Must have: dżinsowa koszula

Jeśli do tej pory dżins (lub jak kto woli jeans!) ubierałeś tylko w formie spodni, czas na zmiany. Dżinsowa koszula, kojarzona do tej pory wyłącznie z latami 80., wraca na modowy piedestał. Uszyta z cienkiego materiału, może stać się jedną z najbardziej uniwersalnych rzeczy w Twojej szafie.

Dżinsowa koszula - powrót modowego symbolu lat 80. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Jak nosić dżins?

REKLAMA

Łącząc dżins, pamiętaj o pomieszaniu kolorów i faktur – np. cienka, jasna koszula i grubsze, ciemne spodnie. Przy kombinacji denimowych rzeczy unikaj takich, które mają liczne przetarcia i dziury. Połączenie dwóch rzeczy z ciemnego dżinsu jest dopuszczalne (np. jeżeli zakładasz do tego brązową marynarkę i buty), ale dwóch jasnych już nie – wtedy wygląd à la Lady Pank z lat 80. masz gwarantowany.

Stylizacja na weekend

(z lewej) Najbardziej oczywiste połączenie – dżinsowa koszula, bojówki, glany i bluza z kapturem. Dżins ma to do siebie, że bezbłędnie łączy się ze wszystkimi nieformalnymi rzeczami. Pod koszulę dobrze jest założyć bawełniany, biały podkoszulek, najlepiej z długim rękawem, zapinany na guziki – wtedy kolejna warstwa będzie lepiej widoczna. A po zdjęciu bluzy i wywinięciu rękawów koszuli uzyskasz swobodny, robociarski look – jeden z najbardziej pożądanych w tym sezonie. 

Stylizacja na kolację z przyjaciółmi 

(na środku) Kluczem do tego zestawu jest pomieszanie faktur materiałów. Duża, mięsista mucha wyglądałaby przy garniturze zbyt formalnie i staroświecko, ale z dżinsową koszulą i grubym, wełnianym kardiganem nabiera zupełnie innego wyrazu – staje się symbolem elegancji, ale z przymrużeniem oka. Jeżeli do tego ubierzesz ciemne dżinsy, brązowe sztruksy albo chinosy w zielonym kolorze i lekko wywiniesz nogawki, nikt nie będzie miał wątpliwości, że bawisz się modą. 

Stylizacja do pracy 

(z prawej) Jeżeli zakładasz dwie dżinsowe rzeczy naraz, musisz pamiętać o tym, by nie były w tym samym kolorze – jaśniejsza koszula i ciemne spodnie bez przetarć to najbardziej trafiony wybór. Do dżinsu pasują marynarki z grubej wełny lub tweedu, najlepiej w brązowym lub camelowym kolorze. Krawat również nie może być wykonany z cienkiego, błyszczącego materiału, lecz wełniany z lub dzianiny (wygląda, jakby był zrobiony na drutach). Buty możesz dobrać pod kolor marynarki lub koszuli. 

MH 02/2013

REKLAMA