Letnie perfumy: jak wybrać odpowiedni zapach?

Poczuj lato. Lekkie, cytrusowe zapachy orzeźwiają, dodają energii i pozwalają poczuć się naprawdę lekko. 

perfumy Shutterstock
Shutterstock

Chcesz kupić lekkie perfumy na wakacyjny sezon, ale nie do końca wiesz, czego szukać? Wiedza o podstawowych składnikach rześkich perfum pomoże Ci wybrać te właściwe.

  • Na liście szukaj owoców lub innych pachnących cytrusowo składników pochodzenia roślinnego, przede wszystkim: bergamotki, limonki, pomarańczy, grejpfruta, neroli, yuzu, pomelo, cytryny, mandarynki, werbeny czy trawy cytrynowej. Na pewno nie będą Cię męczyć, nawet przy upalnej pogodzie.
  • Pamiętaj tylko, że alkohol zawarty w perfumach może wchodzić na słońcu w reakcje chemiczne, powodując podrażnienia skóry, uczulenia, a nawet trwałe przebarwienia. Dlatego absolutnie odpuść sobie perfumy na plaży czy podczas długiego spaceru.
  • W takich sytuacjach wybieraj wody zapachowe z obniżoną zawartością alkoholu lub zupełnie pozbawione tego składnika. Są dużo mniej trwałe, ale za to całkowicie bezpieczne. 
  • Męskie perfumy na bazie cytrusów komponuje się, dodając silne nuty ziołowe, drzewne lub pikantne wonie przypraw. 
  • Wszystkie nuty cytrusowe mają lekką budowę molekularną, dlatego szybko wietrzeją. Spryskuj się nimi 2-3 razy w ciągu dnia.

   

perfumy Producenci
Producenci

Co to jest?

Trzy ważne składniki cytrusowych nut, których pewnie nie znasz. 

Bergamotka

Jest integralnym składnikiem klasycznej wody kolońskiej. Jej zapach jest zrównoważony – mniej gorzki niż grejpfruta i nie tak kwaśny, jak pomarańczy.

Neroli

Olejek eteryczny otrzymywany z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Świeży, wyrazisty, lekko ostry zapach ze słodkimi i kwiatowymi nutami.

Yuzu

Japoński owoc o gorzko-cierpkim aromacie uzupełnia inne cytrusowe olejki eteryczne, przedłużając ich krótkotrwały zapach.

MH 07/2015 

REKLAMA