Jak wybrać smoking? 3 rady od Krzysztofa Łoszewskiego

To typowy strój wieczorowy, który doskonale sprawdzi się podczas formalnych okazji po godzinie 18. Nie ma jednego fasonu. Może być jednorzędowy lub dwurzędowy, ale stanowi niepodważalny kanon męskiej elegancji.

smoking fot. Kamil Majdański
fot. Kamil Majdański

Krzysztof Łoszewski

W latach 1986-2000 projektant w belgijskiej firmie Olivier Strelli. Dziś dziennikarz, kostiumograf i autor książek: „Dress Code. Tajemnice męskiej elegancji”, „Smart Casual. Męski styl” oraz „Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej”.

1. Marynarka smokingowa

Szyje się ją z matowej lub błyszczącej wełny. Zapina na trzy, dwa lub jeden guzik, w zależności od aktualnej mody. Klapy albo są zaokrąglone (tzw. szalowe), albo z ostrymi końcami, zwykle pokryte czarnym jedwabiem, choć czasami zdarzają się lamowane jedynie błyszczącą pasmanterią.

Spinki

Wybieraj dyskretne, ale z charakterem. Na przykład srebrne lub metalowe z kawałkiem drewna, kości lub kamienia.

smoking fot. Kamil Majdański
fot. Kamil Majdański

2. Spodnie smokingowe

Ważnym elementem spodni jest lampas uszyty z czarnego jedwabiu. Zasłania boczne, zewnętrzne szwy spodni. Nogawki o klasycznej szerokości nie mają mankietów. Kiedyś górę przykrywał satynowy, czerwony pas – dziś zdecydowanie démodé.

smoking fot. Kamil Majdański
fot. Kamil Majdański

3. Lakierki

Eleganckie buty do smokingu to czarne lakierki w formie klasycznych oxfordów albo buty zapinane na klamrę z boku lub ewentualnie mokasyny. Nie masz lakierek? Twoje czarne buty na skórzanej podeszwie (nie gumowej!) z powodzeniem je zastąpią.

REKLAMA