Must have: granatowa marynarka

Obowiązkowy element męskiej szafy. Podstawa stylu smart casual, który idealnie sprawdzi się na randce, imprezie oraz w każdych innych okolicznościach poza formalnymi spotkaniami, na których oczekiwany jest garnitur i krawat.

granatowa marynarka Wiesiek Jurewicz
fot. Wiesiek Jurewicz

To, co odróżnia sportową marynarkę od klubowej, to guziki. Marynarka sportowa ma zwykłe plastikowe lub kościane, często w kontrastowym kolorze, klubowa – metalowe: srebrne, miedziane lub złote. Na takim guziku jest miejsce na herb klubu lub inną oznakę charakterystyczną dla danego kręgu wtajemniczonych.

Z dżinsami

(zestaw z lewej) Granat to kolor pasujący do każdego typu urody i bez problemu komponujący się z innymi kolorami. A nieformalny materiał i sportowy krój sprawiają, że marynarka dostosuje się do większości spodni, jakie znajdują się w Twojej szafie – od dżinsów po chinosy zaprasowane w kant. Marynarka jednorzędowa jest bardziej uniwersalna niż ta zapinana na dwa rzędy guzików i ładnie wyciąga optycznie sylwetkę w górę. Dwurzędówka jest bardziej formalna i przysadzista – dobrze wygląda na wysokich facetach.

Z szortami

(zestaw środkowy) Zgodnie z regułami dress codu elegancki mężczyzna nie nosi krótkich spodni w mieście. Taki strój był dopuszczalny jedynie w kurortach. Ale nawet dress code z biegiem czasu się zliberalizował i poddał wpływom mody. Kiedyś gentleman do sportowej marynarki odważyłby się założyć fular zamiast krawata i brązowe lub wiśniowe buty zamiast czarnych; dzisiaj tenisówki i T-shirt nikogo nie dziwią. A granatowa, sportowa marynarka nawet z takim rozluźnieniem stylowych obyczajów radzi sobie doskonale.

Ze spodniami chino

(zestaw z prawej) Zestawienie granatowej marynarki z białymi, jasnoszarymi lub kremowymi spodniami to już klasyka – tak ubierali się angielscy gentlemani na sportowe wydarzenia i bogaci amerykańscy studenci w weekend. Im większy kontrast między marynarką a kolorem spodni, tym bardziej sportowy charakter całości. Do takiego zestawu idealnie pasują granatowe, zamszowe półbuty, mokasyny noszone na bosą stopę w wersji "smart" lub tenisówki bądź pokładowe buty w wersji "casual".

MH 06/13

REKLAMA