Męska cera - 4 podstawowe typy

Mężczyzna na ogół nie wie, jaką ma skórę. A szkoda, bo każdy jej typ wymaga innego traktowania. Źle pielęgnowana, dodaje lat. Traktowana z należytą uwagą, odwdzięcza się do późnej starości.

styl, kosmetyki, cera shutterstock.com
Jak dobrze znasz siebie i swoją skórę?

Testosteron powoduje, że skóra mężczyzny ma specyficzne cechy: jest grubsza i twardsza, ma niższe pH (5,3), więc nie wymaga tak intensywnej pielęgnacji, jak kobieca. Co nie oznacza, że nie wymaga pielęgnacji w ogóle. Codzienne jeżdżenie po niej brzytwą powoduje mikrourazy i niszczy jej naturalną powłokę wodno-tłuszczową.

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ: Pielęgnacja męskiej twarzy w 5 krokach

A zanieczyszczenie środowiska, stres (i związane z nim złe oczyszczanie się organizmu) oraz nieodpowiednia dieta robią swoje: czynią twarz zmęczoną, szarą, nieświeżą i pooraną pogłębiającymi się z czasem bruzdami. Zrób pierwszy krok: rozwiąż test i sprawdź, jaki masz typ skóry. Zapoznaj się ze strategią działania i poznaj koła ratunkowe. Rozwiąże to twoje problemy, a proponowane preparaty pomogą ci zabłysnąć w towarzystwie zadbaną twarzą. Naprawdę minęły już czasy, gdy wystarczały woda i mydło.

Skóra sucha

Dobra wiadomość: nie jesteś sam. Sucha skóra twarzy często występuje u mężczyzn. Przyczyną jej przesuszenia jest pozbawienie naturalnej osłony tłuszczowej podczas codziennego golenia. Zwykłe mydła, wody po goleniu z alkoholem i klimatyzacja dodatkowo pozbawiają ją wilgoci. Zła wiadomość: ten typ cery jest podatniejszy na powstawanie zmarszczek. I jeśli nie zastosujesz odpowiedniej strategii, będzie coraz gorzej. Gdy skończysz trzydziestkę, skóra traci wodę w zawrotnym tempie i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Rozwiązanie problemu: codzienne nawilżanie.

PRZECZYTAJ: 16 patentów, jak skutecznie dbać o męską skórę

Skóra tłusta

Twoją cerę cechuje nadprodukcja tłuszczu, za co odpowiada nadpobudliwa gospodarka hormonalna. Nie martw się, tłusta skóra później się starzeje, bo jest bardziej elastyczna. Strategia działania polega na niedopuszczeniu do zatykania się porów, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania zaskórników i pryszczy. Najczęstszym błędem popełnianym przez mężczyzn jest oczyszczanie twarzy produktami wysuszającymi. To pomaga tylko pozornie - w rzeczywistości pobudza gruczoły do większej produkcji tłuszczu.

Skóra mieszana

Mieszana cera jest często spotykana i o wiele łatwiejsza w pielęgnacji niż się zdaje. Charakterystyczna dla niej jest tzw. strefa T, czyli pas tłustej skóry obejmujący środek czoła, nos i brodę, podczas gdy reszta, czyli policzki i skronie są suche. To, że strefa T wydziela więcej tłuszczu jest naturalne: właśnie w tych miejscach twarzy są nagromadzone gruczoły łojowe. Kluczem do poradzenia sobie z tym typem cery jest upewnienie się, że twoja strategia działania zawiera punkty z programów dla dwu typów skóry: tłustej i suchej.

Skóra wrażliwa

Około 50% mężczyzn ma skórę wrażliwą. Zwykle skóra skłonna do alergii jest najbardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Jednak każdy typ skóry może stać się wrażliwy, jeśli jego bariera ochronna zostanie naruszona. Niekorzystnie wpływa na nią przesuszenie, zanieczyszczone środowisko, nadmiar słońca czy solarium. Również stres i nieodpowiednia dieta. Cera wrażliwa jest bardziej podatna na wszelkie urazy. Najważniejsze dla niej zasady: nie drażnić, nie przegrzewać, nie wychładzać i odpowiednio pielęgnować.

REKLAMA