Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Należą do klasyki, mają swoją historię, a nawet filmowe role na koncie. Powracają na wybiegi mody regularnie, ale nigdy w takiej samej wersji. W tym sezonie powinny mieć albo kolorowe oprawki, albo szkła, albo występować w wersji total black.

okulary fot. Producenci
fot. Producenci
Okulary przeciwsłoneczne to ważny dodatek – potrafią w kilka sekund upgrejdować wygląd. Mogą dodać powagi, podkreślić elegancję stroju, Twój dystans do mainstreamu lub dodać pewności siebie. W tej dziedzinie znajomość trendów nie jest tak istotna jak wiedza, jaki fason oprawek pasuje do kształtu twarzy.

REKLAMA

Generalna zasada jest taka, że pociągłe twarze lubią prostokątne oprawki, a okrągłe oblicza wyglądają lepiej w szkłach z trójkątnym dołem. Sprawdzisz to najlepiej w sklepie optycznym, przymierzając kolejne modele i robiąc sobie zdjęcie telefonem. Uwierz nam – na zdjęciu zobaczysz o wiele wyraźniej niż w lustrze, czy warto wydać kilka stów na te Prady czy Ray-Bany.

Jeżeli nie jesteś pewien, pokaż foty zaufanemu kumplowi lub dziewczynie. Potem zastanów się, do czego chcesz je nosić. Do wszystkiego? To postaw na neutralne Aviatory lub Wayfarery. I pamiętaj jeszcze, że neutralne kolory oprawek – beżowe, brązowe, szare i czarne dopasujesz do wszystkiego. W czerwonych na co dzień chodzi tylko Jurek Owsiak.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne - rady od eksperta

1. W Polsce, obojętnie, czy jedziesz nad morze czy w góry, promienie słoneczne padają pod podobnym kątem. Zatem nie musisz mieć różnych par okularów, żeby chronić oczy. W krajach tropikalnych przydadzą się modele z bardziej zabudowaną górą.

2. W górach, zwłaszcza zimą, lepiej mieć bardzo ciemne szkła, ponieważ słońce odbija się od śniegu, a to Twoim oczom nie pomaga. Z kolei latem postaw na szkła delikatnie przyciemniane – będziesz lepiej widział w cieniu.

3. Jeżeli masz wadę wzroku, możesz na co dzień używać okularów przeciwsłonecznych, tyle że z odpowiednią mocą optyczną. Albo zdecyduj się na fotochromy.

4. Będąc nad chmurami, nie musisz bać się o wzrok. Szyba w samolocie filtruje promienie słoneczne, więc nie narazisz siatkówki na nadmierne promieniowanie.

Klasyczne - Aviatory

Od lat 80. ten model okularów chce mieć każdy mężczyzna. A wszystko zaczęło się od filmu "Top Gun" z Tomem Cruisem. Każdego roku aviatory wracają na wybiegi mody z bardzo prostej przyczyny – pasują niemalże do każdego stylu i każdego kształtu twarzy. W tym sezonie pojawiły się modele ze złotymi oprawkami i różnokolorowymi szkłami. Chociaż te prawdziwe klasyki powinny mieć szkła beżowe lub khaki.

REKLAMA

REKLAMA

okulary fot. Producenci
fot. Producenci
Nowe lenonki

REKLAMA

Były bardzo popularne w latach 60. i 70. XX w. wśród przedstawicieli sztuki i kultury alternatywnej. Dzisiaj są modne, ale ciągle pozostały symbolem oryginalności i stylu dalekiego od mainstreamu. Wróciły w wersji nieco zmienionej z plastikowymi kolorowymi oprawkami w kształcie elipsy, a nie idealnych okręgów. Powinny mieć przydymione lub lustrzane szkła. Pasują do wielu stylów, m.in. do tak popularnego ostatnio minimalizmu.

REKLAMA

okulary fot. Producenci
fot. Producenci
Browline

REKLAMA

Ten model był popularny już w latach 50. Powrócił wraz z rozkwitem kultury hipsterskiej. Charakterystyczną właściwością browlinerów jest obecność tylko górnej części oprawki, która podkreśla linię brwi. Popularne modele mają ciemne soczewki, ale spotkać można również bardziej delikatne z przydymionymi jedynie szkłami.

REKLAMA

REKLAMA

okulary fot. Producenci
fot. Producenci
Wayfarer

REKLAMA

Też były znane już w latach 50., ale rozpowszechnił je dopiero Jack Nicholson. W tym sezonie modne są neonowe, złote i srebrne okulary z delikatnie przyciemnionymi szkłami. Opcja nr 2: total black. W przeciwieństwie do neutralnych aviatorów oprawa w tym modelu jest wyrazista. Wzmacnia zarys szczęki, więc dobrze wyglądają w nim panowie o pociągłych twarzach.

MH 08/2015

Zobacz również:
Muzyka jest sprawdzonym narzędziem poprawiającym wydajność, ale jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Sprawdzamy, jakie tempo muzyki wybrać.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA