Jeśli uważasz, że chinosy to meksykańska przekąska, a poszetka kojarzy Ci się z małym futrzanym gryzoniem, pora przyswoić sobie kilka podstawowych terminów. I nie wykręcaj się, że styl jest dla bab. W końcu James Bond nigdy nie rozwalał wrogów w źle skrojonym garniturze.
A - Amerykański gigolo
Można zaryzykować stwierdzenie, że ta kultowa już produkcja nie jest filmem o płatnym kochanku, granym przez Richarda Gere’a, ale raczej o jego perfekcyjnych garniturach.
Nic dziwnego, skoro zaprojektował je sam Giorgio Armani. Garderoba głównego bohatera stała się wyznacznikiem dobrego męskiego stylu. Połączenia kardiganu, koszuli i krawata, obłędny czarny garnitur czy sportowe marynarki noszone do dżinsów ugruntowały pozycję Armaniego jako projektanta o niezwykłym wyczuciu elegancji. Zainwestuj w klasyczny płaszcz dobrej jakości, przypominający ten z filmu, a posłuży Ci on przez lata.
B - Brogsy
Klasyczne, wykonane ze skóry męskie półbuty o prostej linii, z charakterystycznymi ażurkami. Stworzone przez irlandzkich i szkockich farmerów robocze buty przebyły drogę z pól na polowania, a z polowań na salony.
Ozdobne dziurkowanie miało pierwotnie czysto praktyczny charakter – wciąż przemaczane na podmokłych terenach buty musiały szybko wysychać. Dziś to obuwie niezbędne w szafie każdego mężczyzny: idealne do nieformalnego, casualowego stroju lub dziennego garnituru. Model najbardziej klasyczny powinien być w kolorze brązu.
C - Chinosy
Bawełniane spodnie, fasonem przypominające te garniturowe. Mają proste nogawki, dwie ukośne kieszenie z przodu i ukryte kieszenie z tyłu. Od lat uwielbiane przez Amerykanów. Możesz je nosić niezależnie od wieku. Są świetną alternatywą dla dżinsów i sztruksów.
D – Derby
To typ obuwia idealny dla zwolenników prostoty. Charakterystyczną cechą dla derby jest otwarta przyszwa, czyli ta część buta, która okrywa palce i podbicie oraz jest zakończona językiem. Otwarta przyszwa oznacza, że boki buta z dziurkami na sznurowadła są naszyte na wierzch jego przedniej części. Przez grubą, ciężką podeszwę oraz cofnięty obcas są najmniej formalnym rodzajem obuwia. Pasują do strojów w casualowym stylu.
ECO - moda ekologiczna
Moda na ekologię dotarła już do Polski. Pewnie wiesz doskonale, czym jest organiczna bawełna. Nosząc ubrania ze znaczkiem "organic cotton", nie tylko wspierasz proekologicznych rolników, ale przede wszystkim stawiasz na miękkie, miłe w dotyku ubrania.
F – Ferrari wśród kurtek przeciwdeszczowych
Woskowana kurtka brytyjskiej marki Barbour to już klasyk. Posiadanie jej świadczy o dobrym stylu, wyczuciu smaku i przywiązaniu do tradycji. Nie bez znaczenia jest tu rekomendacja członków brytyjskiej rodziny królewskiej, której herbami opatrzona jest każda podszewka z logo firmy. Kurtka uszyta jest z prawdziwej długowłóknistej egipskiej bawełny, zaimpregnowanej w odpowiedni sposób. Ta chroniona patentem odzież jest praktycznie nie do zdarcia. Tu jakość widać na pierwszy rzut oka.
G - Golf
Najczęściej wełniany lub bawełniany, a najbardziej pożądany – z dodatkiem kaszmiru. I oczywiście cienki, bo tylko taki dobrze wygląda pod marynarką.
H – Henri Lloyd
To brytyjska marka, dobrze znana fanom sportów wodnych, założona została przez… Polaka Henryka Strzeleckiego. Jest dziś bez wątpienia symbolem sportowej elegancji, prestiżu i – co w tym przypadku najważniejsze – wygody na lądzie i na wodzie.
I - indygo
Jak większość mężczyzn, pewnie masz problem z rozróżnianiem kolorów, a co dopiero ich odcieni! Załatwmy więc sprawę po męsku: indygo to coś między niebieskim a fioletowym – po prostu kolor dżinsów. Pojawia się na klasycznych kurtkach, koszulach, szortach, a nawet marynarkach. Ten odcień błękitu łatwo łączyć z białym T-shirtem, chinosami, ale i elegancko skrojonymi szortami.
J – dżinsy (Levis 501)
Niedawno skończyły 140 lat. Są najczęściej noszonymi i najbardziej lubianymi spodniami na świecie. Od momentu powstania modelu 501 spodnie stały się jednym z najbardziej pożądanych elementów garderoby. Dumnie noszone przez robotników były symbolem buntu. Noszone przez: Jamesa Deana, Marlona Brando, Steve’a Joba, Kurtka Cobaina i Baracka Obamę.
K - koszula
Podstawowy element męskiej garderoby. Rodzajów koszul jest tyle, ile okazji, by je włożyć. Cechą wspólną każdej z nich musi być wysoka jakość – materiału i szycia. Nie warto na tym oszczędzać. Styl koszuli wyznacza najczęściej typ kołnierzyka. Gdy jest on zapinany na dodatkowe guziki (tzw. button down), nie zakładamy do niej krawata. Chyba że z dzianiny.
L - luźny piątek
Jak słusznie zauważył brytyjski mistrz sztuki krawieckiej Hardy Amies: "Styl swobodny to nie to samo, co styl niedbały", więc o ekstrawaganckich dodatkach czy typowo imprezowych stylizacjach, nawet w luźny piątek, nie może być mowy. Najlepszy będzie styl tzw. sportowej elegancji. Czyli po prostu casual. Dżinsy i wełniana marynarka to zestaw, który zawsze się sprawdzi.
M - mokasyny
Rodzaj wsuwanych butów. Włosi uwielbiają, Polacy natomiast wciąż nie mogą się do nich przekonać, kojarząc je z tandetnymi cinkciarzami. Niesłusznie, bo na świecie robią furorę.
N - nadruk
Nadruki na koszulkach spowodowały, że ulice stały się bardziej kolorowe. Dzięki nim możesz manifestować swoje poglądy, wyrażać opinie lub po prostu bawić się modą. Pamiętaj jednak, żeby dopasować print do swojego wieku i pozycji.
O - oxfordy
To najbardziej eleganckie buty i w zasadzie pasują tylko do stroju formalnego. Gładkie, sznurowane, zawsze na skórzanej podeszwie, zrobione są z lekko połyskującej skróy. Można je ubrac do biura, choć bardziej pasują na wieczorne wyjścia, rauty, przyjęcia, śluby czy pogrzeby.
P - poszetka
Ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszonki marynarki. Nadaje strojom artystycznej nonszalancji. Kolorowe noś w ciągu dnia, na wieczór i uroczyste okazje raczej wybierz biel.
Q - Quality, czyli jakość
Jeżeli chcesz dobrze wyglądać, nie możesz o niej zapominać. Zwłaszcza przy zakupie ponadczasowych klasyków. Na przykład o jakości męskiej koszuli świadczy karczek cięty na środku pleców. Obie jego części powinny wyglądać jak lustrzane odbicia, bo dzięki temu koszula lepiej się układa i jest bardziej komfortowa w noszeniu. Takiego ubrania nie wyrzucisz po sezonie noszenia. Nie bez powodu rodzina Guccich obrała sobie za motto słowa: "Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę".
R - Ray-Ban
Pierwsze Ray-Bany powstały w 1937 roku na zamówienie wojska. Lotnicy docenili niezwykłe zalety optyczne aviatorów, ich lekkość oraz świetny wygląd. Jednak prawdziwy szał wzbudziły zaprojektowane w 1952 roku Ray-Ban Wayfarer – oprawki niezwykle proste, ale zarazem eleganckie i nadające ich użytkownikowi charakteru. Ich zagorzałym fanem był nawet John F. Kennedy.
S - skóra
Materiał odporny na rozciąganie i przekłuwanie. Od tysiącleci chroni ludzi przed wiatrem oraz zimnem. Kupując skórzane wyroby, zwracaj uwagę na jakość skóry, jej wyprawienie i fakturę. Tylko dobra jakościowo skóra starzeje się z klasą i mimo śladów użycia wciąż sprawia wrażenie, że "właśnie tak ma być".
T - Tissot
To świetna, szwajcarska jakość za stosunkowo niewielką cenę. W tym przypadku, wybierając zegarek, warto zainwestować w klasykę. Na pewno się nie zawiedziesz, a zegarek będzie Ci służył przez dziesięciolecia.
U - urban
Czyli miejski styl. Na luzie, ale i tutaj trzeba przestrzegać pewnych zasad. Największy problem leży zawsze w doborze odpowiednich butów. Na polskich ulicach niestety ciągle jeszcze można spotkać amatorów typowo sportowego obuwia, które powinno być zarezerwowane wyłącznie na siłownię. Jeżeli na co dzień masz ochotę poruszać się wygodnie i na luzie, postaw na sneakersy.
W - węzeł
Każdy facet powinien umieć wyprasować spodnie i zawiązać krawat. Istnieją dwa podstawowe węzły: 1 Kołnierzyk włoski, szeroki, wymaga szerokiego węzła, czyli tzw. podwójnego Windsora. 2 Kołnierzyk prosty, klasyczny – węzła prostego, wiązanego "na cztery".
V - v-shape
Albo odwrócony trójkąt – czyli idealny kształt męskiego ciała, o który zawzięcie walczysz na siłowni. Efekt szerokich barków i wąskich bioder możesz też uzyskać, modelując sylwetkę odpowiednim ubraniem. Noś taliowane koszule i marynarki z watowanymi ramionami, a do tego wąskie spodnie bez zaszewek przy pasku. T-shirt z dekoltem w kształcie litery V dodatkowo poszerzy optycznie klatkę piersiową.
XL
Kobiety potrafią wydać na buty i torebki każde pieniądze, bo wiedzą, że dodatki mogą uratować albo zrujnować każdy strój. Skórzana torba jest droga, ale to inwestycja na lata. Od kilku sezonów modne są torby w rozmiarze XL i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.
Y – Yves Saint Laurent
Klasyka nie tylko w modzie, ale i w kosmetyce. Perfumy YSL l’homme to zapach ponadczasowy, idealnie współgrający z męską skórą. Strukturę zapachu tworzy drzewna mieszanka ambry, podkreślająca ekstremalną formę męskości.
Z – zarost
Kilkudniowy, zdrowo wyglądający – stanowi ozdobę twarzy. Rzadki, nierównomierny lepiej zgolić na gładko. Pamiętaj, że wąsy i broda ą la Rumcajs to wciąż modowe faux pas, chyba że jesteś kontestującym współczesny świat ekologiem lub chcesz podkreślić swoje umiłowanie dla wschodnioeuropejskiej kultury lat osiemdziesiątych.
MH 02/2014