Porady modowe dla faceta od MH

Każdy dobrze ubrany mężczyzna wie, że do elegancji nie można się zmusić. Ją trzeba poczuć, otulić się nią niczym drugą skórą. Efekt? Ponadczasowy styl, pewność siebie i świetny wygląd w każdej sytuacji. Oto kilka luźnych wskazówek, jak dbać o swój wizerunek.

Lekcja Stylu MH: 9 praktyczynych porad modowych ConstantinosZ shutterstock/2015
fot. ConstantinosZ shutterstock/2015

1. Brougsy – the best

REKLAMA

Klasyczne fasony butów mają swoją historię – jednym przypisano mniej, innym bardziej formalny charakter. Najbardziej uniwersalne są brougsy – ulubione buty Brytyjczyków. Mniej eleganckie niż oxfordy, ale dobrze się noszą i z dziennym garniturem, i z dżinsami.

2. Nowa twarz

Jeżeli rano masz ważne spotkanie i chcesz obudzić się z wypoczętą twarzą, nałóż przed snem krem nawilżający – skóra w nocy chłonie kosmetyki dwa razy szybciej. Z kolei gdy wieczorem masz ważne wyjście, użyj rano przed goleniem peelingu. Zmiękczy skórę, uniesie włoski i nawet po wielu godzinach będziesz wyglądał świeżo.

3. Buty i pasek

Powinny być kolorystycznie zsynchronizowane tylko przy garniturze. Zakładając dżinsy, bojówki czy bawełniane chinosy, musisz jedynie zwrócić uwagę na ich masywność – ciężki skórzany pasek do masywnych butów na solidnej podeszwie, wąski – do zamszowych mokasynów lub sandałów.

4. Bez żelazka

Podczas pakowania rzeczy na służbowy wyjazd złóż wyprasowaną koszulę w kostkę, wokół egzemplarza MH. Wyjmiesz ją z walizki niepogniecioną.

5. Doceń kolor

Czarny garnitur ubieraj tylko na wieczorne wyjścia – czerń niekorzystnie wygląda w dziennym świetle. Na ważne negocjacje lub rozmowę kwalifi kacyjną nie zakładaj brązowego ubrania – ten kolor tradycyjnie był zarezerwowany dla służby i osłabia Twoją pozycję negocjacyjną. Natomiar ciemnoszary garnitur wzbudza respekt i zaufanie.

6. Spraw sobie prawidła...

 ...i zawsze wkładaj je do skórzanych butów – dzięki temu nie zdefasonują się przez długi czas. Skóra musi odpoczywać, dlatego nie noś tych samych butów dzień po dniu. Reguła jest taka: 1 dzień noszenia, 2 dni odpoczynku. Buty kupuj zawsze po południu. W ciągu dnia, w wyniku zmęczenia, rozmiar stopy może powiększyć się nawet o pół numeru.  

7. Garnitur na miarę

Jego ceny zaczynają się od 4000 zł (chociaż firma DaVinci reklamuje się, że u nich można uszyć ubranie już od 2500 zł). Ale większość garniturów gotowych można dopasować do sylwetki, i to naprawdę niedrogo, u dobrego krawca.

Kupując garnitur, zwróć uwagę na ramiona (ich nie można poprawić), które nie mogą opadać, i plecy (jeżeli marszczą się poziomo, oznacza to, że marynarka jest mała, jeśli pionowo – jest za duża).

Długość połów marynarki, rękawów czy szerokość i długość spodni dają się skorygować. Podobnie z koszulami – najważniejsza jest odpowiednia szerokość ramion i obwód kołnierzyka. Rękawy można skrócić, a fason wytaliować. Będziesz wyglądał jak spod igły.  

8. Ważne dodatki

Kobiety dobrze wiedzą, że to dodatki decydują o ostatecznym wizerunku, dlatego są gotowe wydać fortunę na markową torebkę czy buty. Najprostszym sposobem na modny wygląd jest zakup dużej torby z uszami, noszonej w ręce. Wyrzuć nylonowy plecak, to dobre dla nastolatków.  

9. Jak dobrać węzeł do kołnierzyka

Szeroki rozstaw

Szeroki rozstaw skrzydełek wymaga dużego windsora. Ten typ kołnierzyka optycznie poszerza ramiona i sprawia, że sylwetka wygląda solidniej. Można go nosić i bez krawata, z zapiętym ostatnim guzikiem.

Półwindsor

Jest to węzeł średniej grubości, lekko asymetryczny, przez co idealnie pasuje do codziennych biznesowych koszul i garniturów. Związując krawat, pamiętaj, by jego koniec sięgał klamry paska u spodni.

Śledź

Prosty, pojedynczy węzeł przy tak wąsko rozstawionym kołnierzyku wystarczy. Krawat typu śledź jest stylistycznym nawiązaniem do lat 60. i świadczy o wrażliwości na nowe trendy. Doceniany przez kobiety.

Windsor

To największy węzeł, tworzący duży trójkąt między oddalonymi od siebie skrzydełkami kołnierzyka. Charakterystyczna łezka pod węzłem świadczy o znajomości rzeczy, dodając autorytetu.

Dzianina

Dzianinowy krawat wiąż w pojedynczy węzeł. Możesz iść w nim do biura, ale raczej nie w dniu, w którym chcesz starać się o podwyżkę. Idealny w piątkowe popołudnia, kiedy idziesz z kumplami z pracy na piwo.

MH 12/2012

REKLAMA