Klasyczne fasony butów mają swoją historię – jednym przypisano mniej, innym bardziej formalny charakter. Najbardziej uniwersalne są brougsy – ulubione buty Brytyjczyków. Mniej eleganckie niż oxfordy, ale dobrze się noszą i z dziennym garniturem, i z dżinsami.
2. Nowa twarz
Jeżeli rano masz ważne spotkanie i chcesz obudzić się z wypoczętą twarzą, nałóż przed snem krem nawilżający – skóra w nocy chłonie kosmetyki dwa razy szybciej. Z kolei gdy wieczorem masz ważne wyjście, użyj rano przed goleniem peelingu. Zmiękczy skórę, uniesie włoski i nawet po wielu godzinach będziesz wyglądał świeżo.
3. Buty i pasek
Powinny być kolorystycznie zsynchronizowane tylko przy garniturze. Zakładając dżinsy, bojówki czy bawełniane chinosy, musisz jedynie zwrócić uwagę na ich masywność – ciężki skórzany pasek do masywnych butów na solidnej podeszwie, wąski – do zamszowych mokasynów lub sandałów.
4. Bez żelazka
Podczas pakowania rzeczy na służbowy wyjazd złóż wyprasowaną koszulę w kostkę, wokół egzemplarza MH. Wyjmiesz ją z walizki niepogniecioną.
5. Doceń kolor
Czarny garnitur ubieraj tylko na wieczorne wyjścia – czerń niekorzystnie wygląda w dziennym świetle. Na ważne negocjacje lub rozmowę kwalifi kacyjną nie zakładaj brązowego ubrania – ten kolor tradycyjnie był zarezerwowany dla służby i osłabia Twoją pozycję negocjacyjną. Natomiar ciemnoszary garnitur wzbudza respekt i zaufanie.
6. Spraw sobie prawidła...
...i zawsze wkładaj je do skórzanych butów – dzięki temu nie zdefasonują się przez długi czas. Skóra musi odpoczywać, dlatego nie noś tych samych butów dzień po dniu. Reguła jest taka: 1 dzień noszenia, 2 dni odpoczynku. Buty kupuj zawsze po południu. W ciągu dnia, w wyniku zmęczenia, rozmiar stopy może powiększyć się nawet o pół numeru.
7. Garnitur na miarę
Jego ceny zaczynają się od 4000 zł (chociaż firma DaVinci reklamuje się, że u nich można uszyć ubranie już od 2500 zł). Ale większość garniturów gotowych można dopasować do sylwetki, i to naprawdę niedrogo, u dobrego krawca.
Kupując garnitur, zwróć uwagę na ramiona (ich nie można poprawić), które nie mogą opadać, i plecy (jeżeli marszczą się poziomo, oznacza to, że marynarka jest mała, jeśli pionowo – jest za duża).
Długość połów marynarki, rękawów czy szerokość i długość spodni dają się skorygować. Podobnie z koszulami – najważniejsza jest odpowiednia szerokość ramion i obwód kołnierzyka. Rękawy można skrócić, a fason wytaliować. Będziesz wyglądał jak spod igły.
8. Ważne dodatki
Kobiety dobrze wiedzą, że to dodatki decydują o ostatecznym wizerunku, dlatego są gotowe wydać fortunę na markową torebkę czy buty. Najprostszym sposobem na modny wygląd jest zakup dużej torby z uszami, noszonej w ręce. Wyrzuć nylonowy plecak, to dobre dla nastolatków.
9. Jak dobrać węzeł do kołnierzyka
Szeroki rozstaw
Szeroki rozstaw skrzydełek wymaga dużego windsora. Ten typ kołnierzyka optycznie poszerza ramiona i sprawia, że sylwetka wygląda solidniej. Można go nosić i bez krawata, z zapiętym ostatnim guzikiem.
Półwindsor
Jest to węzeł średniej grubości, lekko asymetryczny, przez co idealnie pasuje do codziennych biznesowych koszul i garniturów. Związując krawat, pamiętaj, by jego koniec sięgał klamry paska u spodni.
Śledź
Prosty, pojedynczy węzeł przy tak wąsko rozstawionym kołnierzyku wystarczy. Krawat typu śledź jest stylistycznym nawiązaniem do lat 60. i świadczy o wrażliwości na nowe trendy. Doceniany przez kobiety.
Windsor
To największy węzeł, tworzący duży trójkąt między oddalonymi od siebie skrzydełkami kołnierzyka. Charakterystyczna łezka pod węzłem świadczy o znajomości rzeczy, dodając autorytetu.
Dzianina
Dzianinowy krawat wiąż w pojedynczy węzeł. Możesz iść w nim do biura, ale raczej nie w dniu, w którym chcesz starać się o podwyżkę. Idealny w piątkowe popołudnia, kiedy idziesz z kumplami z pracy na piwo.
MH 12/2012
Komentarze