Klasyczne buty – rodzaje, kroje, zasady doboru

O formalności buta decyduje kolor, rodzaj skóry, jej połysk, ilość zdobień na cholewce, a nawet rodzaj podeszwy. Ich rodzaje i kroje nie zmieniają się od lat.

Rodzaje klasycznych butów

1. Czarne oxfordy lotniki

Klasyczne butyklasycznebuty.pl

To najbardziej formalny rodzaj męskich butów. Czysta i gładka linia buta czynią zeń klasyka elegancji. Lotniki są wykonane z jednego kawałka skóry i mają tylko jeden szew na pięcie. Dumą brytyjskich gentlemanów są lotniki bezszwowe, wykonywane na zamówienie u najlepszych rzemieślników.

Noś z: wieczorowym czarnym garniturem lub smokingiem na uroczyste przyjęcia czy oficjalne ceremonie.

2. Czarne oxfordy cap toe

Klasyczne butyfot. klasycznebuty.pl

Obowiązkowy element garderoby każdego mężczyzny. O oxfordach mówi się, że mają zamknięte sznurowanie. „Chodzi o to, że obłożyny (część skóry, gdzie są otwory na sznurowadła) są wszyte w przednią część cholewki zwaną przyszwą” – wyjaśnia Zbigniew Famuła ze sklepu Klasyczne Buty. Wyglądają bardzo elegancko.

Noś z: czarnym, granatowym lub szarym garniturem na uroczyste okazje i spotkania biznesowe.

3. Ćwierć-, pół lub pełne brogsy

Klasyczne butyklasycznebuty.pl

Brogowanie to rodzaj ozdobnego dziurkowania cholewki buta. Im więcej dziurek i zdobień, tym but ma mniej formalny charakter. Dlatego mówimy o ćwierćbrogsach, półbrogsach i brogsach. Choć oczywiście istnieją czarne brogsy, to piękno fasonu tego buta wydobywają dopiero różne odcienie brązu.

Noś z: szarym, dziennym garniturem lub w zestawach smart casualowych, np. z jeansami i marynarką.

4. Bluchery lub derby

Klasyczne butyklasycznebuty.pl

Nosili je żołnierze feldmarszałka von Blüchera (wraz z nakładanymi, zapinanymi na guziki filcowymi osłonami przed błotem); do dzisiaj są cywilnym obuwiem w wielu armiach świata. Derby są rodzajem butów, które łączą w sobie elegancję i – dzięki otwartej przyszwie, co jest ich cechą charakterystyczną –sportowy charakter.

Noś z: zimowymi garniturami z grubszej wełny w ciągu dnia, z jeansami, sztruksami i tweedowymi spodniami.

5. Loafersy, czyli mokasyny

Klasyczne butyklasycznebuty.pl

Ciągle mało popularne w Polsce loafersy, na świecie są ulubionym obuwiem studentów renomowanych uniwersytetów. Występują w dwóch odmianach: z paskiem, pod który wkładano dla ozdoby jednopensówkę (stąd nazwa penny loafers) i ozdobione chwostami. Popularne są zwłaszcza letnie wersje mokasynów, wykonane z zamszu.

Noś z: to uniwersalne obuwie dzienne, które świetnie się nosi i z garniturem, i z jeansami, i z chinosami.

6. Monki

Klasyczne butyfot. klasycznebuty.pl

Kolejny zbyt mało popularny w Polsce, a bardzo uniwersalny model butów. „Zapinane na sprzączki monki mogą być butami półformalnymi, jeśli są wykonane z ciemnej, błyszczącej skóry, albo, w wersji zamszowej, casualowymi” – przekonuje Zbigniew Famuła. Na szczęście monki stają się ostatnio coraz bardziej popularne.

Noś z: garniturem na biznesowe spotkanie, jeśli są wykonane z licowej skóry, lub z jeansami i marynarką.

Klasyczne buty – podstawowe zasady

Każdy gentleman doskonale wie, że dobór butów do ubrania to gra, która rządzi się jasno określonymi zasadami. Oczywiście zasady są po to, by je łamać, ale żeby było co łamać, najpierw trzeba je znać. O kilka wskazówek poprosiliśmy eksperta – Zbigniewa Famułę ze sklepu Klasyczne Buty

1. Ile klasycznych par butów powinien mieć mężczyzna w szafie?

Przede wszystkim czarne oxfordy cap toe. Są to buty o wysokim stopniu formalności, noszone do garniturów na uroczyste okazje, jak śluby, pogrzeby, oficjalne kolacje, bankiety czy przyjęcia odbywające się po godzinie 18. But ten jest niezbędny, gdyż założenie jakiegokolwiek innego w wymienionych przypadkach jest dużym faux pas. Kolejny butem jest oxford cap toe w kolorze brązowym. Nosimy go do strojów dziennych, oficjalnych, np. garniturów w kolorze granatowym lub brązowym, na spotkania biznesowe, konferencje. Następne buty będą uzupełniały stylizacje smart casualowe. Mamy tu już duży wybór zarówno oxfordów z brogowaniami (zdobieniami w formie dziurek – przyp. red.) lub monki. Wreszcie do typowego casualu – jak jeansy, koszula, sweter lub casualowa marynarka – idealne będą buty typu derby, brogsy, sneakersy. Są jeszcze buty na lato, na przykład zamszowe loafersy (u nas nazywane mokasynami). Przydadzą się też ze dwie pary butów zimowych – proponuję ciemne sztyblety, które będą pasowały do stylizacji bardziej formalnych, i buty chukka do stylizacji casual i smart casual. W sumie 7-8 par – to wcale nie za dużo.

2. Czy na wieczorne przyjęcie można założyć inne niż czarne buty?

Na wieczorne przyjęcie – jeżeli obowiązuje nas dress code – jedyny dopuszczalny kolor to czarny. Bez wyjątku.

3. Jak dobierać kolor skarpet: pod kolor butów czy spodni?

Sposobów jest kilka. Poniżej te najpopularniejsze.

Garnitur – pod kolor spodni. Dzięki temu skarpeta wtopi się w spodnie i będzie naturalnym przedłużeniem nogawki. Świetnie sprawdza się w zestawach garniturowych, formalnych, gdzie skarpeta nie powinna odwracać uwagi od garnituru.

Garnitur – pod kolor butów. Bezpieczna, klasyczna zasada, do stosowania też w zestawach garniturowych. Nie daje jednak efektu wydłużenia nogi, jak powyższa.

Stroje smart casual i casual – pod kolor innych elementów stroju. Ważne, żeby kolor skarpet współgrał z poszetką, krawatem, marynarką (np. w kratę).

Stroje casualowe – kolor skarpety kontrastujący. Zasada najodważniejsza, skarpetki stają się wówczas najbardziej wyrazistym elementem stroju.

Zobacz również:
REKLAMA