Lekcja Stylu MH: dżinsy na każdą okazję

Moda, jak wszystko wokół, zmienia się i ewoluuje. Dotknięte zostały tym procesem, nawet stare, dobre dżinsy. Dziś możemy przebierać w różnych fasonach i stylach tych popularnych spodni. Zobacz, jak dobrać odpowiedni krój dżinsów do Twojej sylwetki.

Lekcja Stylu MH: dżinsy na każdą okazję Wojciech Małkowicz
fot. Wojciech Małkowicz

1. Skinny: Forever young

REKLAMA

Lekcja Stylu MH: dżinsy na każdą okazjęWojciech Małkowicz
fot. Wojciech Małkowicz 

To fason dla wysokich i szczupłych facetów. Spodnie nie mogą się opierać na umięśnionych łydkach czy udach.

 

Fason: Są wąskie przy kostkach, wąskie w kolanach i na udach. W przeciwieństwie do rurek nie mają lekko obniżonego kroku, lecz opinają biodra. To fason spodni dla szczupłych facetów – właściciele rozbudowanych ud czy mocno umięśnionych łydek mogą o nich zapomnieć.

Jak je nosić: Najlepiej wyglądają wywinięte nad kostkę do trampek lub butów noszonych na bosą stopę. Trendsetterzy zakładają je do mokasynów - butów bardzo modnych na całym świecie oprócz Polski, gdzie kojarzą się z białymi skarpetami. Bezpieczniejszym, a równie wyrazistym dodatkiem będą buty motocyklowe.

Z czym: z koszulą „slim fit” w kontrastowym kolorze (im jaśniejsze spodnie, tym ciemniejsza koszula), T-shirtem z grafiką lub koszulką polo. Motocyklowe buty najlepiej komponują się ze skórzaną kurtką.

Jak o nie dbać: Chroń kolor: mocz spodnie godzinę w roztworze detergentu do ciemnych kolorów z dodatkiem 250 g soli i szklanki octu.

2. Straight: na weekend

Lekcja Stylu MH: dżinsy na każdą okazjęWojciech Małkowicz
fot. Wojciech Małkowicz 

Te spodnie to ikona stylu casual. Są idealne wszędzie tam, gdzie liczą się wygoda i luźny, niezobowiązujący dress code.

Fason: Dżinsy z prostymi nogawkami są dużo luźniejsze niż się powszechnie sądzi i tym się różnią od fasonu „relaxed”, że mają niższy stan i węższe nogawki. Są dopasowane w biodrach, opierają się na nich i stąd nogawki biegną prosto w dół, ledwo dotykając łydek. Kolor indygo, sprany na udach i kolanach, wygląda przy kroju „stright” bardzo naturalnie.

Jak je nosić: Ten fason spodni ma lekko obniżony krok. Kupując je, zwracaj uwagę głównie na dopasowanie w biodrach, nie długość nogawek, bo ten fason możesz też nosić z podwiniętymi nogawkami. Ale uwaga – w przeciwieństwie do dżinsów skinny lub rurek podwinięcie nie powinno odsłaniać skarpet.

Z czym: Najlepiej wyglądają ze zwykłymi tenisówkami lub snickersami na płaskiej podeszwie. Idealnie pasuje do nich bardzo modna w tym sezonie koszula w kratę.

Jak o nie dbać: Kolor indygo jest konserwowany przez sól. Dlatego wypierz je ręcznie w słonej wodzie lub popływaj w nich w morzu.

3. Rurki: uniwersalne

Lekcja Stylu MH: dżinsy na każdą okazjęWojciech Małkowicz
fot. Wojciech Małkowicz 

Ciemne wydłużają sylwetkę. Najlepiej wyglądają z elegancką górą, nawet jeśli to elegancja z przymrużeniem oka.

Fason: Wąskie dżinsy uszyte z ciemnego denimu są podstawą stylu smart casual. Doskonale sprawdzają się wszędzie, gdzie obowiązuje swobodna elegancja, czyli marynarka, ale nie garnitur i krawat. Takie spodnie wyglądają schludnie i dodają sportowego sznytu każdej sylwetce. Mogą je nosić wszyscy, oprócz właścicieli bardzo rozbudowanych ud.

Jak je nosić: Taki fason idzie w parze z ciemnym, gładkim denimem bez żadnych przetarć i ozdób. Najlepiej wyglądają z podwiniętymi nogawkami. Nie roluj ich, tylko załóż dwa razy na szerokość nie większą niż 2 cm.

Z czym: Z klasycznymi, jasnobrązowymi brougsami i wtedy odsłaniasz gołą kostkę (możesz włożyć krótkie stopki) lub rock'n'rollowymi lakierkami z kontrastową podeszwą i sznurówkami dopasowanymi kolorem do jeszcze bardziej rock'n'rollowych skarpet.

Jak o nie dbać: Żeby długo utrzymać oryginalny kolor, nie należy ich prać, tylko raz na kilka tygodni zanieść do pralni chemicznej.

4. Casual cool: zwężające się

Lekcja Stylu MH: dżinsy na każdą okazjęWojciech Małkowicz
fot. Wojciech Małkowicz 

Fason dla aktywnych facetów z mocnymi udami. Są szersze na górze i węższe na dole – nie opinają przez to nóg.

Fason: Te spodnie są luźniejsze na górze, a węższe na dole. Mają specjalnie podcięte nogawki, dlatego nadają się dla facetów z rozbudowanymi udami. Jeżeli rzeczywiście masz masywne nogi, unikaj jasnych, przetartych kolorów, zwłaszcza w górnych partiach spodni. Czarny, ciemnoszary,

Jak je nosić: Nogawki są u dołu na tyle wąskie, że możesz je włożyć do cholewek butów – kamaszy za kostkę lub glanów. Ten fason spodni dobrze się nosi również z traperami i grubymi skarpetami wyłożonymi na wierzch – zestawienie bardzo na czasie.

Z czym: Kamasze z przetartej skóry lubią towarzystwo szerokiego paska w tym samym kolorze. Garniturowa kamizelka nałożona na T-shirt i rozpiętą koszulę wygląda zaskakująco naturalnie w zestawieniu ze skórzaną kurtką.

Jak o nie dbać: Dżinsy, podobnie jak skórzane buty, wymagają wietrzenia. Nie chodź w jednej parze na okrągło, bo się szybko zużyje.

5. Luz kontrolowany: dla relaksu

Lekcja Stylu MH: dżinsy na każdą okazjęWojciech Małkowicz
fot. Wojciech Małkowicz 

Luźny fason nie może wyglądać niechlujnie. Dlatego do takich spodni nigdy nie noś koszuli wyrzuconej na wierzch.

Fason: Mają proste nogawki na całej długości: na tyle szerokie, że nie opinają ud. Są wygodne w noszeniu, ale zazwyczaj wymagają solidnego paska albo szelek.

Jak je nosić: Czarne dżinsy są uniwersalne w doborze koloru koszuli i dodatków. Świetnie wyglądają z brązowymi butami za kostkę i paskiem w podobnym kolorze, z szarymi trampkami albo z czarnymi glanami. Szerokie nogawki nie nadają się do włożenia w cholewki butów – będziesz wyglądał jak żołnierz. Za to bardzo dobrze wyglądają wywinięte do góry: im szersze spodnie, tym szerszy powinien być rant wywinięcia.

Z czym: Proponujemy czarne glany, a do nich, zamiast paska, szelki (bardzo na czasie) i kapelusz z małym rondem (podobny nosił Frank Sinatra). Jeśli dołożysz do tego małą muchę, zrobisz furorę w klubie w piątkowy wieczór.

Jak o nie dbać: Zawsze pierz spodnie wywrócone na lewą stronę i złożone w kostkę. Nigdy ich nie wyżymaj, bo się defasonują. 

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. To stare i sprawdzone przysłowie nie straciło na znaczeniu. Ba! Ono jest coraz bardziej aktualne. W dzisiejszym, maksymalnie przyspieszonym świecie, nikt nie traci czasu na gruntowną analizę wszystkich i wszystkiego. Oceniamy pobieżnie, bo to ułatwia nam życie. Tak dzieje się na randkach i rozmowach rekrutacyjnych. Zadbaj więc o to, by sygnał wysyłany przez Ciebie, jasno mówił jedno: mam klasę. Oto modowy poradnik stylowego mężczyzny.

MH 11/2013

Zobacz również:
Filmowy Thor opublikował na Insta swój trening na spalanie. Masz wolne 20 minut? No to bierz się do roboty. 
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA