Kosmetyki antysmogowe - czy warto ich używać?

Czy to prawda, że powinniśmy stosować kosmetyki antysmogowe?

smog Shutterstock.com
Shutterstock.com

Odpowiedź eksperta (Danuta Nowicka specjalista, dermatolog):

Tak, żyjąc zwłaszcza w dużym mieście, gdzie smog przekracza dopuszczalne normy, powinieneś przyłożyć się do odpowiedniej ochrony skóry przed wyjściem z domu i do jej pielęgnacji po powrocie. To istotne w zachowaniu młodego wyglądu.

Co smog robi ze skórą?

Zanieczyszczenia powodują powstawanie wolnych rodników, wnikają w głąb skóry, pozbawiając ją bariery ochronnej, czyli płaszcza hydrolipidowego. Cząsteczki zanieczyszczonego powietrza »wbijają się« między komórki naszego naskórka i zatykają pory, utrudniając oddychanie i odżywianie skóry.

Jakie są tego następstwa?

Prowadzi to do powstawania zmarszczek, bruzd, rozszerzonych naczyń krwionośnych i przebarwień skóry.

Nie tylko wygląd!

Jednak więcej zmarszczek czy poszarzała skóra to małe piwo w porównaniu z tym, co smog może zrobić Twojemu organizmowi. Z danych zebranych prze Europejską Agencję Środowiska wynika, że wskutek zanieczyszczenia powietrza co roku w Polsce umiera ponad 40 tysięcy osób. To wielokrotnie więcej niż ginie w wypadkach drogowych. Wdychanie mikroskopijnych cząsteczek pyłu zawieszonego i różnych gazów ma działanie rakotwórcze, obniża Twoją wydolność, bo niszczy płuca, zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób serca, zmniejsza płodność i... ryzyko popełnienia samobójstwa. Dalej uważasz, że walka o czyste powietrze to fanaberia?

Zobacz również:
REKLAMA