Jak dbać o skórę nocą? 3 kroki

Twoja skóra funkcjonuje według biologicznego zegara: w dzień chroni przed szkodliwym wpływem środowiska, a w nocy przełącza się w tryb regeneracji.

Męskie kosmetyki na noc FOT. DAN FORBES

Krem na noc różni się od tego na dzień nie tylko nazwą. Każdy z nich ma inny skład i odgrywa inną rolę w pielęgnacji skóry twarzy. Kremy na noc są bogatsze w składniki odżywcze, regenerująco-nawilżające, czasami złuszczające. Nie zawierają filtrów przeciwsłonecznych, które nie są obojętne dla skóry. Ich zadaniem jest przede wszystkim odżywienie, naprawa i rozwiązywanie problemów skórnych. W nocy regeneracja komórek skóry podwaja się i osiąga szczyt między północą a świtem, więc kiedy Ty odpoczywasz, skóra wykonuje najcięższą pracę w ciągu doby. Usuwa zbędne produkty przemian metabolicznych z organizmu, odbudowuje włókna kolagenowe i elastynowe. Wspomaga też skórę w naprawie uszkodzonej bariery ochronnej i DNA.

REKLAMA

Oto trzy kroki, które pomogą skórze w nocnej regeneracji.

1. Oczyść skórę

Dokładne oczyszczenie skóry przed snem to podstawowy i najważniejszy krok w jej pielęgnacji. Zalegające na twarzy brud, kurz i łój zatykają pory i zaburzają funkcje skóry, która nie ma szans na nocną, prawidłową regenerację. Twarzy nie myjemy mydłem, bo mydło to zasada, a zdrowa skóra ma odczyn lekko kwaśny. Dobry żel myjący to podstawowy kosmetyk na męskiej półce.

Wypróbuj: Duetus, Żel myjący do twarzy (24 zł; sylveco.pl).

2. Wklep serum

W dzień możesz odpuścić, ale na noc staraj się stosować serum. Jest to produkt bogaty w skoncentrowane składniki aktywne, które w połączeniu z kremem (zawsze trzeba go nałożyć, bo inaczej dobroczynne składniki serum odparują) działają ze zdwojoną siłą. Serum dopasowujemy do potrzeb skóry. My proponujemy nawilżające – akurat tego potrzebuje każda skóra.

Wypróbuj: The Ordinary, Serum nawilżające z kwasem hialuronowym 2% i witaminą B5 (31 zł; cosibella.pl).

3. Nałóż krem

Jeśli zmagasz się z bardzo suchą skórą, to na serum nawilżające zastosuj kolejną dawkę nawilżacza – krem nawilżający z kwasem hialuronowym. A jeśli walczysz ze zmarszczkami, skórą tłustą, trądzikową, z rozszerzonymi porami czy z przebarwieniami, postaw na mocno skoncentrowany krem, który zawiera delikatne kwasy i łagodzący niacydynamid.

Wypróbuj: Bielenda Professional, 2w1 Nocny krem-booster na niedoskonałości (55,99 zł; bielendaprofessional.pl).

REKLAMA