Męski styl: 5 zasad łączenia wzorów

Normalny facet ma problem z połączeniem trzech kolorów, a co dopiero rzeczy, które dodatkowo mają fakturę i wzór. Jak się okazuje, to nie żadna „wyższa szkoła jazdy”, tylko znajomość paru reguł.

łączenie wzorów Krzysztof Opaliński
fot. Krzysztof Opaliński

Zasada 1: dodatki w jednym kolorze

REKLAMA

Przy mocnych wzorach wybieraj dodatki w jednym kolorze.

Nowa elegancja. Garnitur w kratę z gładką koszulą jest bardzo elegancki. Noszony do bluzy z mocnymi wzorami staje się ekstrawagancki. Mokasyny powróciły do mody z wielkim hukiem. Zwróć uwagę na skarpety – nawiązują kolorem do bluzy w kwiaty. Zdecydowanie nie jest to kreacja dla zakompleksionych facetów.

Zasada 2: odważne dodatki

Odważne desenie lubią odważne dodatki: duże torby, duże poszetki, buty podkreślające charakter stroju. Im wyraźniejsza faktura, tym ubiór jest bardziej casualowy: tweedy, sztruksy, grube wełny nosimy tylko w dzień.

Sport casual. Trencz z kontrastującą podszewką to gratka dla tych, którzy śledzą trendy w modzie. Świetnie się spisuje nie tylko przy garniturze, ale i w sportowych stylizacjach – tu ze spodniami khaki w geometryczny wzór i gładką koszulą z kwiecistym kołnierzykiem.

Zasada 3: znajdź wspólny mianownik 

Rzeczy pozornie z innych bajek muszą mieć wspólny mianownik. W tej stylizacji jest nim kolor. Czerwień pojawia się w marynarce i na pasku. Czerń w butach, na pasku, guzikach marynarki, wzorze na koszuli i poszetce.

Kapitan. Zestawienie trzech kolorów: czerwieni, granatu i bieli to nawiązanie do klasycznego stylu marynarskiego. Poszetka w duże, czarne grochy, koszula z malutkimi, granatowymi wzorkami i pasek w poziome listwy czynią z niego styl kapitański – czyli styl kogoś, kto nie podąża za trendami, tylko sam je kreuje.

Zasada 4: dwa desenie 

Dwa desenie wystarczą. Kolorowa pepitka na swetrze (większa na poszetce, ale też pepitka) i kratka na pasku wymagają balansu w postaci gładkich spodni, kurtki czy marynarki w tej samej gamie kolorystycznej.

We’ll rock you. Rockowe stylizacje to nie tylko ciężkie buty i skórzane, czarne ramoneski. Rockman może bawić się kolorem, zastępując czerń brązem, i odważnie łączyć deseń swetra czy poszetki z innym wzorem na pasku.

Zasada 5: tylko z gładką koszulą

Marynarki w mocne kraty nosimy już nie tylko z gładkimi koszulami – kwiecista da efekt o wiele bardziej interesujący. Warunek: jakiś kolor z marynarki musi się powtarzać na koszuli. I znowu – dwa wzory wystarczą.

Oxfordczyk. Marynarka w kratę w kolorach ziemi była do tej pory jedną z najnudniejszych rzeczy w Twojej szafie. Założona do koszuli z mocnymi graficznymi wzorami nawiąże do odważnych lat 70., a nic nie straci na swojej elegancji.

MH 04/14

REKLAMA