Smoking
Dżentelmeni smokingi zakładali po to, by paląc cygara, dyskutować o interesach i losach świata.
Dress code
Jeżeli na zaproszeniu na wieczorne przyjęcie zobaczysz napis „black tie” lub „czarny krawat”, oznacza to konieczność założenia smokingu. Smoking w wersji oficjalnej nosimy wyłącznie z czarną muszką i lakierkami. W wersji klubowej – nawet z dżinsami. Bo smoking, co pewnie uraziłoby angielskich dżentelmenów, jest dzisiaj bardzo modny.
Pas
Możesz, ale nie musisz go zakładać, nawet na oficjalnych przyjęciach. Dodatkowo podkreśla uroczysty charakter stroju.
Spinki
Do smokingu zakładamy białą koszulę z łamanym kołnierzykiem, z krytym zapięciem i mankietami zapinanymi na ozdobne spinki.
Podkolanówki
Wbrew pozorom bardzo ważny element wieczorowej garderoby. Muszą być ciemne, gładkie i długie, tak by przy założeniu nogi na nogę nie odsłaniały łydki.
Zegarek
W wersji wieczorowej najlepiej sprawdza się elegancka, płaska koperta na skórzanym lub satynowym pasku.
Buty
Koniecznie czarne – lakierki lub typu Oxford z gładkiej, błyszczącej skóry.
Garnitur wieczorowy
Plasuje się między dziennym garniturem a smokingiem. O jego charakterze decydują kolor i tkanina.
Dress code
„Obowiązują stroje wieczorowe” – jeżeli na zaproszeniu nie ma żadnej innej adnotacji, najpewniej chodzi o wieczorowy garnitur. Powinien być uszyty z czarnego, gładkiego, lśniącego materiału, bo taki najlepiej prezentuje się w sztucznym świetle.
Pasek
Jeśli w pasie spodni są szlufki, powinieneś założyć pasek z czarnej skóry przypominającej tę na butach, z prostą, elegancką sprzączką.
Zegarek
Wieczorowy zegarek powinien być klasyczny, elegancki, płaski. Wybierając się na oficjalne przyjęcie, swojego ukochanego, naładowanego czytnikami nurka zostaw w szufladzie.
Półbuty
Do garnituru nie musisz zakładać lakierek, ale czarne, lśniące buty typu Oxford są nieodzowne. Uwaga: ważny stopień zużycia.
Skarpety
Czarne, gładkie i na tyle długie, żeby przy założeniu nogi na nogę nie odsłaniały nagiej łydki.
MH 01/2011