Must have: kurtka parka

Długie, wojskowe kurtki zostały rozpowszechnione w latach 60. przez brytyjską subkulturę modsów – chłopaki nosili długie włosy, jeździli na Vespach, słuchali The Who i regularnie naparzali się z rockersami. Sprawdź, dlaczego warto mieć taką kurtkę i dziś.

Wojtek Małkowicz
fot. Wojtek Małkowicz

Jednak światową karierę zapewnili parce amerykańscy żołnierze walczący w Korei. A że styl militarny od lat nie wychodzi z mody, to projektanci wprowadzają do swoich kolekcji parki odmienione o współczesne elementy.

1. Obszerny kaptur dla ochrony przed zimnem i wiatrem

Duży kaptur obszyty futrem skutecznie chroni przed wiatrem i zimnem, zwłaszcza gdy jest to futro naturalne. Od kilku sezonów futrzane elementy są bardzo modne. 

2. Postaw na zdecydowany kolor

Tradycyjną kurtkę charakteryzował kaptur obszyty futrem, kolor khaki i długość do połowy uda. Współczesne parki mają bardziej miejski charakter – są nieco krótsze i mają mniej maskujące kolory.

plus  Jest bardzo ciepła, wodoodporna, świetnie chroni przed przeszywającym zimowym wiatrem. Spełni swoją funkcję ochronną również podczas weekendowego wypadu za miasto.

minus  Chociaż klasyczna, to jest nieformalna, dlatego oprócz takiej ciepłej kurtki musisz mieć płaszcz. Na garnitur też możesz ją narzucić, ale tylko wtedy, gdy nosisz go bez krawata.

Patent MH: W kurtkach podpinki są jak najbardziej wskazane – dodatkowa ochrona może zmienić lżejsze, miejskie okrycie w bardziej outdoorowe. 

11/14

Zobacz również:
REKLAMA