Must have: casualowa marynarka w kratkę

Krata – jeden z najmodniejszych wzorów tej zimy. Tweed – weekendowy materiał brytyjskich arystokratów, który się bardzo zdemokratyzował. Kurza stopka – rodzaj kraty, który łatwo łączy się innymi wzorami. Absolutny hit sezonu zimowego - po prostu musisz ją mieć!

marynarka w kratę Wiesiek Jurewicz
fot. Wiesiek Jurewicz

Każda kratka ma swój stopień formalności. Do najbardziej formalnych należą wzory o małym kontraście w różnych odcieniach szarości i niebieskiego. Z daleka wyglądają na gładki materiał. Potem są wzory z narzuconą większą kratą w kontrastowym kolorze, a na końcu wielokolorowe, nałożone na siebie wzory.

Buntownik

(zestaw z lewej) Materiałem, który najbardziej pasuje do kratki, jest tweed – tkanina ciepła i nieformalna, bo tweedowe ubrania na początku chroniły przed chłodem szkocką arystokrację w trakcie polowań na lisy. Jednak tweed tak się zdemokratyzował, że łączy się dzisiaj nawet z poprzecieranymi dżinsami. To zestaw raczej dla młodszych mężczyzn i wolnych zawodów. Wyrzucona na wierzch koszula i wysokie, wiązane buty z elementami kraty i zdobnikami z zamków błyskawicznych nadają marynarce grunge'owego charakteru.

Dandys

(zestaw w środku) Połączenie kraciastej marynarki z podobną koszulą wymaga wyczucia. Tak zwane zasady łączenia wzorów mają nam podsuwać bezpieczne rozwiązania, ale tu najważniejsze jest dobre oko. Ważne, żeby krata i wzór marynarki pasowały do siebie kolorystycznie. Poza tym kratka w tzw. kurzą stopkę łączy się dosyć łatwo, bo mieści w sobie kratki różnej skali. Pomarańczowy sweter będzie tu doskonałym akcentem kolorystycznym. Do tego zestawu świetnie pasują granatowe, skórzane buty na grubej podeszwie.

Klasyk

(zestaw z prawej) Nigdy nie popełnisz błędu, jeżeli poszczególne elementy garderoby dobierzesz w kolorach, które zawiera kratka marynarki. W tym przypadku będzie to beż, brąz, ciemna zieleń i niebieski. Jasnobrązowe chinosy, niebieska koszula i wełniany pulower w serek w kolorze spodni to bardzo bezpieczne i klasyczne zestawienie, które zawsze będzie dobrze wyglądać z wzorzystą marynarką. Z takim strojem najlepiej komponują się zamszowe buty o czekoladowym odcieniu brązu. To zestaw dobry i do pracy, i do teatru.  

MH 12/2013

Zobacz również:
REKLAMA