Must have: białe spodnie

Białe spodnie, uchodzące za bazę stylu marynistycznego, stanowią dobre tło dla każdego koloru i stylizacji. Jednak raz wyglądają dobrze, a kiedy indziej słabo. Od czego to zależy? Od butów!

białe spodnie Wiesiek Jurewicz
fot. Wiesiek Jurewicz

Chociaż dopasują się do każdego stylu, koloru włosów i karnacji, to nie do każdej figury. Białe spodnie kojarzą się z elitarnymi sportami, takimi jak tenis, krykiet czy żeglarstwo, dlatego podkreślają aktywny styl życia. Naturalnie prezentują się tylko na szczupłych wysportowanych mężczyznach. Gruby facet w białych spodniach wygląda jak lodziarz.

Sportowe

(zestaw z lewej) Białe spodnie z definicji mają sportowy charakter, więc sportowe buty pasują do nich jak ulał. Jednak musisz zwrówić uwagę na 2 rzeczy: na ciężar butów i ich kolor. Jeżeli kupiłeś białe chinosy z cienkiej bawełny, buty powinny być odpowiednio lekkie – jak np. tenisówki. Przy białych dżinsach podeszwy i cholewka mogą być już masywniejsze, bo sam denim nie jest wiotką tkaniną. Zwłaszcza przy solidniejszych butach jakiś ich element powinien być biały, np. podeszwy – żeby pasowały już na pierwszy rzut oka.

Sandały

(zestaw środkowy) Chociaż 3 lata temu Mucia Prada wylansowała z powrotem skarpety do sandałów, to – jeżeli na co dzień nie ubierasz się awangardowo – potraktuj to jako modową ciekawostkę. (Tak, skarpety do sandałów nosimy, ale tylko grube, kolorowe, odpowiednio zrolowane i najlepiej do krótkich spodni). Sandały, tak jak klapki, noś na bosą stopę. Krótkie skarpetki, tzw. stopki, zdają egzamin tylko w przypadku pełnego obuwia, nie sandałów. Żeby wyglądać nowocześnie, podwiń nogawki i pokaż opalone kostki.

Mokasyny

(zestaw z prawej) Polacy ich nie lubią, bo kojarzą się z butami cinkciarzy z lat 80-tych i białymi skarpetami. W zachodnich krajach mężczyźni takich skojarzeń nie mają i mokasyny kochają. Zwłaszcza Włosi i Francuzi – noszą je cały rok w wersji skórzanej i zamszowej, eleganckiej i sportowej. Letnie mokasyny do białych spodni powinny być lekkie, czyli najlepiej zamszowe. Noszone oczywiście na bosą stopę lub – w ostateczności – ze stopką. Ich fason jest na tyle uniwersalny, że dopasują się i do szortów i do sportowej marynarki.

MH 08/14

Zobacz również:
REKLAMA