronę przegubu dłoni. Nie rozcieraj go, tylko pozwól wyschnąć. Nie decyduj od razu, poczekaj co najmniej godzinę i dopiero wtedy sprawdź, czy zapach
Ci odpowiada. 

3. Strach przed...

...spłukaniem się
Markowe rzeczy są drogie - to wiadomo. Ale warto stawiać na sprawdzone marki, bo wraz z marką kupujesz gwarancję, że produkt jest wykonany z dobrych materiałów, doskonale skrojony i wykończony. Cena, jak się okazuje, nie musi zabijać, jeżeli zdecydujesz się na zakupy przez internet. Polecamy e-bay. Dzięki silnej złotówce opłacają się zakupy u sprzedających z Zachodu. Markową torbę, która w firmowym sklepie kosztuje ponad tysiąc złotych, możesz w sieci kupić za połowę ceny. To samo dotyczy butów, krawatów czy pasków. Koszt wysyłki to dosłownie kilkanaście euro. Stali klienci zwracają uwagę, że najlepiej szukać rzeczy w sklepach na e-bayu, a nie od indywidualnych sprzedawców, bo, jak zresztą wszędzie, zdarzają się podróbki.

Adresy sklepów na e-bayu: stores.ebay.pl

4. Strach przed...

...nadgorliwą ekspedientką
Wchodzisz do sklepu z ciuchami i oczywiście natychmiast napotykasz płonący wzrok ekspedientki. Czujesz się jak mała myszka namierzona właśnie przez głodnego myszołowa. Zaraz podejdzie, zacznie Ci doradzać ze słodkim uśmiechem, aż w końcu wyjdziesz ze sklepu ze swetrem, który wcale Ci się nie podoba. Nie martw się, każdy z nas to ćwiczył. Dlatego wypracowaliśmy specjalną technikę, doradzoną nam przez znajomego psychologa.

Jak wiadomo, ekspedientki najgorliwiej rzucają się na facetów, którzy błąkają się po sklepie z zagubionym wyrazem twarzy, ponieważ skłania je do tego połączenie profesjonalizmu z instynktem macierzyńskim. Pomieszasz im szyki, jeżeli wejdziesz do sklepu pewnym, szybkim krokiem, wyprostowany, z podniesioną głową i skierujesz się prosto do półki ze swetrami (jeżeli akurat chcesz kupić sweter). Pamiętaj, jesteś klientem, który zostawia tu swoje pieniądze, nie petentem. Możesz pytać i kaprysić.

5 Strach przed....

...braniem miary
Doświadczeni sprzedawcy twierdzą, że ponad połowa facetów nie zna swoich wymiarów albo zna nieaktualne. Szczególnie dotyczy to garniturów i koszul. Bądź mężczyzną, weź miarkę w dłoń albo poproś ekspedientkę o pomoc i zmierz, co następuje, zapisując to sobie w notesie: wzrost, obwód klatki piersiowej, obwód pasa, obwód bioder, obwód szyi. Możesz też skorzystać z tabeli na stronie www.alfa-omegas.pl/tabela_rozmiarow, aby określić swój rozmiar garnituru.

Men's Health 10/2008

Zobacz również:
REKLAMA