Mad Men: anatomia garnituru

Popularność serialu Mad Men, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku w latach 60., zainspirowała projektantów do powrotu w czasy, kiedy mężczyźni, podobnie jak główny bohater Don Draper, uwodzili nie tylko tajemniczym spojrzeniem, ale i garniturami jak spod igły.

meżczyzna w garniturze Bartek Szewczykowski
fot. Bartek Szewczykowski

Nowa klasyka

REKLAMA

Tweedowe garnitury kojarzą się z ciężkimi brytyjskimi uniformami. Współczesny tweed jest dużo lżejszy, ale nie mniej szlachetny. Mężczyzna powinien mieć w szafie co najmniej 4 garnitury: szary na dzień, czarny na wieczór, letni z cienkiej wełny i zimowy z flaneli lub lekkiego tweedu.

Wszystkie następne są tylko wariacjami na temat. Jeżeli kupujesz swój pierwszy tweedowy garnitur, raczej nie decyduj się na kratę, tylko wybierz bezpieczniejszą jodełkę lub drobny melanż – łączenie wzorów wymaga większego doświadczenia niż łączenie gładkich tkanin.

Taki garnitur nie wymaga krawata, ale jeżeli sytuacja wymaga, byś go założył, wybierz taki o grubszej fakturze.

Nowy amant

Na początku lat 60. wszystko kręciło się wokół magii amerykańskich filmów. Londyn opanowali modsi i wyznaczali nowe trendy. To oni wynieśli garnitur na nowy poziom stylu – garnitur przestał być ubraniem dla statecznych panów i grzecznych chłopców.

Typowe dla Włochów krótsze i zwężane do dołu nogawki, krótkie marynarki o wąskich klapach drwiły z klasycznego brytyjskiego stylu.

Koszulki polo Freda Perry'ego (dziecka z klasy robotniczej, który stał się pierwszą rakietą Wimbledonu, uważanego do tej pory za terytorium arystokratów i snobów) z charakterystycznym wieńcem laurowym (dzisiaj osiągają horrendalne ceny) i skutery przypominające Piaggio Vespa stały się symbolem kultu młodości.

Nowy garnitur nie ma nic wspólnego z nudnym ubraniem zakładanym na formalne okazje. Pod warunkiem że jest dobrze dopasowany do Twojej sylwetki. Ubranie ze sklepowego wieszaka rzadko nadaje się do noszenia baz paru przeróbek.

Zanim uszyjesz swój pierwszy garnitur na miarę, adres zaufanego krawca jest rzeczą bezcenną. Warto porozmawiać z innymi na forum But w Butonierce, by zasięgnąć paru rad i dobrych adresów. 

Nowy charakter

Bycie aktywnym jest trendy, ale sportowy styl wcale nie oznacza adidasów i koszulki z dużym logo. Taki strój powinieneś mieć na sobie tylko w drodze do lub ze sportowego klubu. Bo ubrania do uprawiania sportu nie nadają się na ulicę.

Za to sportowa marynarka i spodnie od garnituru jak najbardziej. Cechą charakterystyczną takiej marynarki jest miękka konstrukcja, oparta najczęściej na cienkim płótnie, co sprawia, że jest bardzo lekka i wygodna w noszeniu, a zachowuje swoją formę.Spodnie nie powinny mieć zaszewek przy pasku, a buty nie muszą być eleganckie.

Nowa sylwetka

O ile Anglicy na pierwszym miejscu stawiają tradycję i dress code, to dla Włochów najważniejszy jest komfort i piękno stroju. Garnitur jest zwykle mocno taliowany, pachy są podcięte nieco wyżej, kołnierz i klapy skrojone tak, by w zależności od potrzeb wydłużyć lub skrócić tors.

Nogawki wąskie i krótsze od tradycyjnych. W efekcie przeciętny facet wygląda na wysokiego, szczupłego mężczyznę.

Nowy szyk

W latach 50. i 60. czerń stała się kolorem kontrkultury i stąd przeszła na wybiegi mody, a potem na ulice. Lubisz czarny kolor? Proszę bardzo. Ale nie zakładaj czarnego garnituru w ciągu dnia.

W modzie męskiej czarny kolor uważany jest za najbardziej formalny. Dlatego wieczorowe garnitury czy smokingi są czarne. Czerń niekorzystnie wygląda w dziennym świetle i odbiera zdrowy koloryt skórze twarzy. Za to w sztucznym świetle staje się bardzo elegancka, zwłaszcza wtedy, gdy materiał lekko połyskuje.

Nieodzownym dodatkiem wieczorowego garnituru są czarne, lśniące oxfordy (lakierki zarezerwowane niedawno dla smokingu i fraka zeszły piętro niżej w hierarchii elegancji i możesz je nosić również do garnituru) i prosty pasek ze srebrną sprzączką.

Wieczorem czerń od stóp do głów jest jak najbardziej pożądana, więc jedwabny wąski (ok. 8cm) krawat sprawdzi się na 100%.

Ważny detal

1. Buty do garnituru

Współczesny tweed jest tak delikatny, że cienka podeszwa nie narusza proporcji sylwetki. Noski, podobnie jak w latach 60., są wydłużone, ale nie mogą być ścięte, lecz zaokrąglone.

2. Marynarka

Powinna dzielić sylwetkę na pół – wzrost minus głowa podzielone na dwa – to jej idealna długość. Wąskie klapy są modne, ale ich szerokość trzeba dostosować do postury – im jesteś bardziej masywny, tym klapy powinny być szersze.

3. Nogawki

Muszą mieć odpowiednią długość. To nieprawda, że tył nogawki powinien zawsze opierać się na obcasie buta. Stosując tę zasadę, większość mężczyzn nosi za długie spodnie. Tył spodni, zwłaszcza tych wąskich, ma opierać się na cholewce.

4. Plecy

Prawidłowo dopasowana marynarka powinna gładko opływać plecy, nie załamując się i nie marszcząc. Pionowe fałdy oznaczają najczęściej, że marynarka jest za szeroka, poziome – że za wąska. Kołnierz nie może odstawać od kołnierzyka koszuli, nie może go również całkowicie zakrywać.

5. Szerokość krawata

W dolnej jego części powinna mniej więcej odpowiadać szerokości klap marynarki. Najmodniesze są takie, które mają u dołu około 8 cm. Wiążesz go w pojedynczy węzeł, tak by jego koniec sięgał sprzączki paska.

MH 10/12

REKLAMA